szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar, a szlovák és a lengyel lakosok bizalmatlanok a parlamenttel, a pártokkal és a kormánnyal szemben - derül ki a TÁRKI vizsgálatából.

A három közép-európai ország lakossága körében azt vizsgálta a TÁRKI a Central European Opinion Research Group (CEORG)  kutatási együttműködés keretében, hogy milyen mértékű az adott intézményekbe vetett bizalmuk. Az adatok azt mutatják, hogy a három ország lakosai körében nagyon alacsony azok aránya, akik teljes mértékben megbíznak a felmérésben szereplő kilenc intézményben, azaz a parlamentben, a pártokban, a kormányban, a köztársasági elnökben, az alkotmánybíróságban, a bíróságban, az egyházban, az önkormányzatban, valamint a rendőrségben - olvasható a távirati irodához eljuttatott közleményben.

Nincs olyan intézmény egyik országban sem, amelyben a lakosok több mint negyede teljes mértékben megbízna. A közvélemény-kutató intézet szerint közös a három ország lakossága esetében, hogy a teljes bizalom a pártok iránt gyakorlatilag nem létezik. A nagyfokú bizalom a magyarok körében általában magasabb, ugyanakkor a szlovákok esetében alacsonyabb, mint a másik két országban. A magyarok, illetve a lengyelek körében a "politikacsináló trojkával", azaz a kormánnyal, a parlamenttel, a pártokkal szemben a legalacsonyabb a bizalom, a lakosok negyede-harmada teljes mértékben bizalmatlan - világít rá a TÁRKI.

A pártokkal szembeni általános bizalmatlanság kivételével határozott eltérések vannak az egyes intézményekkel szembeni bizalom alakulásában. A másik két ország lakosaihoz képest a magyaroknál az Alkotmánybíróságnak és a bíróságoknak általában, a lengyeleknél az egyháznak, a szlovákoknál a kormánynak és a parlamentnek van határozott bizalmi többlete. 

A Medián tavaly novemberben készített felmérése szerint a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) élvezi a legnagyobb közbizalmat a magyarországi intézmények és csoportok közül: a százfokú skálán az Akadémia 70-es értéket ért el. Az MTA-t az Alkotmánybíróság (66), az Európai Bizottság (62) és a köztársasági elnök (61) követi a felsorolásban. A további sorrend: a Magyar Nemzeti Bank és az ügyészség (60-60), a helyi önkormányzatok (59), a Magyar Televízió (56), a bíróságok és a Magyar Rádió (55-55). A rendőrség a 11. helyre került (53), majd a hadsereg (51) és az egyházak (47) következnek. A parlament 40-es bizalomindexszel a 16. helyen áll, a kormány a 18. (36), a 19. helyen pedig a szakszervezetek találhatók (35). Az utolsó, 20. hely a politikai pártoknak jutott (34).
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szonda Ipsos: padlón az MSZP támogatottsága

A Fideszt félmillióval többen, a szocialistákat az eddigieknél is kevesebben támogatják - derül ki a Szonda Ipsos januári felméréséből, melyet a keddi Népszabadság közöl.

hvg.hu/MTI Itthon

Gallup: növelte előnyét a Fidesz

A megkérdezettek 33 százaléka szavazna a Fideszre és 22 százaléka az MSZP-re - olvasható a Magyar Gallup Intézet internetes oldalán. Októberben a Fidesz támogatottsága 32 százalékos, míg a szocialista párté 23 százalékos volt. Egy "most vasárnapi" választáson való részvételüket biztosra ígérők aránya jelenleg 55%. A biztosan szavazó pártválasztók között a Fidesz 19 százalékkal vezet.

hvg.hu Itthon

Századvég: Előnyben a Fidesz- fenntartásokkal

A Századvég és a Forsense 2006. november 20-29. között elvégzett közvéleménykutatása szerint novemberben lényegében változatlan maradt a Fidesz előnye. A teljes népességen belül 6, a pártválasztók között 8, míg a pártválasztó biztos szavazók körében 13 százalékpont a Fidesz előnye. Ám a tervezett népszavazás iránt lanyha az érdeklődés.

hvg.hu Vélemény

Ahány közvélemény-kutatás, annyiféle eredmény

Még akit nem érdekel a politika, annak is feltűnik, az azonos időszakra eső közvélemény-kutatási eredmények mennyire eltérőek. Sokan vélekednek úgy – okkal-ok nélkül, hogy a Szonda Ipsos és az utóbbi időben a Századvég-Forsense az MSZP-hez, a Medián az SZDSZ-hez, a Gallup a Fideszhez húz. De joggal hihetnénk, hogy mindez nem befolyásolja a mérési eredményeket. Vagy mégis? Kovács András szociológust, a CEU professzorát kérdeztük, aki számos közvélemény-kutatást vezetett az elmúlt évtizedekben.

MTI Itthon

Gallup: már tavaly érzékelhető volt a megszorító csomag

A Gyurcsány-kormány által bevezetett megszorító csomag a magyarok háromnegyede számára már tavaly decemberben érzékelhető elvonást jelentett - állapította meg a Magyar Gallup Intézet december második hetében készült felmérésének kedden közzétett eredménye alapján.

MTI Itthon

Tárki: fogynak a Fidesz támogatói

A Fidesz támogatói tábora kis mértékben csökkent az elmúlt hónapokban - derült ki abból a közvélemény-kutatásból, amelyet a TÁRKI november 2. és 18. között készített.