szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ország összesen négy megyében 80-85 lakóházat veszélyeztet a belvíz - közölte Dobson Tibor, a katasztrófavédelmi szóvivő. A belvíz korai jelentkezése elsősorban az enyhe időjárásnak tudható be.

Borsod megyében Alsózsolcán, Nyékládházán, Mezőnagymihályon és Szentistvánon 60-65 lakóházat közelített meg a belvíz, de egyetlen lakót sem kellett kitelepíteni. A katasztrófavédelem szakemberei homokzsákokkal, a víz szivattyúzásával, átemelésével védekeznek ellene.

Hajdú-Bihar megyében Görbeháza, Tiszacsege és Nádudvar, Jász-Nagykun-Szolnok megyében Mezőhék, Kunhegyes, Kisújszállás, Karcag egyes házait veszélyezteti a belvíz,  Fejér megyében Bicskén egy lakóházat kellett homokzsákokkal megvédeni - ismertette Dobson Tibor, aki azt is közölte, hogy Érd 6-os főút felőli részén, Érdligeten hat lakóház pincéjéből, udvaráról szivattyúzták ki a vizet a tűzoltók. Érdligeten folyamatosan gondot jelent a vízelvezetés elégtelensége, mivel a terület alacsonyabban fekszik a 6-os útnál.

A szóvivő kitért arra, hogy a katasztrófavédelemnek lehetősége van 26 árvízvédelmi egység szervezésére a polgári lakosságból és gazdálkodó szervezetekből, amennyiben a meglévő, ezt a munkát végző hivatásos erők (vízügy, tűzoltóság, önkormányzat, kommunális szervezetek) lehetőségei kimerülnek. Egy ilyen egység 40 főből és 5 technikai eszközből áll.    

Jelenleg nincs olyan helyzet, amelyben ezeket az egységeket kellene mozgósítani - hangsúlyozta Dobson Tibor.

Első- és másodfokú belvízvédelmi készültség

A Kapos mentén érvényben lévő elsőfokú belvízvédelmi készültség mellett csütörtökön déltől a Duna mentén, a Szekszárd-Báta szakaszon is elrendelte a készültséget a Közép-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság.

A Szekszárd-bátai szakasz lankóci szivattyútelepének környezetében lévő települések, Őcsény és Sárpilis környékén a vízszintek, illetőleg az ismételt csapadék indokolta az elsőfokú belvízvédelmi készültség elrendelését - mondta Beke Zsolt, a szekszárdi szakaszmérnökség megbízott szakaszmérnöke.
   
A Kapos felső szakaszán tovább árad a folyó, jelenleg Pincehelynél tetőzik, ez már közel van a Sió-torkolathoz, így várhatóan megkezdődik a lassú apadás.

Eközben Békés megyében továbbra is hét belvízvédelmi szakaszon van készültség, de a szerdaihoz képest a becslések szerint 400 hektárral csökkent az elöntött területek nagysága  - közölte Bak Sándor, a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.

A hét belvízvédelmi szakasz közül például a réhelyi és agyomai szakaszokon elsőfokú, míg a mezőberényi és az élővíz-csatornai szakaszokon másodfokú a készültség - mondta Bak Sándor, aki szerint az igazgatóság csütörtökön már 16 szivattyútelepet üzemeltetett, amelyek az elmúlt egy nap alatt 1,2 millió köbméter vizet szivattyúztak át a főbefogadókba. A védekezési munkálatokat segíti a megye két vízgazdálkodási társulása is, amelyek összesen 31 szivattyút működtetnek.

Az önkormányzatok közül négy településen Kamut, Murony és Mezőberény belterületén, illetve Köröstarcsa külterületén van érvényben másodfokú belvízvédelmi készültség.

Tíz szakaszon van készültség a Közép-Tisza mentén (Oldaltörés)

A Közép-Tisza vidékén tíz belvízvédelmi szakaszon tartanak fenn első- vagy másodfokú készültséget az elöntések miatt, a vízzel borított terület nagysága 24 ezer hektárt tesz ki.

A tíz védelmi szakaszból a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) hétnél rendelt el másodfokú készültséget, ezek többsége a Nagykunságban, Kunhegyes, Kisújszállás és Karcag térségében található - mondta Varga László, a vízügyi szervezet vezetője, aki elmondta, az elmúlt 24 órában a vízzel borított helyeken 37 stabil szivattyútelep dolgozott, a gépek hárommillió köbméter vizet emeltek át a befogadókba. 

