szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Helyesnek nevezte az eddigi, az egészségügyben történt átalakításokat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában kitért arra is, hogy ezek a folyamatok ellentmondásosak és konfliktusosak.


Navracsics: összeomlóban az ellátás
Fidesz frakcióvezetője szerint összeomlóban van az egészségügyi ellátás, ezért Navracsics Tibor a reform felülvizsgálatát kérte a kormánytól hétfőn a parlamentben, a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva.
 
"Beszélhetünk egyébként ködös rózsaszín távlatokról, de ennél sokkal súlyosabb a probléma. A helyzet az, hogy összeomlóban van alapvetően az egészségügyi ellátás" - jelentette ki Navracsics Tibor. "Rosszabbá vált az élet Magyarországon, mint akkor volt, amikor önök átvették a kormányt. Nem tudnak kormányozni miniszterelnök úr, nem értenek a kormányzáshoz" - fordult Gyurcsány Ferenc felé a Fidesz frakcióvezetője, aki szerint házon belül sem képes rendet tartani a kormány, mert naponta következnek koalíciós válságok.
 
A Fidesz frakcióvezetője a néhány héttel ezelőtt mentőben elhunyt csongrádi beteg esetére, a két mérgezést szenvedett kisfiú kórházba szállításának körülményeire, valamint a hosszú várólistákra utalva azt mondta, teljes a káosz az egészségügyben, és most már az a kérdés, vissza lehet-e állítani olyan szintre az ellátást, hogy ne haljanak meg emberek. Felhívta a figyelmet azokra a településekre, amelyek közelében nincs 50 kilométeren belül kórház, és azokra a városokra, ahol bezárnak az intézmények egyes osztályai.
A kormányfő az egészségügyi reform tapasztalatait értékelve hangsúlyozta: meg kell találni a szolidaritás és a verseny egyensúlyát. A biztosítási rendszer átalakításáról szólva Gyurcsány Ferenc azt mondta, nem igaz az állítás, hogy "több biztosító, hosszabb sor".

Az egészségügyi reform célját felszólalása elején a miniszterelnök úgy foglalta össze: igazságos, jobb minőségű és hosszú távon fenntartható egészségügyre van szükség. A biztosítási rendszer átalakításáról szólva azt mondta: a konzultáció arról folyik, hogyan lehet a szolgáltatások és a szolgáltatók között a versenyt erősíteni egy vegyes biztosítási rendszerben. A kérdés az, miként lehet a szolidaritás és verseny elvét érvényesíteni úgy, hogy azok ne kioltsák, hanem erősítsék egymást - fűzte hozzá.

A miniszterelnök úgy vélte, az egészségügy eddigi átalakításának fő tapasztalata: a több konzultáció, a szélesebb partnerség jobb eredményt hoz.

Gyurcsány Ferenc szerint nem igaz az állítás, hogy "több biztosító, hosszabb sor"; ennél sokkal bonyolultabb a dolog. "Nem szabad jelszavakká egyszerűsíteni a féligazságokat, mert azokból hazugságok lesznek" - fogalmazott. A miniszterelnök azt mondta, a koalíciós pártok az egyeztetést a parlament tavaszi ülésszakának végig szeretnék lezárni, hogy ősszel törvényt alkothassanak róla.

Gyurcsány Ferenc az első lépések között említette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár "biztosításszerűvé" alakítását, azaz a befizetések ellenőrzését. Mint mondta, az ellenőrzés során kiderült, hogy az állam nyilvántartása sem volt pontos az elmúlt években, de nagyon sokan kibújtak a járulékfizetés alól.

A február 15-én bevezetett vizitdíj kapcsán a miniszterelnök megjegyezte: eddig hatmillióan fizették be ezt a díjat. Elismerte, hogy a vizitdíj bevezetésével nem oldódott meg a hálapénz kérdése, minden ötödik beteg azonban azt mondja, megszüntette vagy csökkentette a hálapénz fizetését. Kitért arra, hogy a vizitdíj bevezetésével az háziorvosok havi bevétele átlagosan 180 ezer forinttal emelkedett, a reform részeként pedig két lépcsőben jelentős mennyiségű gyógyszer ára jelentősen csökkent.

A miniszterelnök a kórházi struktúra átalakításáról közölte: kisebb mértékben csökkent az ágyszám, mint amennyi a kihasználatlan ágyak átlagos száma volt az előző időszakban. Úgy fogalmazott, hogy a modern egészségügy nem ágyról szól, a hagyományos egészségügy azonban arról szólt. Hozzáfűzte: a modern egészségügy modern diagnosztikáról, modern beavatkozásról szól.

Gyurcsány Ferenc szerint a csökkentett kapacitás mellett a kórházak több mint fele a második félévben több finanszírozást fog kapni, mint az első félévben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!