szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A parlamenti pártok együtt emlékeznek az 1956-os forradalom mártírjaira a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál péntek délután, miután a megkeresett képviselők elfogadták az SZDSZ kezdeményezését - közölte a közös megemlékezést nyílt levélben javasoló Mécs Imre, szabad demokrata képviselő.

A liberális politikus elmondta: Horváth János (Fidesz), Csapody Miklós (MDF), Donáth László (MSZP) és ő maga közös koszorút helyez el a parcellánál és rövid beszédek is elhangzanak majd. Minden jó szándékú embert várnak egy szál virággal a megemlékezésre.

A képviselő elmondta, hogy a november 4-i megemlékezés "szerény kísérlet" arra, hogy előkészítsék a jövő évi, a forradalom 50. évfordulóján tartandó méltóságteljes ünneplést.

Mécs Imre a három képviselőt szombaton nyílt levélben kereste meg, amelyben kifejtette, hogy idén október 23-án minden korábbi mértéket felülmúlt mindkét oldalon, ahogyan egyes politikusok politikai tőkét kívántak kovácsolni az ünnepből.

"'56-osként engem személy szerint mélyen elkeserít, ahogyan mindkét oldalon figyelmen kívül hagyták 1956 tényeit, eszméit és tanulságait" - írta a politikus, aki arra kérte a pártok képviselőit, hogy a mostani és múltbéli politikai ellentéteket félretéve ünnepeljenek közösen és vállalják büszkén 1956 örökségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

’56-os tabuk és fétisek

Bármennyire próbálja a Fidesz “polgári forradalomnak” beállítani '56-ot, résztvevőinek többsége nem többpártrendszerű parlamentáris jogállamot, szabadpiaci gazdaságot akart, inkább valamiféle utópikus, harmadikutas, közösségi szocializmust.

MTI Itthon

56-ra emlékezünk

Katonai tiszteletadással, a Himnusz hangjaira felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt, a Kossuth téren, az 1956-os forradalom 49., illetve a Magyar Köztársaság kikiáltásának 16. évfordulóján.

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Az ENSZ, 1956 és egy rejtélyes halál

Povl Bang-Jensen dán diplomata a magyar üggyel foglalkozó ENSZ-vizsgálóbizottság munkatársa volt, s 1959 novemberében holtan találták egy New York-i parkban. Halála körülményei máig tisztázatlanok. Csak az biztos, szembe ment az ENSZ és annak főtitkára, Hammarskjöld politikájával, amely elaltatta a magyar forradalom és az azt követő megtorlások vizsgálatát. Nagy András író, évtizedes történeti kutatásainak végén könyvet írt a Bang-Jensen-ügyről. A hvg.hu a szerzőt kérdezte.