szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az idei 397 és fél milliárd forintról majdnem 402 milliárd forintra nő az oktatási és kulturális tárca büdzséje 2007-ben, ez valamivel több mint egy százalékos emelkedés; a felsőoktatás kerete 18 milliárddal nő, a közoktatás ugyanakkor két százalékkal kisebb támogatásra számíthat a csökkenő gyereklétszám miatt – közölte a tárca sajtófőnöke.

A minisztérium, illetve a területhez tartozó intézmények ezzel együtt az ideinél több bevételre is számíthatnak, összesen több mint 223 milliárd forintra - olvasható az MTI-hez eljuttatott tájékoztatóban. A tárca oktatási célú kiadásai a közel 286 milliárd forintos idei kerethez képest 303 milliárdra emelkednek. A hat százalékos oktatási kiadásnövekedést elsősorban az egyetemek és főiskolák támogatási többlete, valamint a nem állami közoktatás támogatásának emelkedése eredményezi.

A 2007. évi költségvetésben már az idén szeptembertől jelentősen megemelt hallgatói támogatásokkal kell számolni: a hallgatói normatíva 91 ezer forintról 116500 forintra nőtt, a kollégiumi támogatás a tavalyi 80 ezerről szintén 116500 forintra, a jegyzettámogatás is másfélszeresére emelkedett, majdnem 12 ezer forintra. Ez a növekedés összességében 5,4 milliárd forintos többletkiadást jelent az államnak.

A közoktatás ugyanakkor jövőre több mint 2 százalékkal kevesebb állami támogatást kap, mint az idén. Ezt a tárca azzal indokolta, hogy a korábbi évekhez hasonlóan tovább csökken a közoktatásban tanuló diákok száma. A szaktárca adatai alapján most 307.800 gyermek jár óvodába, 2007-ben azonban már csak 306 ezren lesznek. Általános iskolában most 749. 300 diák tanul, jövőre 731.100 várható. A középiskolákban a mostani adatok szerint nem változik a létszám: megmarad a jelenlegi 360 ezres tanulólétszám. Az oktatási tárca kiemelten fontosnak tartja a közoktatási reform megvalósítását és biztos abban, hogy a héten benyújtott 2007. évi költségvetés megfelelő keretet ad a reformlépések folytatásához. Ez a költségvetés ugyanis ösztönzi az oktatási célú kistérségi társulások működést, amivel elérhető, hogy a csökkenő gyerekszám ellenére se kelljen bezárni egyetlen kistelepülési iskolát sem - olvasható a háttéranyagban.

Miközben ugyanis 488,9 milliárd forintról 477,62 milliárd forintra csökken a közoktatási célú támogatások és hozzájárulások főösszege, addig majdnem 10 milliárd forintra emelkedik a többcélú kistérségi társulásokon keresztül oktatásra fordítható normatív összeg. A 158 többcélú kistérségi társulás túlnyomó részében működik már valamilyen oktatási célú összefogás, a minisztérium támogatja további társulások létrehozását is.

A közoktatási célú normatívák eddigi rendszere jelentősen átalakul 2007 szeptemberétől. Megkezdődik a közoktatási teljesítménymutató alkalmazása, amely lehetővé teszi, hogy a közoktatás valamennyi intézményében egységes elvek alapján számolják ki, hogy a feladatok elvégzése mennyibe kerül. Az új számítási mód alkalmazásakor figyelembe kell venni intézménytípusonként a csoport átlaglétszámát, a pedagógusok foglalkoztatási időkeretét, a heti kötelező óraszámokat. Az új finanszírozási rendszer bevezetése 2011-re fejeződik be - közölte a tárca.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Mennyibe kerül a szülőnek az „ingyenes” közoktatás?

Számos indokolt és indokolatlan kiadással kell szembesülni a családoknak tanévkezdéskor. A nebuló iskoláztatásának költségeit a szülői ambíciók is a szükséges többszörösére drágíthatják. Az állam eközben milliárdokat költ az ingyenes tankönyvekre, aminek a tankönyvkiadók is örülnek.

MTI Gazdaság

Az oktatás és társadalombiztosítás egyesek magánbiznisze

A jelenlegi közpolitikai válságból intézményi, működési és strukturális reformokkal lehet kikerülni, nincs növekedési és egyensúlyi válság Magyarországon – jelentette ki Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke hétfőn a Budapest Corvinus Egyetemen a „Reform és növekedés” című konferencián.

EduPress Itthon

Iskolakezdés: legalább 15-20 ezer forint

Közel százezer első osztályos kezdi meg tanulmányait az általános iskolákban, szüleiknek pedig legalább 15-20 ezer forintba kerül a beiskoláztatás - legalábbis a szakminisztérium és egy fővárosi Ápisz-üzletben összeállított árlista szerint, amely a tankönyveket és az egyéb tanszereket tartalmazza. Három hét múlva véget ér a két és fél hónapos nyári vakáció.

MTI Itthon

Alkotmánysértő a felsőoktatási törvény egyik passzusa

Az Alkotmánybíróság (Ab) helyt adott a köztársasági elnök felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos indítványának, mely szerint alkotmánysértő a jogszabály módosításának egyik pontja - közölte az Ab sajtófőnöke.