szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Átkerültek a Nemzetbiztonsági Hivatalból (NBH) az 1980 és 1990 között keletkezett titkosszolgálati dokumentumok az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába. Valószínűleg az iratok között megtalálhatók az ügynöklisták, a korabeli állambiztonság ügynökeinek és titkos kapcsolatainak jegyzéke is.

Mindezt a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár közölte kedden. Tóth András hozzátette: az iratok és adatok ezen utolsó csoportjának átadási határideje eredetileg február 22. volt; a hivatal azonban a fontos közérdek figyelembevételével határidő előtt végrehajtotta ezt a feladatot. "Ezzel teljesítette azokat a kötelezettségeket, amelyeket a 2003. évi III. törvény számára kijelölt." - mondta az államtitkár. 
    
Arra a kérdésre, hogy vajon Szita Károly kaposvári polgármester esetleges érintettségére vonatkozóan adtak-e át bármilyen iratot a levéltárnak, Tóth András azt mondta: hétfőn kiadott utasítását a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetése végrehajtotta, az egyes közszereplőkre vonatkozó kérdésekkel pedig a törvény értelmében a levéltárhoz lehet fordulni.
   
Korábban Tóth András azt mondta, hogy az iratok, amelyeket átadnak a levéltárnak, minden esetben eredetiek és pontosan mutatják, hogy az állambiztonsági szolgálatok annak idején hogyan dolgoztak, mit tettek.  
   
Akkor megjegyezte: arról azonban senki nem tud felelősségteljesen nyilatkozni, hogy ezek az iratok teljes körűek-e. 1989-90 fordulóján ugyanis az akkori vezetés iratmegsemmisítést rendelt el a szolgálatoknál. Ami azonban megmaradt, azt a szolgálatok megőrizték és készek arra, hogy átadják a levéltárnak.
   
Nem minden, a szolgálatoknál lévő irat kerül át a levéltárba, mert a törvény arra kötelezte a nemzetbiztonsági szolgálatokat, hogy ne adjanak át olyan iratokat, amelyeknek még ma is van nemzetbiztonsági tartalma, amelyeknek nyilvánosságra hozatala nemzetbiztonsági érdekeket sértene - mondta korábban az államtitkár. 
    
A kedden átadásra került iratok között megtalálhatók többek között az úgynevezett ügynöklisták, a korabeli állambiztonság ügynökeinek és titkos kapcsolatainak jegyzéke, továbbá a szóban vagy írásban tett jelentések és az állambiztonsági tiszteknek ezekről a jelentésekről és jelentőkről készített feljegyzései.
   
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára az 1997-ben létrejött Történeti Hivatal jogutódja. A Történeti Hivatal a Belügyminisztérium rendszerváltás előtti III/III-as, belső elhárítással foglalkozó csoportfőnökségének iratait gyűjtötte.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Szabad hozzáférést az ügynöklistákhoz!

Az MSZP kezdeményezésére az országgyűlés tavaszi ülésszaka megvitatja az 1944-1990 korszak állambiztonsági iratainak „korlátlan megismerését” célzó törvényjavaslatot. Megkérdeztük Kőszeg Ferencet, a Magyar Helsinki Bizottság elnökét, miként vélekedik a javaslatról, lesz-e belőle törvény?

MTI Világ

Hazudott ügynökmúltjáról a házelnök?

Hazudott az egykori kommunista rendszerben végzet ügynöktevékenységéről Józef Oleksy, a lengyel parlament alsóházának (szejm) elnöke az átvilágító bírák szerdán hozott határozata szerint.

MTI Világ

Elrendelték az ügynökakták megnyitását Romániában

Románia új reformpárti elnöke, Traian Basescu a kommunista korszak titkosrendőrségi aktáinak nyilvánosságra hozatalát rendelte el, szembenézve a kommunizmus bukása óta eltelt 15 év egyik legkényesebb kérdésével.

MTI Itthon

Nem találtak adatot Szita Károly állítólagos ügynökmúltjáról

Az iratok jelenlegi feldolgozottsági szintjén nem találtak Szita Károly kaposvári polgármesterre vonatkozó adatot az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában - közölte Kutrucz Katalin, az intézmény főigazgató-helyettese egy szerda reggeli televíziós műsorban.

MTI Világ

Ügynökmúltja miatt mondott le az államtitkár

A kommunista időkbe visszanyúló ügynökmúltja miatt hétfőn lemondott a szlovák építésügyi és régiófejlesztési tárca egyik államtitkára. "Személyem az engem jelölő párt, az SDKÚ és annak elnöke, Mikulás Dzurinda kormányfő elleni politikai támadások eszközévé váltam" - indokolta döntését.

MTI Itthon

Könyv Molnár G. Péter ügynöki jelentéseiről

A rivaldafény árnyékában című dokumentumkönyv Molnár Gál Péter színikritikus egykori ügynökjelentéseivel kedden kerül a boltokba, mely a kiadó reményei szerint megtisztulási folyamatot indít el a magyar közéletben.

Világ

Éhségsztrájkol a kettős ügynök

Kedden éhségsztrájkot kezdett a Downing Streettel szemben, a járdán a 49 éves Viktor Markov, az egykori KGB kettõs ügynök. Elkeseredett, mert úgy érzi, a brit kormány nem fejezi ki anyagi eszközökkel háláját.