Tetszett a cikk?

Hosszabb távon egy nemzeti liberális és egy Orbán Viktor vezette kereszténydemokrata pártra válhat szét a Fidesz, de puccsról nincs szó.

© Horváth Szabolcs
"Nézze meg, hol ül Orbán Viktor a parlamentben, többségében KDNP-sekkel körülvéve, és megtudja, hogy melyik párt áll hozzá közelebb!" - mondta a HVG-nek egy, a neve elhallgatását kérő kereszténydemokrata képviselő, így kommentálva az index.hu azon értesülését, hogy Orbán (képünkön Semjén Zsolt KDNP-elnökkel) egyre rosszabbul érzi magát a Fideszben, és a kereszténydemokratákhoz menekül. Forrásunk szerint azonban csakis egy hosszabb távú átzsilipelésről lehet szó, amelynek a Gyurcsány Ferenccel történő politikai leszámolás után van realitása. Az mindenesetre régi beszédtéma - kaptunk megerősítést -, hogy tisztább volna, ha a lelkében ma már inkább kereszténydemokrata Orbán és követői a KDNP-t erősítenék. Ebből a világnézeti párt is hatalmasat profitálna, de a vegytisztán nemzeti liberális párttá váló Fidesz szavazatszerző képessége is megnőne.

Ahhoz, hogy az ilyen találgatások napvilágra kerültek, egy ismeretlen szerző cikke is kellett. Kiugratni a nyulat a bokorból, már ha van egyáltalán nyúl benne - a jelek szerint leginkább ez volt a célja a Magyar Nemzetnek, amely hétfőn terjedelmes írás jelentetett meg egy állítólagos Orbán-ellenes összesküvésről. A spekulatív hangvételű cikket aláíró "Horváth Zsolt" egy olyan alternatív, Orbán nélküli Fidesz előkészületeiről számolt be, amelynek értelmi szerzője Schmidt Mária, a Terror Háza múzeum főigazgatója lenne, aki politikai célja érdekében olyan nagytőkésekkel készül szövetségre lépni, mint az index.hu-tulajdonos Nobilis Kristóf vagy az OTP vezérkarából nemrég távozott Spéder Zoltán (lásd cikkünket a 99. oldalon). Az új tömörülés politikai vezetőjévé Áder Jánost kérnék fel.

A cikk nem egy ellenséges, hanem a Fidesz és annak elnöke szócsövének is tekinthető orgánumban jelent meg, így több magyarázat is kínálkozik arra, kinek állt, illetve állhatott érdekében a belső erőviszonyok átrendezési kísérletéről szóló beszámoló közzététele. A HVG kutakodása szerint a cikkel - ahogyan tavaly a Pokorni Zoltánt liberális összesküvéssel megvádoló, a párt belügyeiben igencsak járatosnak mutatkozó "egyetemista" által jegyzett írás esetében - a Fidesz mögött álló gazdasági körök azt kívánták üzenni Orbánnak: beszüntetnék a párt finanszírozását, ha új politikai irányvonal és személyek kerekednének felül. E megközelítésben a Mahir-csoportot vezető Simicska Lajos és Schmidt Mária személyes, párt feletti gazdasági befolyása a csata tétje. (A főigazgató és Nobilis egyébként üzlettársak a 23 milliárd forint tőzsdei kapitalizációjú Budapesti Ingatlan Nyrt.-ben.)

A Fidesz pártelnöki székéért tavasszal újrainduló Orbán vezércseléről van szó a másik olvasat szerint. Ő olyan hűségnyilatkozatokra számít, melyekből lemérheti, mekkora a támogatottsága. Orbántól korábban sem állt távol, hogy ilyesfajta eszközökkel tesztelje a kihűléstől féltett kapcsolatokat. A Fidesz időről időre megismétlődő aláírás-gyűjtési akcióit is alapvetően a törzsszavazók elkötelezettségének mérése-fokozása motiválta. De hasonló nyomás nehezedett a párt politikusaira is, amikor Orbán tavaly ősszel meghirdette a minden napra egy Kossuth téri nagygyűlést, ahol - kötelességszerűen - egy ízben Áder is szónokolt.

