szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A román-magyar határ környékén cigarettacsempészetre szakosodott csoportok pszichikai terror alatt tartják a pénzügyőröket – panaszkodott a hvg.hu-nak az állomány több, neve elhallgatását kérő tagja. A Vám-és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága nem látja ilyen súlyosnak a helyzetet, de az atrocitásokat firtató kérdéseinkre adott hivatalos válaszokból kitűnik: nincs minden rendjén az érintett határállomásokon.

Egyes cigarettacsempészetre szakosodott csoportok folyamatos pszichikai terror alatt tartják a főleg nagylaki, kiszombori, valamint az ártándi határon szolgáló vámosokat – állította a hvg.hu-nak több, neve elhallgatását kérő pénzügyőr. Mint mondták, a csempészek román vámmentes boltokban vásárolják fel olcsón a cigarettákat, hogy aztán jóval drágábban értékesítsék azokat Magyarországon és az Európai Unió más tagállamaiban. Románia közelgő EU-csatlakozása miatt ezek a vámmentes boltok hamarosan bezárnak, ezért a csempészek az utóbbi időben információink szerint jóval gátlástalanabbul, agresszívebben lépnek fel a magyar vámosokkal szemben, mint korábban. A pénzügyőrök pedig félnek. Állítják: nem egy alkalommal baseball ütőkkel, szamuráj karddal fenyegették meg az éjszaka szolgálatban lévő vámosokat.

A helyzet súlyos – állítják forrásaink: az elmúlt években többször kellett már 2-3 fővel megerősíteni a nagylaki és a kiszombori határátkelőket. Az erősítésként érkező kollégákat más településekről, illetve a fővárosból vezényelték át a kritikus állomásokra. „Ez is csak ideig-óráig jelentett megoldást. Még az általában kielégítően felszerelt budapesti kollégák többsége sem mert összetűzésbe kerülni a velük szemben is egyre arrogánsabb személyekkel. Gyakran előfordult, hogy a megerősítésként odavezényelt budapesti vagy más mobil egységek tagjai inkább továbbengedték a nehezebben kezelhető csempészeket, elkerülve ezzel, hogy hosszú jelentéseket kelljen írni, vagy esetleg megvonják tőlük a jutalmat a 'sima ügyeket' kedvelő vezetőik” – panaszolta a hvg.hu-nak az egyik vámos. Szerinte a testület egyáltalán nincs felkészülve az ilyen konfliktushelyzetek kezelésére, beleértve a végrehajtó állományt és a vezetőket is. „Aki kényszerítő eszközhöz nyúl, a vámhivatalban már fekete báránnyá válik az atrocitásokat inkább elhallgatni igyekvő kollégák és vezetők szemében” – mondta egyik forrásunk.

Hivatalosan 65 esetről tud a pénzügyőrség

Megkeresésünkre a Vám-és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága nem tagadta, hogy előfordulnak atrocitások, de a testület közel sem értékeli olyan súlyosnak a helyzetet, mint azt informátoraink állítják. „Néhány esetben a fenyegető magatartást tanúsító személyek nagy számban egyidejűleg közelítették meg az átkelőhelyen szolgálatot teljesítő pénzügyőröket az útlevél-ellenőrzés után, annak reményében, hogy ellenőrzés nélkül távozhatnak az átkelőhelyről, a zavarkeltés érdekében átkozódva, szitkozódva, fenyegetőzve, hogy minél nehezebben ellenőrizhetővé tegyék magukat” – közölte a hvg.hu-val Sipos Jenő ezredes, a VPOP szóvivője. A szóvivő szerint ezért a határátkelőhelyek rendjét úgy alakították át, hogy „minél kevesebb lehetőség legyen a szolgálatot ellátó pénzügyőrök egyidejűleg ilyen formában történő megközelítése”. Ezen felül a legzűrösebb átkelőhelyeken időnként még a Vám-és Pénzügyőrség Központi Járőrszolgálat Parancsnokság „Merkur” bevetési egysége is támogatta a pénzügyőrök munkáját.