Az önkormányzatok közül a fegyverneki szintén másodfokú védekezést rendeltek el, a település mélyen fekvő részén folyamatos a szivattyúzás, mivel sok porta áll víz alatt és több mint 40 lakóház van veszélyben.

A Kötivizig területén lévő folyók közül a Zagyva Jászberény és Szászberek közötti szakaszán másodfokú árvízvédelmi készültséget tartanak fenn, ami 24 órás őr- és figyelőszolgálatot jelent.

Csongrád megyében két szakaszon másod-, öt szakaszon pedig elsőfokú a belvízvédelmi készültség az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén, emellett az önkormányzatoknak tíz településen kellett elrendelniük elsőfokú készültséget.

Az elmúlt napokban lehullott csapadék következtében a kurcai és a Sámson-élővízi szakaszon másodfokúra kellett emelni a belvízvédelmi készültség szintjét, mivel a főcsatornák vízszintjei jelentősen megemelkedtek, a telítettség 80-100 százalék között van.

Az igazgatóság területén összesen 18 szivattyútelep működik, amelyek naponta 780 ezer köbméter vizet emelnek át. A védekezésben 52 fő vesz részt. Az elöntött területek nagysága az elmúlt napokban nem változott, mintegy 12 ezer hektár, főként vetés, gyep és szántó van víz alatt.

A belvíz okozta problémák a lakott területeken is jelentkeznek, ezért a megyében tíz településen kellett elrendelni elsőfokú készültséget. Bár a térségben a napokban lehullott csapadék mennyisége nem jelentős - napi átlagban három milliméter körüli -, elhúzódó belvízi védekezésre kell felkészülni, főként azért, mert a befogadó folyók vízszintje magas.

A belvíz korai jelentkezése elsősorban az enyhe időjárásnak tudható be, tavaly ilyenkor az igazgatóság területén mindössze három szakaszon rendeltek el elsőfokú készültséget, az elöntött területek nagysága pedig 1350 hektár volt.


Kétmilliárd forint belvízre (Oldaltörés)


Készültség a Hortobágy-Berettyón is
 
A folyó folyamatos áradása miatt elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Hortobágy-Berettyó bal partján Bucsa és Nádudvar között a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövizig).

Kórhay László védelemvezető beszámolt arról is, hogy egy nap alatt ötezer hektárral nőtt térségükben a belvízzel elöntött terület nagysága, amely már meghaladja a 15,8 ezer hektárt. 

A Tisza mentén mindhárom szakaszon, a Berettyó alsó és felső szakaszán, a Hamvas-Sárréten, a Kösely felső szakaszán és a Kati-ér mentén másodfokú a készültség, míg az Alsónyírvíz Nagyéri és a Kállói belvízvédelmi szakaszokon elsőfokú a készenlét. A Tikövizig működési területén 19 szivattyútelep működik folyamatosan, a szivattyúk csütörtökön több mint 1,7 millió köbméter vizet emeltek át a befogadó folyókba és csatornákba.  

Kétmilliárd forint a belvíz ellen
 
Megkezdődik annak a kétmilliárd forint, közmunka pályázatokon elnyert pénznek a kifizetése, amelyet 230 település számára írtak ki az útmenti árkok tisztítására, karbantartására, és újabb, azonnali program is indul a belvizek miatt - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Érden, ahol belvizektől sújtott helyszínt keresett fel.

"Most, az esőzések nyomán kialakult helyzetre tekintettel, a munkaügyi hivatalok, kirendeltségek a belvizek elvezetésére újabb közmunka programokat nyitnak meg és 48 órán belül e pályázatokat befogadják, elbírálják, hogy azonnal fel lehessen venni a munkásokat" - hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzáfűzve, hogy emellett a tűzoltóság számára lehetővé válik további szivattyúk vásárlása, a kapacitások bővítésére.     

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Levonult már az árvíz, de sokkal súlyosabb a belvízhelyzet

Jelenleg 385 kilométer hosszan tartanak fenn árvízvédelmi készültséget magyarországi folyószakaszokon, és 40 ezer hektárnyi területet érintenek a belvízgondok - nyilatkozott Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter szerdán, miután az aktuális ár- és belvízvédelmi helyzetről tájékoztatta a kabinet tagjait.