szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc: volt bennem megbántottság és sértettség az OÉT ülésén.

Igen, volt bennem megbántottság és sértettség - írta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) folytatott vita kapcsán blogjában, pénteken. "Tegnap óta nem megy ki a fejemből az Országos Érdekegyeztető Tanácsban folytatott vita. Nagyon önérzetesen utasítottam vissza azt a fenyegetést, hogy a magyar cégek el is tudnak menni Szlovákiába – persze csak papíron –, mert ott kisebb az adó. A cégeket átjelentjük, mi meg maradjunk itt, mert az emberek mégsem mehetnek el (...) A hazafiság annyit ér, hogy négy százalék adóemelés már kioltja?".

A kormányfő blogjában felhívta a figyelmet: ha mindenki ugyanazt teszi és mondja, amit az elmúlt években, úgy nem lehet megváltoztatni az országot. Mint írta, az üzleti világ vezetői hónapokon keresztül azt mondták, hogy a választások után azonnal neki kell látni a költségvetés rendbetételének.

"Ők ne tudnák, ők, akik értenek a pénzügyekhez, hogy ez rövidtávon nem jelenthet mást, mint azt, hogy a kiadások csökkentése mellett növelni kell az állam bevételeit?! Nincs más út! Lehet beszélni a reformokról, azok rövidtávon semmit nem hoznak. Lehet beszélni az állami kiadások további csökkentéséről, de az nyugdíjcsökkentést és a családtámogatás csökkentését jelenti. Ezt akarják? Én ezt nem fogom megtenni" - írta a miniszterelnök. Megjegyezte: szükség lenne némi bátorságra, hogy le lehessen térni az eddigi útról. "Sokak bátorságára. Példamutatásra. Inkább többre, mint kevesebbre".

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Széles Gábornak, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége elnökének válaszolva az Országos Érdekegyeztető Tanács csütörtöki plenáris ülésén azt mondta: lehet Szlovákiával példálózni, és el lehet dönteni, hogy szlovák viszonyokat szeretnénk-e, szlovák nyugdíjakkal.

Az érdekképviseleti vezető a tervezett egyensúlyjavító intézkedésekről tartott vitában szóba hozta, hogy Szlovákiában csak 19 százalék a társasági adó, és erre már nem jön rá semmi, nem úgy, mint Magyarországon, ahol még ezen felül a 25 százalékot is meg kell fizetni. Az érdekképviseleti vezető szerint tehát nem kell csodálkozni azon, hogy az adótanácsadók a székhely Szlovákiába helyezését javasolják a magyar vállalkozásoknak.

A miniszterelnök erre reagálva elmondta: ott valóban nem kell fizetni osztalék után adót, nem kell fizetni annyi tb-t, de lényegében magyar árszínvonallal fele annyi a nyugdíj, mint nálunk. Ez a programja a munkáltatóknak? - fakadt ki Gyurcsány Ferenc. Mint mondta, el lehet menni Magyarországról, itt lehet bennünket hagyni. Tessék, lehet menni, majd mi elleszünk a nyugdíjasokkal - tette hozzá.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Csaba László Gyurcsány elhibázott csomagjáról

Miközben Gyurcsány Frerenc „szakmai konszenzusról” beszél a bejelentett intézkedések kapcsán, úgy tűnik ez csak ő rá és szűkebb környezetére vonatkozik. Felerősödött ugyanis a Gyurcsány féle „Új Egyensúly” program bírálata; mérvadó közgaszdászok szerint a csomag nem segíti a gazdaságot, hatalmas terheket ró az emberek vállára, ám nem teremti meg a kiegyensúlyozott növekedés feltételeit. A hvg.hu Csaba Lászlónak, a Középeurópai Egyetem professzorának véleményére volt kíváncsi.

MTI Gazdaság

A munkaadók szerint rövid távon kedvezőtlen a csomag hatása

Rövid távon a foglalkoztatásra kedvezőtlen hatással járnak a meghirdetett intézkedések, a leépítések a közszférában és a foglalkoztatás terheinek növelése. Azonban a költségvetés helyzetének rendezése alapvető érdeke a vállalkozásoknak is, így hosszabb távon hozzájárulhat a vállalkozások fejlődéséhez, ezzel új munkahelyek létrehozásához.

hvg.hu Gazdaság

Alaposan megdrágul az élet a Gyurcsány-csomag miatt

Megemelik az adókat, egekbe szökik a gázár, nő a villamos energia ára - a szombaton bejelentett megszorító intézkedések jelentős mértékben érintik a lakosságot is. Az alábbiakban összeszedtük, az egyes intézkedések hatására mennyivel nőnek a lakossági terhek.