szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az alkotmányt és a rendőrségi törvényt is felülvizsgálja a kormány a Gönczöl-bizottság jelentése nyomán - jelentette be Petrétei József igazságügyi miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

Az alkotmány módosításáról szólva a miniszter elmondta: megvizsgálják, milyen lehetőségekkel számolhatnak, áttekintik, mi a gyakorlat külföldön hasonló esetben. Hozzátette: ezt a munkát szeptember 15-ig kell elvégezni. Petrétei József bejelentette azt is, hogy kormány döntése értelmében ötpárti egyeztetést kezdeményeznek a Tölgyessy Péter vezette szakértői csoport javaslatairól, amelyek a gyülekezési törvény módosítására irányulnak. Mint mondta, a kabinetnek van javaslata a módosításra, ám ezt mindenképpen ötpárti egyeztetésen szeretnék megtárgyalni, csak azután terjesztenék az Országgyűlés elé.

A miniszter ismertetése szerint a Gönczöl-bizottság jelentése nyomán a kormány olyan feladattervet készített, amelyben az alkotmánymódosítással, a rendőrségi és a gyülekezési törvény módosításával párhuzamosan a kényszerítő eszközök használatára nézve is vannak elképzelések. Megvizsgálnák például, milyen esetben lehetne alkalmazni gumilövedéket, továbbá egyáltalán szükséges-e, és ha igen, milyen formában a gumilövedék használata.

Petrétei József kitért arra, hogy a feladatterv tartalmazza a hatékony bűnüldözés, a közrend fenntartása és a csapaterő szabályozása felülvizsgálatát, a rendvédelmi törvény módosítását, illetve a jogorvoslat kérdését. Utóbbihoz kapcsolódva a miniszter hozzátette: világossá kell tenni, hogy a rendőri intézkedés ellen hova, milyen fórumokhoz lehet fordulni, valamint milyen határidők vannak egy eljárás esetében.

Ugyancsak tartalmazza a feladatterv az átfogó rendészeti stratégia kialakítását, a közfeladatok kérdését, vagyis azt, milyen feladatokat kell a rendőrségnek ellátnia, és ehhez milyen költségek járulnak. A feladatterv magában foglalja az országos rendőrfőkapitány által készítendő intézkedési tervet is, ennek március 31. a határideje.

A sajtótájékoztatón többször is rákérdeztek arra, lesz-e azonosító jelvény a rendőrökön március 15-én. Petrétei József azt mondta: az országos rendőrfőkapitány intézkedett arról, ne fordulhasson elő, hogy ne legyen a rendőrökön azonosító jelvény. "Nagyon remélem, hogy nem lesz olyan rendőr, akin nem lesz azonosító jelvény" - mondta az igazságügyi és rendészeti miniszter. Arra a kérdésre, hogy március 31-én éjfélig elbontják-e a Kossuth téri kordont, Petrétei József közölte: nem tud egyértelmű választ adni, mert ez rendőrszakmai kérdés. Mint hozzátette, ha a fokozott biztonsági kockázatok nem állnak fenn, nem lesz alapja a kordon fenntartásának.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Gönczöl-jelentésről tárgyalt a kormány

Az uniós tagállamok alap-, és rendőrségi törvényeinek áttekintését, az alapjogok gyakorlásának biztosítását illetve az országos rendőrfőkapitány számára működési területén intézkedési terv készítését írja elő az a cselekvési terv, amely a Gönczöl-bizottság jelentése alapján készült - közölte a kormányszóvivő a kabinet szerdai ülése után.

MTI Itthon

Gönczöl-jelentés: az MDF egyetért vele, az SZDSZ szerint tanulságos

A Magyar Demokrata Fórum egyetért a kedden nyilvánosságra hozott Gönczöl-jelentés megállapításainak többségével, súlyos hiányosságnak tartja azonban, hogy a tanulmány nem szól a rendészeti miniszter felelősségéről az őszi eseményekkel kapcsolatban. Az SZDSZ szerint a rendőrségnek és a kormánynak le kell vonnia a Gönczöl-jelentésben megfogalmazott tanulságokat.

hvg.hu Itthon

Gönczöl-jelentés: az MSZP megértette

A szocialista párt frakciójának állásfoglalása szerint áttanulmányozva a Gönczöl-jelentést megértették a felelősségüket „az elmúlt időszak eseményeihez vezető társadalmi problémák nem megfelelő kezelése miatt”.

MTI Itthon

Politológusok: mindenki találhat kedvező pontokat a Gönczöl-jelentésben

Politológusok szerint a kedden nyilvánosságra hozott Gönczöl-jelentés szétteríti a felelősséget a magyar közélet irányítói között, így a 2006 szeptember-októberi események valódi felelőse elvész, a tanulmány azonban kiváló alkalmat adhat a különböző politikai erőknek arra, hogy saját hasznukra fordítsák a dolgozat megállapításait.