szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A benyújtott ajánlószelvények ellenőrzését követően főpolgármester-jelöltként nyilvántartásba vette Demszky Gábort és Tarlós Istvánt a Fővárosi Választási Bizottság pénteken - tájékoztatott Brutóczky László, a Fővárosi Választási Iroda (FVI) munkatársa.

Az MSZP és az SZDSZ közös jelöltjeként induló Demszky Gábor 23 és fél ezer ajánlócédulát adott le, ebből csaknem kétezer érvénytelen volt, összesen 21 802 kopogtatócédulát talált érvényesnek a bizottság - mondta Brutóczky László A független jelöltként induló, de többi között a Fidesz és a KDNP támogatását is élvező Tarlós István mintegy 22 ezer ajánlószelvényt gyűjtött össze, ebből 570 volt érvénytelen, összesen pedig 21 371 érvényes - tette hozzá.

Brutóczky László hangsúlyozta, hogy mind a két jelölt a nyilvántartásba vételhez szükséges ajánlószelvények több mint háromszorosát gyűjtötte össze. Budapesten mintegy másfél millió névjegyzékben szereplő választópolgár van és a főpolgármester-jelölt állításához 7035 érvényes ajánlószelvény szükséges.

A törvény szerint főpolgármester-jelölt az, akit a főváros választópolgárainak 0,5 százaléka jelöltnek ajánlott. FVI munkatársa hozzátette, hogy az elmúlt tizenhat évet tekintve nem kirívó az ajánlószelvények száma, sőt az érvénytelenségi arány is belefér a megszokott 10-15 százalékba.

Az MSZP és az SZDSZ vezetői június 23-án Balatonőszödön írtak alá a két párt budapesti együttműködéséről szóló megállapodást, amely rögzíti, hogy Demszky Gábor lesz a szocialisták és a szabad demokraták közös főpolgármester-jelöltje.

Új Budapest szerződés néven Orbán Viktor, a Fidesz elnöke és Tarlós István főpolgármester-jelölt június 27-én írta alá a jelöltség feltételeit rögzítő megállapodást. A hivatalosan független jelöltként induló Tarlós Istvánnak több feltétele is volt: egyebek mellett, hogy nem lép be a pártba, illetve kormányoldalról és ellenzékből egyaránt jelöl majd főpolgármester-helyettest.

Az FVI munkatársa elmondta, hogy Katona Kálmán, az MDF, Zsinka László, a MIÉP, valamint Székely Péter, a Magyar Kommunista Munkáspárt főpolgármester-jelöltje egyelőre nem adta le az ajánlószelvényeit a választási irodában. A jelöltek nyilvántartásba vételének határideje szeptember 8-a.

A települési önkormányzati választáson választójoggal rendelkeznek a magyar és a többi uniós állampolgárok, illetve a bevándorlók, letelepedettek és menekültek. A szavazás feltétele minden esetben a magyarországi lakóhely, és az, hogy a választópolgár ne legyen megfosztva választójogától.

A megkötések között szerepel, hogy az uniós állampolgárok nem lehetnek jelöltek a polgármester- és főpolgármester-választáson, a bevándorlók, letelepedettek és menekültek pedig egyáltalán nem indulhatnak jelöltként. A voksolást a köztársasági elnök döntése alapján 2006. október 1-jén rendezik meg.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Demszky az SZDSZ és az MSZP főpolgármester-jelöltje

Megállapodást írtak alá pénteken Balatonőszödön az MSZP és az SZDSZ vezetői a két párt budapesti együttműködéséről, amelynek egyik pontja az, hogy Demszky Gábor lesz a szocialisták és a szabad demokraták közös főpolgármester-jelöltje.

MTI Itthon

Katona Kálmán hivatalosan is főpolgármester-jelölt

Korszerűen konzervatív, nemzeti-liberális elemeket is hordozó programról számolt be Katona Kálmán, az MDF országgyűlési képviselője, a párt főpolgármester-jelöltje. Az MDF a fővárosban és a megyékben is önálló listával indul.

Itthon

Főpolgármester-jelölési variációk

Demszky, Molnár, Tarlós, Katona - ez a parlamenti pártok főpolgármester-jelöltjeinek valószínűsíthető névsora. Lapzártánkig azonban csak az SZDSZ tette le hivatalosan is a voksát: ragaszkodik a Budapestet 1990 óta irányító Demszky Gáborhoz.

Itthon

Combino villamosok és főpolgármester-jelöltek

A fővárost irányító MSZP-SZDSZ koalíció szeretné gyorsan és fájdalommentesen maga mögött hagyni a szocialista Molnár Gyula Combino-vásárlásra tett kritikus megjegyzését. A koalíciós partnerek döntöttek: egymás felelősségét nem firtatják. A két fővárosi frakció viszályából ugyanis egyedül Tarlós István profitálhat.