szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ezeréves 13 kilométer hosszúságú, a nemzeti kulturális örökség részét képező "gyepű védvonalon" hét méteres nyílást ütöttek a barbár tettesek.

Ezeréves védsáncot rongáltak meg ismeretlen tettesek a Vas megyei Hegyhátszentpéter közelében - közölte Figler András, az Örökségvédelmi Hivatal soproni kirendeltségének vezetője csütörtökön.  "Az okozott kár felbecsülhetetlen, hiszen ez a védsánc ezer évig állt, amit az egykori barbároknak nem sikerült lerombolni, azt a maiak megtették" - hangsúlyozta Figler, aki hozzáfűzte: a Hegyhátszentpéter és Győrvár közötti szakaszon ütött nyiladék feltételezések szerint azt a célt szolgálta, hogy a traktorok és munkagépek rövidebb úton juthassanak el a környező termőföldekre.  Mint mondta, a helyreállítás költségeit még elő lehet teremteni, de az eszmei kár jóvátehetetlen. Fiegler szerint valószínűtlen, hogy a rongálás hátterében tudatlanság állna, hiszen „a helybéliek pontosan ismerik a sáncot és azt is, hogy az építmény védelem alatt áll".

Házi Béla, a Vasvári városi rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetője elmondta: a feljelentés alapján nyomozást indítottak régészeti lelőhely és kulturális javak megrongálása bűntett elkövetésének alapos gyanúja miatt.

Az államalapítás korából való, földből és fából készített védsánc egy darabját 2001-ben állították helyre régészek. A védsánc ott épült, ahol a rómaiak korában hadiútként számon tartott földút húzódott. A római katonák hadi útja eredetileg Székesfehérvártól indult, Veszprémen, Hosszúperesztegen és Hegyhátszenpéteren át vezetett Vasvárig, majd érintette a mai Szlovénia területét és Ausztrián át vezetett tovább, egészen Rómába.

A vasvári védsánc rekonstrukciója 8 millió forintba került, amelyhez a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 4,7  millió forintos támogatást nyújtott. A tervek szerint a védsánc körül parkerdőt, erdei pihenőhelyet alakítanak ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Az UNESCO iraki kulturális örökséget támogató alapot hozott létre

Az UNESCO főigazgatója egy iraki kulturális örökséget szolgáló különleges alap létrehozását jelentette be Párizsban, s egyúttal felkérte a világszervezetet, rendeljen el időszakos embargót az iraki múzeumi fosztogatások során eltűnt kulturális kincsek nemzetközi kereskedelmének megakadályozására.