Tetszett a cikk?

Az emberek több mint kétharmada szerint nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat az egészségügy területén - derül ki a Marketing Centrum kutatásából. 45 százalékuk egyetért azzal, hogy az egészségügyi ellátás színvonala csak akkor fog javulni, ha több egymással versengő biztosító közül választhatunk, és csupán 33 százalékuk van az ellenkező véleményen.

A Marketing Centrum által megkérdezettek többsége a 10 felsorolt költségvetési terület közül az egészségügyre költené messze a legtöbb pénzt: több mint másfélszer annyit, mint amit feltételezése szerint a jelenlegi költségvetés költ rá. 68 százalék változásokra számít az egészségügy területén a következő 4 éves ciklusban, és ezzel az egészségügy átalakításával kapcsolatos várakozások a költségvetés egyensúlyának rendbetétele után a legjelentősebbek a közvéleményben. Igaz, az átalakítás irányával kapcsolatban már megoszlanak a vélemények: a megkérdezettek 36 százaléka számít javulásra, míg 32 százalékuk romlásra számít a területen.

A június elején megkérdezett 1340 fős minta több mint kétharmada azt gondolja, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer elavult és pazarló, ezért nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat ezen a területen. A kormánypártiak valamivel többen gondolják ezt, mint az ellenzékiek, de körükben is többen vannak a reformpártiak. A Fidesz hívei közül többen vélekednek úgy mint a kormánypártiak közül, hogy az egészségügyi ellátás ma Magyarországon alapvetően jó, csak több pénzt kellene fordítani a területre.

A megkérdezettek 68 százaléka szerint sok orvos azért ellenzi az egészségügyi reformokat, mert érdekelt a hálapénz fenntartásában. A kormánypártok hívei ezzel az állítással is inkább egyetértenek, mint a legnagyobb ellenzéki párt szavazói.

Végül a megkérdezettek 45 százaléka gondolja, hogy az egészségügyi ellátás színvonalán csak az fog jelentősen javítani, ha majd több egymással versengő biztosító közül lehet választani, 33 százalékuk ezzel nem értett egyet, míg 22 százalékuk nem tudott állást foglalni ebben a kérdésben. Persze ehhez az is hozzátartozik, hogy mostanában nem nagyon hangzottak el érvek a nyilvánosságban a több biztosítós modell ellen. A kormánypárti szavazók körében többségben vannak a több biztosítós rendszer mellett kiállók, míg a Fidesz hívei pontosan ugyanakkora arányban, 41-41 százaléknyian értenek egyet, illetve ellenzik a több biztosítós rendszert. Az iskolázottabbak inkább támogatják a több biztosítós rendszer bevezetését, mint a kevésbé iskolázottak.

A Marketing Centrum elemzésében megállapítja, hogy az elvek szintjén a közvélemény többsége egyetért az egészségügy átalakításával, de amint a konkrét „zsebre menő” intézkedésekről esik szó, akkor azokat a közvélemény többsége elutasítja. A vizitdíj bevezetését és a gyógyszerár támogatás csökkentését a megkérdezettek fele akkor is elutasítja, ha azok egy előremutató reform kereteiben valósulnának meg.

Egyetért-e a következőkkel?

 

Igen

Nem tudja eldönteni 

A magyar egészségügyi ellátórendszer elavult és pazarló, nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat.

69

8

23

Sok orvos csak azért ellenzi az egészségügyi reformokat, mert érdekelt a hálapénzrendszer fennmaradásában.

68

8

24

Az egészségügyi ellátás színvonala csak akkor fog jelentősen javulni, ha majd több egymással versengő biztosító közül választhatunk.

45

22

33

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kóka: a csillagóra állása a reformoknak kedvez

A kormányalakításra lehetőséget kapott politikai elit tisztában van a reformok szükségességével és fontosságával, ráadásul a csillagóra állása kedvez a változtatási törekvéseknek - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a CEMI (Central European Management Intelligence) szerdai budapesti konferenciáján.

Gazdaság

VITA A HVG REFORMPROGRAMJÁRÓL

Lapunk 2006. május 6-ai számában közzétettük a HVG reformjavaslatait. Az alábbiakban a - hvg.hu honlapon folyamatosan olvasható - összeállításunkhoz érkezett hozzászólásokból közlünk válogatást.

