szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Előkészítetlenül javasolta Lábady Tamást alkotmánybírónak a Fidesz - mondta Vastagh Pál szocialista honatya csütörtökön. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője elismerte, hogy ő hibázott Lábady jelölése kapcsán, amikor nem tájékoztatta a négypárti tárgyalásokon résztvevő képviselőtársát, Répássy Róbertet, hogy a volt alkotmánybíró nem vállalja a posztot.

Lábady Tamás, a Pécsi Ítélőtábla elnöke csütörtöki közleményében tudatta, hogy hozzájárulása nélkül jelölték az alkotmánybírói posztra és nem kíván megválni jelenlegi beosztásától. Szili Katalin házelnök kedden, az alkotmánybírókat jelölő négypárti parlamenti testület egyeztetése után jelentette be, hogy az Országgyűlés szeptember 12-én négy alkotmánybírót fog megválasztani: Bragyova Andrást és Kovács Pétert, akikről már korábban megállapodtak a frakciók, továbbá a keddi egyeztetés alapján újraválasztják Holló András jelenlegi alkotmánybírósági elnököt és Lábady Tamást, aki korábban már tagja volt a taláros testületnek.

Vastagh Pál csütörtökön elmondta: sajnálja, hogy a Fidesz olyan előkészítetlen javaslatot hozott, melyről két nap múlva kiderült, hogy maga jelölt nem kíván vele foglalkozni. A parlament alkotmányügyi bizottságának szocialista elnöke hozzátette: Szili Katalin házelnök jövő hétfőre ismét összehívta a négypárti alkotmánybíró-jelölő testületet. Vastagh Pál bízik abban, hogy akkorra sikerül a Fidesznek új javaslattal előállnia.

Áder János, a Fidesz frakcióvezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: ő maga kérte fel Lábady Tamást még júniusban, a volt alkotmánybíró pedig először igent mondott, majd megváltoztatta döntését. "A hibát én követtem,(...) ugyanis arról Répássy Róbertet tájékoztattam, hogy Lábady Tamás június közepén igent mondott, de a nemről elmulasztottam tájékoztatni" - mondta. Közölte: a Fidesz a hétfői négypárti megbeszélésen javaslatot tesz a negyedik alkotmánybíró személyére. Mint mondta, a jelölttel, aki még nem volt az alkotmánybíróság tagja, egyeztettek, és igent mondott.

Az alkotmányügyi bizottság várhatóan jövő kedden hallgatja meg a jelenlegi három alkotmánybíró-jelöltet, illetve ha a jelölő testület hétfői ülése eredményes lesz, akkor mind a négyet. Így elvileg nincs akadálya annak, hogy az eredeti terveknek megfelelően szeptember 12-én megválasszák a négy alkotmánybírót, és teljessé váljon a testület - tette hozzá a szocialista politikus.

Az alkotmánybírák megválasztásához kétharmados parlamenti többségre van szükség. A törvény szerint 11 fős Alkotmánybíróságba több mint két éve nem tudtak egyetlen új tagot sem választani a parlamenti pártok. Tavaly december óta pedig a határozatképesség határán, 8 fővel működik a testület. Holló András mandátuma két hónap múlva lejár. Ha addig nem sikerül alkotmánybírákat választani, működésképtelenné válik az intézmény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az SZDSZ ellenzi a volt alkotmánybírók újraválasztását

Az SZDSZ elvi fenntartások miatt nem szavazza meg a parlamentben a jelenlegi, vagy korábban volt alkotmánybírók mandátumhosszabbítását, illetve újraválasztását, bár az aktuálisan érintett személyek - Holló András jelenlegi alkotmánybírósági elnök, és Lábady Tamás volt alkotmánybíró - személyével kapcsolatban nincs kifogása.

MTI Itthon

Lábady nem vállalja az alkotmánybírói jelölést

Lábady Tamás nem vállalja az alkotmánybírói jelölést. "Az alkotmánybírói újraválasztásra jelölésem a hozzájárulásom nélkül történt, és nem is kívánok megválni a jelenlegi beosztásomtól és hivatalomtól" - tudatta a Pécsi Ítélőtábla elnöke közleményben.