szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A január 1-től életbe lépő nemzeti vízum semmilyen formában nem szolgálja az elvándorlást, és nem diszkriminatív, mivel nem etnikai jellegű vízum – jelentette ki Gémesi Ferenc, helyettes külügyi államtitkár.

A speciális tartózkodási vízum többszöri beutazásra jogosít, és 3 hónapnál hosszabb tartózkodást tesz lehetővé azoknak, akik a magyar nyelv gyakorlása, az állami felsőfokú oktatáson kívül eső tanulmányok folytatása, valamint családi kapcsolatok ápolása céljából kívánnak Magyarországon tartózkodni. A díjmentesen kérelmezhető nemzeti vízumot valamennyi ukrán, szerb és montenegrói, román és horvát állampolgár igényelheti majd, a szomszédos országokban található magyar külképviseleteken.

Gémesi Ferenc beszámolt arról, hogy a viták ellenére a nemzeti vízum lényegét, az utazás szabadságát mindegyik határon túli szervezet támogatja. Hozzátette, hogy az EU-val szakértői egyeztetéseket folytattak. Gémesi szerint „egyértelművé vált, hogy a nemzeti vízumot – mivel nem diszkriminatív – elfogadhatónak tartja az EU". A „nemzeti” elnevezés ellenére nem etnikai jellegű vízumról van szó, de az igénylés feltételei alapján nyilvánvalónak nevezte, hogy döntően a határon túli magyar származásúakat érinti kedvezően. A nemzeti vízum megszerzését követően Gémesi Ferenc ismertetése szerint Magyarországon tartózkodási engedélyt kell kiváltani és ezzel, illetve a nemzeti útlevéllel utazhatnak az érintettek.

A szomszédos országokat illetően Gémesi Ferenc elmondta, hogy kifejezett egyetértésükre ugyan nincs szükség, de szerencsés, ha a kérdésről konzultációt folytatnak, annak érdekében is, hogy ne csak a beutazás, de a kiutazás is problémamentes legyen. „Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a konzultáció szükségszerű és reális" – fűzte hozzá a helyettes államtitkár, aki beszámolt arról is, hogy a héten átadta a budapesti nagyköveteknek a nemzeti vízumról szóló jegyzéket, akik szavai szerint megértéssel fogadták.

Azt, hogy hányan élhetnek a lehetőséggel Gémesi Ferenc korainak tartotta megbecsülni, de hangsúlyozta, hogy az új vízum csak kiegészítő megoldás. Továbbra is megmarad az eddigi vízum a munkavállalóknak, vagy a hosszú távon itt tartózkodóknak. A helyettes államtitkár úgy vélte: a nemzeti vízum többé-kevésbé konszenzusos alapon létrejövő, működőképes rendszer lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Január 1-től bevezetik a nemzeti vízumot

Magyarország 2006. január 1-től bevezeti a nemzeti vízumot, a külügyi tárca erről szerdán jegyzéket adott át az érintett Ukrajna, Szerbia-Montenegró, Románia és Horvátország budapesti nagykövetének.

MTI Itthon

Gyurcsány a nemzeti vízum bevezetéséről

A kormány a nemzeti vízum bevetésével, az idegenrendészetre és bevándorlásra vonatkozó szabályok átalakításával könnyítené a határon túli magyarok helyzetét - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Dávid Ibolya, az MDF elnöke üdvözölte a kormányfő bejelentését, ugyanakkor kifogásolta, hogy nem egyeztettek a politikai pártokkal és a határon túli magyarok szervezeteivel.