szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Vad hasonlattal mentegette Windisch László ÁSZ-elnök a Pallas Athéné alapítványokat, amelyek működésében pont ők találtak anomáliákat. Szerinte nem igaz az alapítványokkal kapcsolatban emlegetett 500 milliárd forintos vagyonvesztés, ahogy az is téves keretezés, hogy Orbán Viktor bármire is utasította volna az ÁSZ-t.

Sok és jelentős anomáliát tártak fel, de tévedés azt állítani, hogy a Matolcsy György korábbi jegybankelnök gründolta MNB-alapítványok a kezdetektől fogva jogellenesen működtek – mondta Windisch László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke, akit a 24.hu podcastjában, a Dellában faggattak hivatala nagy figyelmet kapott vizsgálódásaival kapcsolatban. 

Az elnök szerint az alapítványok eredendően jó célra jöttek létre, csak rosszul használták őket, amit egy vad hasonlattal igyekezett megvilágítani: azt mondta, az egész olyan, mint egy kenyérszeletelő kés, amelyet valaki gyilkolásra használ.

Nem biztos, hogy a kenyérszeletelő késnek a gyártója vagy maga a kés volt a hibás. Az volt a hibás, aki ezt rossz célra használta.

Szerinte 2020 után tárták fel az anomáliákat, előtte, a 2018-as ÁSZ-vizsgálat rendben találta a működését, ő pedig 2022 óta vezeti a szervezetet.

Az elnök azzal reagált arra a pletykára, hogy esetleg Orbán Viktor utasította a vizsgálatra, hogy a sajtó és az ellenzék téves keretezése, hogy a miniszterelnöknek ilyen befolyása lenne az állami hivatalok működésére, „az Állami Számvevőszék független alkotmányos szervezet”.

Windisch László igyekezett leválasztani Matolcsy György korábbi jegybankelnökről az alapítványokat. Azt mondta, működésük elválik az alapítótól, de elismerte, hogy a felelősöket – akik esetében megállhat a hűtlen kezelés gyanúja – az alapítványok vezetői között kell keresni. Remélte, hogy a végső haszonhúzók sem ússzák meg, jelezte ugyanakkor, hogy az ÁSZ csak a gyanút közli, ismeretlen tettes ellen tett feljelentést, de a vizsgálat, amely már zajlik, a nyomozó hatóság dolga.

Ki felel a Matolcsy-klán játszmáiban eltűnt százmilliárdokért?

Az MNB hallgat, az ÁSZ feljelentéseket tett amiatt, hogy Matolcsy György elnöksége alatt arcátlanul elherdálhatták a Pallas Athéné alapítvány százmilliárdjait.

A sajtóban az egyik végső haszonhúzóként számontartott Matolcsy Ádámról is beszélt, aki szerinte nem került be az ő látókörükbe, és értetlenül szemlélte, hogy szakértőként nyilatkozott az ügyben.

Az MNB-alapítványok működésével kapcsolatban felmerült 500 milliárd forintos kár szerinte nem igaz, az alapítványok nem adtak erről pontos információkat a jegybanknak, a jelentésekben nem szerepeltek konkrét összegek. Ez az összeg a teljes vagyon, amit az alapítványok kezeltek, viszont a nagy része megvan, de azt elismerte, hogy az értékéből vesztett, mint mondta:

Nagyságrendileg 150 milliárd forint, amennyivel most kevesebbet ér az alapítványi vagyon.

„De sikerült?” – nagy klasszikusokat köszönhetünk annak, ahogy a Fidesz 10 évig védte az MNB alapítványait

Közel tizenegy év telt el azóta, hogy a HVG először megírta, százmilliárdok mennek az alapítványokhoz, a Fidesz és az MNB pedig néha egész kreatív, gyakran pedig kínos módon bizonygatta, hogy nincs baj.

Szóba került az MNB székházügye. Szerinte bűncselekmény gyanúja nem merült fel, ezért nem tettek feljelentést.

Elárulta, hogy az alapítványok ellenőrzése során feltárt kockázatok alapján friss vizsgálatokat is indítottak, amelyekben két egyetem is érintett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!