Második oldal (Oldaltörés)

© hvg.hu
A Magyar Nemzet "leleplezése", amelynek megjelentetése - ha tudott róla, ha nem - aligha lehetett az Orbánt megvesztegethetetlen erkölcsi tekintélynek bemutató pártelnök ellenére, arra mindenképpen alkalmas, hogy ha léteznek is a Fideszben, illetve a holdudvarában a hivatalostól eltérő gondolkodási kísérletek, elejét vegyék akár csak egy önálló platform kikristályosodásának is. A HVG-nek már korábban is többen beszámoltak arról, hogy a pártban megszűnt az egymás iránti feltétlen bizalom, paranoiás félelmek jelentek meg: régi ismerősök kérik egymástól, hogy beszélgetés közben a másik vigye ki a szobából a mobiltelefonját, mert félnek a lehallgatástól vagy hogy a másik rögzíti a beszélgetést.

A vádakat tagadó Schmidt egyébként ahhoz a konzervatív értelmiségi körhöz tartozik, amelyik mindig kész volt Orbánt megvédeni az igaztalannak tartott vádaktól és támadásoktól, ugyanakkor kritikus véleményének is hangot adott. Nemrégiben például cikket közölt a Népszabadságban, s Orwell Állatfarmját felidézve egyebek közt arról értekezett, hogy a politikai realitásokból kiindulva "Jones gazda" már nem jöhet többé vissza. Nyílt titok, hogy a Terror Háza rendszeresen helyt ad a Fidesz egyfajta politikai agytrösztjének is tekinthető műhelynek, ahol különböző szakterületeken dolgozók elemzik az aktuális belpolitikai fejleményeket. Hogy az itt vagy a Schmidthez köthető más politikai szalonokon elhangzottakból ki és mit hasznosít, nem egyértelmű. A résztvevők maguk is pusztán értelmiségi diskurzusnak titulálják ezeket a beszélgetéseket, ahol mindeddig időről időre különböző Fidesz-vezetők is tiszteletüket tették. Schmidt egyik tavalyi, a Heti Válasznak adott interjúja szerint pedig csak a véletlen hozta úgy, hogy Orbán a találkozók időpontjában még sohasem ért rá.

Minden feszültség ellenére a Fideszben egyöntetű a vélemény, hogy új pártot alapítani politikai öngyilkossággal ér fel, s rövid, illetve középtávon Orbán elmozdítása is lehetetlen. Nem utolsósorban azért, mert a többmilliárdos hiánnyal küszködő párt mai finanszírozói biztosan elállnának, és mert a Fidesz elesne az Orbánhoz kötődő alapítványi pénzektől is (HVG, 2006. szeptember 2.). Ez a kapcsolati tőke azonban a KDNP-be esetleg még átvihető lenne. Az is nyilvánvaló, hogy bár a mai felállás szerint a Fidesz csak örök második az országgyűlési választásokon, még ez a helyzet is kielégítőbb, kifizetődőbb, mint egy pártszakadás esetén például egy harmadik és egy negyedik helyezés.

DOBSZAY JÁNOS

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Orbán vezér és Gyurcsány vezér egy csárdában

Sorozatos csalódások és újrakezdések jellemezték az elmúlt esztendőt a Political Capital Institute évvégi jelentése szerint. Egymást érték a sorsfordítónak nevezett események, sem a szereplők, sem a pártpolitikai közeg nem tudott azonban megújulni. Szakpolitikai téren ugyanakkor nem beszélhetünk mozdulatlanságról, a reformok elindítása ugyanis előrelépést jelent a korábbi évekhez képest - áll az értékelésben.

Itthon

Orbán vigyázó szemeit Kósára vetette

A szombati Fidesz-kongresszus alapszabályt változtat, felállnak és a pártba szervülnek az önkormányzati tisztségviselőkből álló testületek. A vezetőjük Orbán Viktor lesz, nem pedig Kósa Lajos. Naná.

MTI Itthon

Orbán a kereszténygyűlöletről és a félelemről beszélt

"Orbán Viktor szerint tekintélyes részben Balog Zoltánnak köszönhető, hogy a keresztény értékrend megjelent a polgári oldalon, a Fidesz elnöke erről a Mélység és magasság című interjúkötet szerdai bemutatóján beszélt Budapesten, a Hold utcai református templomban. A könyvben Balog Zoltán református lelkésszel, fideszes politikussal Halász Zsuzsa újságíró beszélget.