szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány szerdai ülésén elfogadta a sürgősségi betegellátás egységes rendszerének kiépítéséről szóló miniszteri jelentést - mondta Batiz András kormányszóvivő.

A Száz lépés programjának részeként tervezett fejlesztések összesen 4,5 milliárd forintba fognak kerülni, amelyek fedezetét a kormány főként ingatlanok eladásából biztosítja. "A fejlesztések pozitív hatását már az idén érezni lehet" - tette hozzá Batiz András.

A kormányszóvivő közölte: "a kormány célja, hogy a mentő 15 percen belül minden betegért, az ország minden pontjára odaérjen. Ha ezt autóval nem lehet megoldani, akkor helikopterrel kell a beteget időben a kórházba szállítani" - mondta. Az ország területén hat állandó és egy ideiglenes légibázist kíván a kormány létrehozni, amelyek működtetésére, valamint helikopterek beszerzésére és szervizelésére rövidesen pályázatot ír ki az Országos Mentőszolgálat.

Batiz András szerint a most üzemelő légijárművek egy részét kivonják a forgalomból, helyükre idén három új helikoptert vásárol az Országos Mentőszolgálat. A következő két évben két-két helikopter beszerzése a terv.

Az Országos Mentőszolgálat fejlesztésére összesen 2,5 milliárd forintot különítettek el. Ebből 1,3 milliárd forintért mentőautókat - 40 rohamkocsit és 80 esetkocsit - vásárolnak. Ezek felszerelésére 600 millió forintot biztosít a kormány. A mentők irányítására, a diszpécserszolgálat fejlesztésére 300 millió forint áll rendelkezésre. A fennmaradó összeg a meglévő mentőállomások korszerűsítésére és újak építésére szolgál - tette hozzá a kormányszóvivő.

A további egészségügyi fejlesztésekkel kapcsolatban Batiz András közölte, hogy a gyermek sürgősségi ellátás fejlesztésére 500 millió forint, az összevont háziorvosi ügyeletek létrehozására, kórházi sürgősségi osztályok fejlesztésére és ezekben a kórházakban a mentőhelikopter leszállóhelyek kiépítésére további 1,5 milliárd forint áll rendelkezésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

A sürgősségi betegellátás fehér foltjai

"Lakcímlutri" a neve annak a szerencsejátéknak, amelyben a betegek korántsem önként vesznek részt. Attól függően ugyanis, hogy hol laknak, más az esélyük a sürgősségi ellátásra - esetenként a túlélésre. Ezen kíván változtatni a kormány új egészségpolitikai elképzelése.

Gazdaság

Sürgősségi beavatkozás

Elkészült az egészségügy reformterve: társadalmi vitájára néhány hetet, parlamenti előterjesztéséig néhány hónapot, bevezetéséig fél évet adna Kökény Mihály miniszter. A leginkább az - eddig modellként kezelt - irányított betegellátásra hajazó elgondolások évi 660 milliárd forint sorsát érintik.