szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Az antifasizmus dolgában érdektelen, hogy az antifasiszta koalíció tagjaként a Szovjetunió később milyen szerepet játszott az európai és a magyar történelemben. Ezt meg kell vitatni, ráadásul ez a szerep vitatható szerep" - mondta a miniszterelnök, amikor a Parlamentben a II. világháború európai befejeződésének évfordulója alkalmából Nemzeti Ellenállásért Emléklapokat adott át.

Hozzátette: az antifasiszta szó az utóbbi hatvan évben, különösen annak első felében elhomályosult, talán hozzá nem pontosan illő felhangjai is lettek, azonban ma meg kell mutatni a szó igazi tartalmát. Mint mondta, a politika szereplői nehezen jutnak egyezségre abban, hogy pontosan mi is történt 1945-ben Magyarországon: megszabadulás vagy rászabadulás, azaz megszállás.

"Az antifasizmus nem baloldali vagy jobboldali, az antifasizmus dolgában érdektelen, hogy az antifasiszta koalíció tagjaként a Szovjetunió később milyen szerepet játszott az európai történelemben és a magyar történelemben. Ezt meg kell vitatni, ráadásul ez a szerep vitatható szerep" - mondta a miniszterelnök.

Az élet azt mondja, hogy nem lehet nem emlékezni Auschwitzra és Birkenaura, arra, hogy volt egy hatalom, amely iparszerűen, önmagára majdnem még büszkén is ölte az embert származása, hite, vallása miatt - fogalmazott a kormányfő. "Ilyen hatalomnak nincsen helye a humánus, a humanizált világban, nincsen helye semmilyen korban, és különösen nincsen helye az antikvitásban született és a reneszánszban felvirágzó Európában" - szögezte le.

Hangsúlyozta: Magyarország a 20. században bal és jobboldali diktatúráknak adott otthont, a diktatúra azonban alkalmatlan keret arra, hogy kiteljesítsük a bennünk lévő jót, hogy a méltóság, a nagyvonalúság, a másik iránti tisztelet legyen az a vezérlő eszme, ami összeköt minket.

A miniszterelnök a Magyar Köztársaság és a kormány nevében köszönetet mondott a kitüntetetteknek. Az emléklapot, azok a büntetlen előéletű magyar állampolgárok kaphatják meg, a Magyar Antifasiszták és Ellenállók Szövetségének, illetve a Magyar Nemzeti Ellenállók Szövetségének ajánlása alapján, akik az 1939. szeptember 1-e és 1945 május 9-e közötti időszakban Magyarországon a fegyveres vagy civil antifasiszta ellenállási és partizánmozgalomban tevékenyen részt vettek. Ez mintegy 250 embert érinthet, akik közül, most 19-en kapták meg az emléklapot Gyurcsány Ferenctől. Az emléklap mellé jár a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék is, amellyel a kitüntetettek nyugdíja 110 ezer forintra emelkedik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

Hatvan éve ért véget a világháború Európában

A Győzelem Napját ünneplik egész Európában a hivatalos moszkvai ünnepségek előestéjén. Magyarországon a Kossuth téren tartják a központi megemlékezést. A hétfői moszkvai ünnepségre több mint ötven állami vezetőt várnak. Ám vannak olyan állami vezetők, akik nem jelennek meg Moszkvában.

Világ

A birodalom visszanéz

A vártnál kevesebb államfő utazik Moszkvába május 9-én, hogy az orosz fővárosban ünnepelje a náci Németország és szövetségesei fölötti győzelem 60. évfordulóját. Az egykori Szovjetunió nagyhatalmi státusa iránti nosztalgia elhatalmasodása nyomán egyre nő a bizalmatlanság a történelmi eseményeket ismét politikai tartalommal megtölteni igyekvő Oroszországgal szemben.