MTI Gazdaság

Elemzők: van esély a reformokra, de leminősítés is lehet

A Goldman Sachs hétfői elemzése szerint a koalíció döntő győzelme és a vártnál nagyobb többsége jobb hír, mintha szoros eredmény született volna, és valamelyest növeli annak az esélyét, hogy a kormány hozzálát a nagy költségvetési hiány kezeléséhez.

Fókuszban

Bársonyos reformok?

Reformkormány régi motoros káderekkel, puhulni látszó reformelképzelések, kitartó titkolózás - dióhéjban így jellemezhetők a kabinet összetételének és programjának kiszivárgott részletei egy héttel a kormányátalakítás előtt. A koalíciós partnerek jobbára tiszteletben tartják egymás vesszőparipáit, a törésvonalak inkább a pártokon belül rajzolódnak ki.

MTI Itthon

Gyurcsány: a politika magán kezdi a reformokat

Indul az országreform, az Új Magyarország felé vezető első lépés, hogy átalakítjuk az államot és a politikát: a posztok és a képviselők számát csökkentjük, az előjogokat megnyirbáljuk, a pártfinanszírozást átláthatóvá tesszük, az összeférhetetlenségi szabályokat szigorítjuk, a jogalkotás minőségét javítjuk – áll a Kormányszóvivői Iroda közleményében. Gyurcsány Ferenc javaslatai nyilvánosak.

Gazdaság

VITA A HVG REFORMPROGRAMJÁRÓL

Lapunk 2006. május 6-ai számában közzétettük a HVG reformjavaslatait. Az alábbiakban a - hvg.hu honlapon folyamatosan olvasható - összeállításunkhoz érkezett hozzászólásokból közlünk válogatást.

MTI Itthon

Csillag: 18 hónap kell a reformokhoz

Egy 18 hónap alatt lezajló reformfolyamat nyomán egy évtizedre biztosítható Magyarország pénzügy stabilitása és gazdaságának dinamikus fejlődése - jelentette ki Csillag István.

Gazdaság

VITA A HVG REFORMPROGRAMJÁRÓL

Lapunk 2006. május 6-ai számában közzétettük a HVG reformjavaslatait. Az alábbiakban a - hvg.hu honlapon folyamatosan olvasható - összeállításunkhoz érkezett hozzászólásokból közlünk válogatást.

Gazdaság

Reformra váró nyugdíjrendszer

Pusztán járulékokból jó ideje finanszírozhatatlan a nyugdíjrendszer, s ez demográfiai okok mellett politikai beavatkozásokkal is magyarázható. Az összeomlás csak egy újabb reformmal kerülhető el, miközben nem túl rózsásak a magán-nyugdíjpénztári tagok kilátásai.

Itthon

A HVG reformjavaslatai

A HVG mindig komolyan vette a demokráciát, és igyekezett segíteni olvasóit az éppen hatalmon lévő kormány teljesítményének megítélésében. Most valami újjal próbálkozunk: saját reformjavaslatainkat tesszük le az asztalra. A munkát még a választások előtt kezdtük el, amikor nem lehetett tudni, milyen színezetű kormány alakul, s javaslataink függetlenek attól, hogy végül milyen eredmény született.

hvg.hu Választás 2006

Választás percről percre: Gyurcsány reformkorszakot ígér

Orbán kitart a programja mellett, de akár az egész Fidesz-elnökség lemondana. Dávid új jobboldalt akar, Hiller júniusra ígéri, hogy hozzálátnak a reformokhoz. Kövesse nyomon a választással kapcsolatos híreket, külföldi lapvéleményeket, reakciókat percről percre itt, a hvg.hu oldalán!

Gazdaság

Reformkezdet megszorításokkal - a HVG elemzése

Nem sokkterápia, nem átfogó reform, még csak nem is a hagyományos recepteket követő stabilizációs csomag az Új egyensúly programja, hanem ezek sajátos elegye. A szigorítások kiterjednek az állam karcsúsításán és a lakossági terhek növelésén kívül az üzleti-pénzügyi szférára is.

Gazdaság

VITA A HVG REFORMPROGRAMJÁRÓL

Lapunk 2006. május 6-ai számában közzétettük a HVG reformjavaslatait. Az alábbiakban a - hvg.hu honlapon folyamatosan olvasható - összeállításunkhoz érkezett hozzászólásokból közlünk válogatást.

MTI Itthon

Részletes vita a reformokról a jövő héten

A kormány nem kívánja újratárgyalni az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) korábban az idei évre szóló bérajánlásról, a három évre vonatkozó minimálbér-emelésről kötött megállapodást, de a szociális partnerek dönthetnek erről is.