szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Goldman Sachs hétfői elemzése szerint a koalíció döntő győzelme és a vártnál nagyobb többsége jobb hír, mintha szoros eredmény született volna, és valamelyest növeli annak az esélyét, hogy a kormány hozzálát a nagy költségvetési hiány kezeléséhez.

Az elemzés szerint ugyanakkor a ház kérdésesnek tartja, hogy a koalíció "képes és hajlandó lesz-e" erre, mivel a választásokat jórészt a laza költségvetési politikával nyerte meg, és a kampány során további kiadások, illetve adócsökkentések mellett kötelezte el magát.

A ház szerint a következő napok egyik kulcskérdése, hogy Veres János marad-e a pénzügyminiszter. Ha igen, az arra utalna, hogy nagy vonalaiban folytatódik az eddigi költségvetési politika.

A Goldman Sachs azzal számol, hogy a szeptemberig elkészítendő új konvergencia-programban nem lesz erőteljesen meghatározva, mikor és hogy tervezi a kormány a gazdaságot összhangba hozni a maastrichtri követelményekkel. Ezért jelentős a kockázata annak, hogy a magyar szuverén adósságot a Standard & Poor's és/vagy a Moody's Investors Service az ősszel vagy a télen visszaminősíti.

Az S&P a magyar szuverén adósságot elsőrendű "A mínusz" szinten tartja nyilván, de a költségvetési aggályok és a cég szerint jó eséllyel 2014-ig húzódó magyar eurócsatlakozás miatt az év eleje óta erre leminősítést valószínűsítő negatív kilátás érvényes.

A Moody's ugyancsak negatív kilátással tartja nyilván február óta a nála "A1" - más hitelminősítők metodikájában "A plusz"-nak megfelelő - magyar adósbesorolást, a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő pedig már tavaly decemberben az addigi "A mínusz"-ról közepes "BBB plusz"-ra minősítette vissza a magyar szuverén besorolást.

A Goldman Sachs hétfői elemzése szerint a ház azt várja, hogy a magyar kormány fenntartja a 2010-es eurócsatlakozési céldátumot, de "ez már a kezdettől sem lesz hiteles". A jelentés szerint a cég azzal számol, hogy a forint az alapmutatók miatt továbbra is gyengülő pályán marad.

A Dresdner Bank londoni befektetési részlegének (DrKW) hétfői elemzése szerint ugyanakkor az MSZP-SZDSZ győzelem "a viszonylag kedvezőbb" a lehetséges forgatókönyvek közül a befektetői hangulat szempontjából, különösen a Fidesz "erősen populista" kampányígéreteit tekintve.

Befektetői szempontból azonban az "elszabadult költségvetési deficit" konszolidálásának tervei bírnak különös jelentőséggel, és ezen téren "bármiféle elcsúszás" a piaci kilengések kiújulását eredményezheti.

A DrKW is arra következtetésre jut ugyanakkor, hogy az őszi önkormányzati választások közeledtével rövid távon kérdéses bármilyen jelentősebb kiadási visszafogás bejelentése, és a belső és külső kockázatok a következő hónapokban továbbra is nyomást gyakorolhatnak a magyar befektetési konstrukciókra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Jelentősen erősebben nyitott a forint

A forint hétfőn jelentősen 2,50 forinttal erősödött a bankközi devizapiacon, az eurót 262,40/50 forinton jegyezték, szemben a pénteki 264,90/265,00 forinttal. A forint 88 bázisponttal 7,05 százalékra erősödött a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán.

MTI Gazdaság

A piac nem vár őszig a reformokra

Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a koalíció meggyőző választási eredménye - nem kis részben a Fidesz szerintük kockázatos ígéretei miatt - jó hír a piacnak, amely azonban jó eséllyel nem lesz hajlandó várni az őszi önkormányzati választásokig az érdemi költségvetési reformprogramra. Londoni hitelminősítői vélemény szerint vissza kell venni a kormányoldal választási ígéreteiből.

MTI Választás 2006

Kóka egyetért egy gazdaságpolitikai összefogással

A felhívás lényegével egyetértek: összefogás nélkül nincs közös siker - reagált Kóka János szabaddemokrata gazdasági és közlekedési miniszter a hétfőn több napilapban is megjelent gazdaságpolitikai összefogást sürgető hirdetésekre.

MTI Gazdaság

Járai szerint az IMF-nek kéne megmondania, mit csináljunk?

"Külső közreműködés nélkül" nem fog menni; ezért Járai szreint meg kellene hívni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségét Magyarországra, hogy tanulmányt készítsen a magyar gazdaság helyzetéről, majd ennek alapján az IMF cselekvési programot is állítson össze a magyar gazdaság rendbetételére.

hvg.hu Gazdaság

Maradt az alapkamat

A várakozásoknak megfelelően a jegybank nem változtatott az alapkamaton, így az továbbra is hat százalék. Indoklásában a Monetáris Tanács kifejtette, hogy bár felerősödtek az inflációs veszélyek, de a hosszú távú kilátások továbbra is kedvezőek.