szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szájer József, az Európai Parlament magyar néppárti delegációjának vezetője és a kordonbontásban részt vett többi képviselőtársa le kíván mondani európai parlamenti mentelmi jogáról, s erről már Hans-Gert Pötteringet, az EP elnökét is értesítették. Megindult a tájékozódás.

A mentelmi jogról való lemondást a fideszes képviselő azzal indokolta, hogy az ellenük Magyarországon megindult eljárást szeretnék felhasználni igazuk bizonyítására, arra, hogy kiderüljön: a kordon mindenféle jogi alapot nélkülözött, és súlyosan korlátozta a polgárok szabadságjogát. 

Tabajdi Csaba, az EP MSZP-s delegációjának vezetője a tervezett lépésről úgy vélekedett, hogy ehhez önmagában a bejelentés nem elég, hanem végig kell menni egy hosszadalmas procedúrán. Szájer közölte: kedden tájékoztatta Pötteringet, valamint José Manuel Barrosót, az EU-bizottság elnökét, Joseph Dault, az EP néppárti frakciójának vezetőjét, illetve a néppárti frakció elnökségét a pénteki budapesti történésekről. "Barroso és Pöttering azt nyilatkozták, hogy tájékozódnak ebben az ügyben." - mondta Szájer, aki egyelőre egy konkrét lépésről tudott beszámolni: mint mondta, Barroso felkérte Franco Frattinit, a bizottság jogi biztosát, hogy ő is tájékozódjon. 

A fideszes képviselő az Európai Parlament épülete előtt tájékoztatta az újságírókat minderről, mert - mint mondta - bizonyítani akarta: senki sem akadályozza, hogy egy EP-képviselő az épület közvetlen közelében tartsa sajtótájékoztatóját. Hozzátette: az illetékes szervek a tüntetéseket, a gyűléseket sem akadályozzák az EP közelében. Ugyanakkor elismerte, hogy "itt is vannak szabályai a politikai véleménynyilvánításnak".   

Szájer szavaira reagálva Tabajdi Csaba azt mondta magyar újságíróknak, hogy képviselőtársának inkább európai parlamenti munkája végzésével kellene foglalkoznia. A fizetését ugyanis nem azért kapja a magyar választópolgároktól, hogy "sározza, vagy megpróbálja döntögetni itt Brüsszelben a magyar kormányt".  Tabajdi szerint példa nélküli az Európai Parlament történetében, hogy egy magát demokratikusnak mondó párt EP-képviselője átlépje a törvényt, s jogi, illetve politikai szempontból is nagyon rossz példát mutasson egy jogállamban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A lakosság csaknem fele helyteleníti a Fidesz kordonbontását

A magyar lakosság relatív többsége, 44 százaléka helyteleníti a Fidesz pénteki kordonbontását, és 68 százalék tart attól, hogy a polgári engedetlenségi akció további utcai zavargásokhoz vezethet - derült ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutatásából, amit vasárnap ismertettek a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorban.

Vélemény

Kordonbontás: senki sem jött ki jól belőle

A Kossuth téri események is jelzik: a Köztársaságért oly sokszor aggódó Gyurcsány alatt romlik a véleményszabadság garanciális szövete. A kordonbontást követő némi bizonytalankodás után ismét működésbe léptek a pártállami reflexek. A Fidesz sem jön jól ki az incidensből: az ilyen öncélú cselekvés csak a szélsőségesek felé nyit, a bizonytalan szavazókat aligha tudja a maga oldalára átcsábítani. Megjósolható, a közvélemény politika-undora tovább fokozódik.

Itthon

Lánczi András: a kordonbontók kiálltak az igazság mellett

A Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézetének igazgatója az InfoRádiónak adott interjújában állította: a fideszes képviselők kordonbontását politika és erkölcs összefüggésében kell vizsgálni. Olvasatában a szimbolikus értékű akció kiegészítése az igazságosságról tartott Fidesz konferenciának.

MTI Itthon

Feljelentették Orbánékat a kordonbontás miatt

Még a mai napon benyújtja a rendőrség a feljelentést azokkal a parlamenti képviselőkkel szemben, akik pénteken délelőtt lebontották a Parlament körüli kordont - értesült a HavariaPress.

Vélemény

Kordon-blőd avagy még csak ez hiányzott nekünk

Bekövetkezett az, amit könnyen előre lehetett látni: a Kossuth teret elreteszelő kétszeres drótkerítés védelmében, illetve ellene lángolnak fel a politikai szenvedélyek Budapesten, 2007 február elején.

MTI Itthon

Szájer levelet írt Gergényinek

Szájer József európai parlamenti képviselő levelet írt Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitánynak, amelyben megnevezi a február 2-i Kossuth téri kordonbontásban részt vett EP-képviselőket.

hvg.hu Itthon

Fodor Gábor: a kordont le kell bontani

Indokolatlan a Kossuth téri kordon fenntartása, a rendvédelmi miniszternek kell intézkedni elbontásáról - írta az Index rendelkezésére bocsátott közleményében Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője. A politikus szerint le kell bontani „a népszuverenitás háza és a nép közé emelt" korlátokat.