szerző:
Sipos Anett
Tetszett a cikk?

Jogi értelemben nem sztrájkolnak a magyar traumatológusok, október elsejétől azonban nem tudni, ki fogja ellátni a sürgősségi eseteket. Az orvosok a méltatlanul alacsony, 600-800 forintos órabérük helyett 2500-3000 forintos órabért szeretnének kapni. Ha október 1-jéig nem kapják meg a 350 százalékos béremelést, akkor a jövőben - a törvény adta lehetőséget kihasználva - nem vállalnak többlettúlórákat.

A Magyar Traumatológus Társaság (MTT) szerdai közgyűlésén áttekintette a három hónapja fogalmazott 12 pontos követelését és elhatározta: olyan ultimátumot ad a kormánynak, melyet az nem utasíthat vissza. A „forradalmi” hangulatot a színlelt szerződések felmondása jelentette és az alkalmazotti státusz, mely az addig vállalkozóként foglalkoztatott orvosoktól átlagosan havi 30-40 ezer forintot vett el.

Három évvel ezelőtt a sürgősségi doktorok a szakorvoshiány átmeneti kiküszöbölésére, kormányzati javaslatra lettek vállalkozók. Megérte nekik a többletmunka és az adóalapjukból többek között leírhatták a konferenciák költségeit, utazási költségeket is. A kormányintézkedések utáni feltételeket azonban méltánytalannak érzik. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az eleve erőforráshiánnyal küzdő ágazat fiatal és tehetséges utánpótlásgárdája - ha teheti - hátat fordít a magyar egészségügynek és Nagy-Britanniában próbál szerencsét. Csak a Szegedi Tudományegyetem Traumatológiai Klinikájáról 5 szakorvos ment el az előző egy évben külföldre dolgozni.

Az orvosok a méltatlanul alacsonynak tartott, 600-800 forintos órabérük helyett 2500-3000 forintos órabért szeretnének kapni, és ha október 1-jéig nem kapják meg a 350 százalékos béremelést, akkor a jövőben - a törvény adta lehetőséget kihasználva - nem vállalnak többlettúlórákat. Ez a sürgősségi baleseti betegellátás leállását jelenthetné - tette hozzá Simonka Aurél, az érdekvédelmi szervezet vezetője.

Jogi értelemben nem lesz sztrájk, hisz a törvényi kötelezettségekben előírt munkát elvégzik, de az orvoshiány miatt jelentkező többletmunkát nem. Innentől kezdve a betegellátás megoldása a munkáltató problémája lesz. Az intézmény vagy kifizeti a kért pénzt, vagy külföldről hoz olyan orvosokat, akik a kieső időben kezelik a balesetek sérültjeit, vagy bezárja a kórházat.

Az ultimátum egyértelmű, bár a szaktárcával eddig lefolytatott egyeztetéseken csak erkölcsi támogatára kaptak ígéretet, anyagira nem. Az Orvosi Kamara általános béremelést követel, ezen belül azonban a traumatológusok sajátos érdekérvényesítő képességüknek megfelelőn négy év alatt az unióban dolgozó orvosok béréhez hasonló juttatások megadását kérik. „Ma a magyar traumatológusok fizetése az uniós kollégák fizetésének egynegyedét sem éri el, noha rosszabb körülmények között és sokkal többet dolgoznak” – mondta a hvg.hu-nak Fröhlich Péter, az MTT alelnöke.

Arra a kérdésre, hogy egy augusztus 20-ához hasonló vészhelyzet esetén mi történik a betegekkel Fröhlich a következőket válaszolta: „A nemzeti ünnepen fel se merült, hogy az előállt helyzetben az orvosok nem mennek be dolgozni. Mindenkit elláttak, műtöttek hajnalig anélkül, hogy a teljesítményvolumen-korlát, vagy a plusz ügyeleti díj kérése előkerült volna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

HARCOS TRAUMATOLÓGUSOK

Két és félszeres béremelés, a sürgősségi ellátás finanszírozási korlátainak feloldása - egyebek mellett ezek a...