szerző:
EduPress
Tetszett a cikk?

Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár a felsőoktatási intézmények gazdasági társasággá alakító javaslatát sem az oktatási tárca, sem a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője sem támogatja.

Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár az egyetemek és főiskolák gazdasági autonómiája mellett érvelt reggel a Napkeltében. Szerinte azért kell az intézmények kezébe adni a támogatások kezelését, hogy szabadabban vállalkozhassanak és fogadni tudják a fejlesztési forrásokat.

A felsőoktatási modellkísérlet - amely a felsőoktatás privatizációját tenné lehetővé - a Felsőoktatási Tudományos Tanács (FTT) múlt heti ülése után került nyilvánosságra, majd tegnap a felsőoktatás fejlesztéséről rendezett konferencián Magyar Bálint megismételte a nagy port kavart javaslatát. A fejlesztéspolitikai államtitkár szerint a tervezett változtatásokat a felsőoktatási törvény módosításával lehetne bevezetni.

Az Államreform Bizottság kidolgozta a felsőoktatási intézmények önálló gazdasági társulássá alakításának javaslatát és elküldték az oktatási tárcának, Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár azonban elmondta, hogy megfelelőnek tartja a jelenlegi szabályozást. Manherz bevallása szerint foglalkoznia kell a javaslattal, de álláspontja változatlan, miszerint most is elég szabadságot kapnak az intézmények azzal, hogy bármilyen tevékenységre alapíthatnak gazdasági társaságokat, az oktatás kivételével.
 
A tárca hangsúlyozza, hogy nem szeretné, ha az állam "kivonulna" a felsőoktatásból, a szakállamtitkár hozzátette, amennyiben önálló képviselői vagy frakció indítványként bekerülne mégis a parlament elé a javaslat, az már politikai kérdés, és akkor a frakcióknak kell egyeztetni.

Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője szerint a felsőoktatásnak az alapfeladataik minőségibb ellátására kellene koncentrálnia, szerinte nincsenek olyan problémák, amelyeket csak gazdasági társaság formájában működve oldhatnának meg az egyetemek és főiskolák.

Miskoczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnöke elmondta, nem támogatja a javaslatot, egyrészt mert nincs egyértelműen megfogalmazva a tervezet, másrészt a HÖOK szerint nem érett kellően a felsőoktatás a privatizálásra.

A felsőoktatási törvénymódosítás a tervek szerint áprilisban kerül a kormány elé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Senki se támogatja a felsőoktatási pilot projektet?

Az oktatási tárca mellett a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) sem támogatja a felsőoktatási intézmények privatizációját is lehetővé tévő modellkísérletet, ahogyan továbbra is elutasítja azt a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete is - közölte Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár a két szervezettel folytatott egyeztetés után.

hvg.hu Karrier

Diploma 2007: felsőoktatási rangsorok

Az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) szakemberei által készített, különféle szempontok alapján összeállított egyetemi-főiskolai rangsorokat tartalmazza a HVG idei diplomakiadványa.

MTI Itthon

Csökkent a felsőoktatásba jelentkezők száma

Az idei évben 108 ezer diák jelentkezett felsőoktatási intézményekbe; némileg csökkent a jelentkezők száma, de az oktatási tárca keddi közlése szerint öt százalékkal nőtt a beadott jelentkezések száma az előző évhez képest.

MTI Itthon

OKM: nem privatizáljuk a felsőoktatási intézményeket

A felsőoktatási törvény módosításában nincs szó az állami felsőoktatási intézmények privatizációjáról, vagy arról, hogy az állam kivonulna a felsőoktatásból - közölte Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár, aki cáfolta a témában megjelent sajtóinformációkat.