szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elhunyt az Ausztráliában élő világhírű magyar származású matematikus házaspár, Szekeres György, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tiszteleti tagja és felesége, Klein Eszter.

A 94 éves Szekeres György és 95 éves felesége egy napon, augusztus 28-án hunyt el. "Halálukkal az 1930-as években indult magyar matematikusok nagy nemzedékének utolsó tagjait veszítettük el" - tartalmazza az MTA közleménye.

Az 1911-ben Budapesten született Szekeres György 1932-ben a budapesti műegyetemen szerzett vegyészmérnöki oklevelet. 1939 és 1948 között Sanghajban élt politikai menekültként, 1948-tól 1963-ig az ausztráliai Adelaide Egyetem meghívott előadója. 1957-től az Ausztrál Matematikai Társulat tagja, 1972-73-ban elnöke. 1969-ben az Ausztrál Tudományos Akadémia Lyle-érmével tüntették ki. Az Ausztrál Matematikai Társulat a magyar származású tudós tiszteletére 2001-ben George Szekeres Medal kitüntetést alapított.

Szekeres György fő kutatási területe az absztrakt algebra, a függvényiterációk elmélete, a kombinatorika és a numerikus analízis volt. Több tudományos munka szerzője, az úgynevezett Riemann-geometriáról írott dolgozata alapvető fontosságú a "fekete lyukak" elméletében.

Klein Eszter eredetileg Erdős Pál matematikus körébe tartozott, egy általa bebizonyított kombinatorikus geometriai tételt egy közös Erdős-Klein-Szekeres cikk tett klasszikussá. Szekeres György és Klein Eszter matematikus berkekben ismerkedtek meg, 1936-ban házasodtak össze, Erdős visszaemlékezése szerint egy nappal azután, hogy Vinogradov bebizonyította a páratlan Goldbach-sejtést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Első felvonás: intrika és matematika

Az államfőválasztás első fordulója után, mindazok, aki túlságosan megbíznak a matematikában és a politikusok állhatatosságában, úgy gondolhatják Szili Katalinnak növekedtek az esélyei. És még az is lehet, hogy igazuk lesz.