Mint azt Sipos Jenőtől megtudtuk, idén 27 olyan jelentés érkezett a VPOP-hoz, amely összesen 65 fenyegetési, vagy a pénzügyőrök testi épségét veszélyeztető más esetre vonatkozott, s a vámparancsnokság minden esetben feljelentést tett az illetékes hatóságnál. A szóvivő hangsúlyozta azonban, hogy a fenyegetések eddig egy esetben sem vezettek fizikai atrocitáshoz: sem a pénzügyőröket, sem hozzátartozóikat nem bántották. Szavait csak részben támasztották alá a hvg.hu-nak nyilatkozó pénzügyőrök. Közölték: nem egy esetben előfordult, hogy lökdösték őket a csempészek, vagy úgy ütötték meg őket, hogy nem okoztak látható sérüléseket.

Kutya és könnygáz: van vagy nincs? (Oldaltörés)

Mindenesetre figyelemreméltó, ahogy a VPOP az atrocitásokat firtató kérdéseinkre reagált. Első megkeresésünkre Sipos Jenő azt állította, hogy a vámosoknak kényszerítő eszközeik is vannak a támadások elhárítására, és ezeket használhatják is. A kényszerítő eszközök között az ezredes a testi kényszer, a szolgálati kutya és a bilincs mellett a vegyi sokkoló eszközt, azaz a könnygázt is felsorolta.

A szóvivő állításával ellentétben azonban az állomány több tagja azt állította a hvg.hu-nak, hogy a könnygázt bevonták tőlük, mivel a szavatosságuk lejárt. Forrásaink azt is elárulták, hogy a VPOP állításával ellentétben a testületnek nincsenek a támadás elhárítására vagy intézkedés biztosítására kiképzett ún. járőrkutyái, kizárólag kereső- és szagazonosító kutyáik vannak.

Második megkeresésünkre Sipos Jenő elismerte, hogy a könnygázsprayket bevonták, illetve azt is, hogy szolgálati kutyáik kizárólag felderítő feladatokat látnak el. Sovány vigasz, hogy elektromos sokkolók vannak raktáron, igaz, ezeket addig nem adják oda a pénzügyőröknek, amíg biztonsággal nem tudják használni azokat.

Nem zörög a haraszt

De nemcsak a könnygázt és a járőrkutyákat hiányolják a vámosok, hanem a képzéseket is. „A szakszerű bilincshasználatra az állomány többségét nem képezték ki. Vannak olyan intézkedéstaktikai oktatók, akik időnként lejárnak vámhivatalokhoz és egy-két órában tartanak ilyen képzést, de ez édeskevés” – magyarázta az egyik vámos, aki szerint a testi kényszer alkalmazását nem lehet elvárni egy olyan állománytól, amelyik azt soha nem tanulta, vagy „legfeljebb évente egyszer két órában”.

A hvg.hu-nak nyilatkozó pénzügyőrök szerint a legnagyobb gond nem is a kényszerítő eszközök, illetve a képzés hiánya, hanem az, hogy a VPOP vezetése kerüli a konfliktushelyzetet, s ezáltal azt sugalmazza az állomány tagjai felé, hogy jobb elkerülni a kényszerítő eszközök használatát. Márpedig ezt megérzik az egyre erőszakosabbá váló csempészek, aki folyton panaszokkal, feljelentésekkel fenyegetik a vámosokat – állítják forrásaink. Ahogy egyikük fogalmazott: „A VPOP önmagának ellentmondó válaszaiból is kitűnik, hogy nem alaptalanul vetődött fel ez a probléma. A 65 esetben nyilvánosságra került fenyegetés, hivatalos személy elleni erőszak is önmagáért beszél… És senki nem lépett semmit”.

Dezső András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!