szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nemcsak a mai Magyarország, de az egyesült új Európa is 1956 örököse - mondta szerdán Londonban Gyurcsány Ferenc. A magyar miniszterelnök, aki az 1956-os forradalom évfordulós rendezvényére érkezett rövid látogatásra Londonba, Tony Blair brit kormányfővel közösen tekintette meg a brit parlament képviselői irodaházában berendezett kisebb emlékkiállítást.

A rendezvényen Gyurcsány Ferenc a meghívott vendégeknek azt mondta: a megosztott Európa egyesülését már akkor, néhány nemzedékkel ezelőtt be lehetett volna fejezni, vagy egy kicsit később, 1968-ban. 1956 októberében nemcsak a szabad és demokratikus Magyarországért harcoltunk, hanem egy olyan Európa megteremtéséért is, amely nem megosztott. A harc nem volt hiábavaló akkor sem, hogyha csak egy nemzedékkel később, a politikai változások után hozott győzelmet. 

Természetesen az elmúlt évben és az elmúlt 15 évben is sok minden megváltozott. Ma Magyarországon a legnagyobb bátorság nem barikádok építéséhez, hanem azok lebontásához kell - mondta a magyar miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc szerint október 23-át "vissza kell szerezni a politikától", annak érdekében, hogy senki ne merje '56-ot a politikai futballhuliganizmussal összehasonlítani. Biztosítanunk kell, hogy Európa és a világ az ünnepségek miatt figyel bennünket és nem a breaking news (rendkívüli eseményekről szóló hírek) miatt - mondta. A miniszterelnök szerint 1956 a magyar nemzet közös nevezője. 50 évvel ezelőtt meg tudtuk találni ezt a nevezőt - tette hozzá.

Tony Blair brit kormányfő, aki szintén tartott egy rövid beszédet az ünnepi rendezvényen, azt mondta: a demokrácia "nehéz dolog", amely bátor vezetői magatartást és döntéshozatalt követel. Blair ennek illusztrálására megemlítette, hogy mostanában Gyurcsány Ferencnek is "kijutott a nehézségekből".

A brit kormányfő szerint emlékezni kell arra, hogy az 1956-os forradalom milyen rendkívüli esemény volt, és arra is, hogy céljait milyen könnyű magától értetődőnek tekinteni az olyan demokráciákban, mint a brit.

Blair szerint rendkívüli bátorság kellett azokban az időkben a kiálláshoz a szabadságért, és amikor a szabadság végül megérkezett Magyarországra, akkor lehetett igazán érzékelni az érte 1956-ban hozott áldozatot, azt, hogy ez miért volt olyan fontos, és azt is, hogy miért nem lehet elnyomni az emberekben a szabad élet iránti vágyat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sosem látott fotókkal jelent meg az 1956 mártírjai

A tavaly elhunyt Szentpétery Tibor eddig még nem publikált fotóival jelent meg Eörsi László, 1956 mártírjai című kötete, amelyben a szerző az 1956-os forradalmat követő megtorlás 225 áldozatát veszi sorra a bírósági ítéleteiket feldolgozva; az album bemutatóját szerdán tartották a Budapesti Fegyház és Börtön Kisfogházában berendezett Emlékhelyen.

Itthon

A Fidesz nem ünnepel Gyurcsánnyal

A Fidesz és a KDNP október 23-án is bojkottálja Gyurcsány Ferencet - nem vesznek részt olyan '56-os megemlékezésen, ahol a miniszterelnök szerepel - olvasható a Népszabadság internetes oldalán.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány: ez 1956 megcsalása

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a nemzetközi sajtó előtt elismerte, a frakciónak szánt beszéd nem állta ki a nyilvánosság próbáját, de nem mond le. A rendőrséget eredményes fellépésre, a lakosságot pedig tartozkodó magatartásra szólítja fel, a rendbontók helyett pedig ő szégyelli magát.

hvg.hu Itthon

1956: Emléktáblákat avatnak a pesti áldozatok emlékére

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából 1621, a pesti harcokban elhunyt áldozat neve szerepel majd azokon az emléktáblákon, amelyeket a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság és a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége (POFOSZ) kezdeményezésére helyeznek el tizenhárom budapesti sírkertben.

MTI Itthon

Vitatott 56-os kiállításcím Moszkvában

"Nem a kilátástalanság, hanem az emberi méltóság forradalma volt 1956" - mondta Bak János történész, egykori résztvevő Moszkvában egy olyan orosz-magyar levéltári kiállítással kapcsolatban, amely a jövő hét közepén nyílik meg, egy időben mindkét fővárosban.

MTI Itthon

Egykori 56-osok nyilatkoznak a hétfői eseményekről

Az 1956-os forradalom és szabadságharc emléke megcsúfolásának tartja "a szélsőjobboldal és a futballhuligánok közös budapesti garázdálkodását" állásfoglalásában több mint hatvan 1956-os elítélt, illetve hozzátartozója.

Szellem

Az 1956-os Rajk-temetés kulisszatitkai

Máig kérdéses, milyen karhatalmi erőkkel készült ötven éve a tömegdemonstrációvá lett Rajk-temetésre a pártvezetés. A kulisszák mögötti alkudozássorozatról azonban egyre több minden tudható.

MTI Itthon

MSZP: Gyurcsánynak nincs külön 56-os programja

Az állami ünnepségekre szóló meghívókat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mellett Sólyom László köztársasági elnök, Szili Katalin az Országgyűlés elnöke, valamint Kosáry Domokos, az 1956-os Emlékévet Előkészítő Emlékbizottság elnöke írta alá - közölte a Kormányszóvivői Iroda, miután a Fidesz és a KDNP jeelzte: nem mennek egy ünnepélyre a kormányfővel.