szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Szó sem lehet arról, hogy visszaforduljunk" - mondta az elmúlt évet értékelve Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke szombaton Budapesten az Egyéves a kormány című nagygyűlésen.

"Sem megállni, sem lassítani nem kívánok és nem fogok" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc kormányfő. Majd folytatta: az elmúlt év és annak összes konfliktusa arra tanította meg, hogy az úton végig kell menni, ha kell, akkor több körültekintéssel, ha kell, több bölcsességgel, nagyobb partnerséggel, de "szó nem lehet arról, hogy visszaforduljunk, hogy megálljunk, hogy föladjuk azokat az elképzeléseket, amelyekkel elindultunk".

Gyurcsány Ferenc a vizitdíjról és a kórházi napidíjról kezdeményezett fideszes népszavazás kapcsán közölte: lehet népszavazást tartani, de meg fogjuk nyerni. Visszaemlékezve a reformfolyamatok elindítására, úgy fogalmazott: hasonló kihívással még soha nem álltak szemben. Magyarország rossz útra tévedt - mint mondta - ahonnan ki kellett mozdítani és ehhez a szocialistáknak volt bátorsága.
   
Megtettük, és megcsináltuk - hangoztatta a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc a reformok eredményei között említette, hogy az elmúlt hónapokban 100-110 ezren jelentkeztek be a társadalombiztosításhoz és ez az első kormány, amely képes volt a szürke- és feketegazdaságból a legális foglalkoztatásba átvinni embereket. Versenyt teremtettek a gyógyszergyártók között, így most a gyógyszergyárak már nem azon licitálnak, hogy kinek van drágább gyógyszere, hanem azon, hogy kinek van olcsóbb. Gyurcsány Ferenc a vizitdíjról és a kórházi napidíjról kezdeményezett fideszes népszavazás kapcsán közölte: lehet népszavazást tartani, de meg fogjuk nyerni.
   
Az eredmények közé sorolta azt is, hogy "17 év után végre nyugalom és építkezés van a faluban". "Vannak akik traktorral szeretnének időnkét a fővárosba jönni, de annyi támogatottságuk sincs, hogy 100 embert összeszedjenek" - jegyezte meg. 
   
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: olyan országot szeretne, ahol 2010-ben visszatekintve a történtekre majd azt mondják, hogy igaza volt. A kormányfő azt mondta egyáltalán nem állítja, hogy nem kell tenni még egy sor dolgot. A vágytól és a kényszertől lesz jobb a helyzet az országban, annak vágyától és kényszerétől, hogy "győzzünk és ne maradjunk le".
   
Engem mély vágy hajt, hogy eltaláljunk azokhoz a szívekhez és lelkekhez, akik hisznek egy jobb és igazabb Magyarországban - fogalmazott, hozzátéve: apostolok és hírvivők sokaságára van szükség, hogy valamennyi magyarhoz eljussanak. Kitért arra: vannak akik túl gyorsnak találják a tempót, de ezt nem ő diktálja és ha nem veszik fel a ritmust, akkor a világ elmegy mellettünk. 
   
Azt kérte a szocialistáktól és a nagygyűlés résztvevőitől, segítsenek abban, hogy a baloldal és az ország felvegye a ritmust és tartsa a tempót. Gyurcsány Ferenc a nagygyűlés résztvevőinek azt mondta: fantasztikus és nemes dolgot csinálnak, küzdenek azokért, akik kiszolgáltatottak, gyengék, és "a fantasztikus országért". 
   
Álláspontja szerint arra számítani lehetett, hogy ez nem lesz könnyű és "időnkét hazugsággal vádolják, csapdába csalják őket és sérüléseket is kapnak"."Tudtam, hogy küzdelmes és nehéz lesz, de mikor adták a sikert ingyen, fáradtság nélkül?" - tette fel a kérdést. Az ellenzék vezetőjére utalva kiemelte: balga ember, aki félidőben vagy inkább az első negyed végén a győzelmét ünnepli. Nemcsak politikusnak nem jó, futballistának sem - mondta.

Dedópolitika kontra felnőttpolitika (Oldaltörés)

Az ország és a baloldal felnőtté válásáról, az elmúlt egy év nehézségeiről és eredményeiről Lendvai Ildikó és Kiss Péter beszélt. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője úgy fogalmazott: Magyarországon a "dedópolitika" és a "felnőttpolitika" áll szemben egymással, a csodavárás a cselekvéssel.
   
A kormánypárti politikus szerint az elmúlt egy évben a baloldal és az ország is elkezdett felnőtté válni. A baloldalon le kellett számolni a boldog felelőtlenséggel, és hosszú évtizedek másfajta kormánypolitikája után először, felnőttnek nézték az országot is, nem hitették el, hogy a mindenható állam mindent jobban tud - fűzte hozzá, megjegyezve: többé nem titkolták el a tényeket.

Lendvai Ildikó szerint kétfajta politikai magatartás látszik ma Magyarországon: az egyik felnőttként szembenéz és felnőttként tisztel, a másik, a jobboldal nagyobb részé "mesterségesen gyereksorban tartana mindenkit". A felnőttpolitika mellett berendezkedett a dedó politikája, tündérmesékkel, babonával, ígérgetésekkel - fogalmazott.
   
A frakcióvezető mesekönyvnek nevezve Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének Egy az ország című könyvét azt mondta: "jé, tényleg? Egy az ország? Miközben évekig tetszett fáradozni a kettészakításán?" Úgy vélte, esemény utáni tabletta ez a kötet. A szocialista képviselő szerint akit a politikai dedó gyerekként kezel, annak bármit megpróbál bebeszélni. Ilyen rémmese az, hogy az elvetemült kormány akkor örül, ha másnak rossz, vagy hogy "Gyurcsány Ferencet többen látták már Rákosi és Sztálin képei alatt feketemisét tartani", vagy "Solymosi Eszter vérét inni". A politikai dedó rémmeséi szerint szemmel verni is tud - folytatta, hozzátéve: hát ilyenek ezek a kommunisták.
   
Lendvai Ildikó hozzátette: a politikai dedóban úgy folytatódik a mese, hogy a kormány ellen szerencsére már "gyürkőzik a sárkányölő királyfi, csak jusson hatalomra egy kicsike előrehozott választással. Egy szavára letörnek gázárak, szétfutnak ám a multik".
   
Kiss Péter, az MSZP alelnöke szerint az elmúlt év nehéz és kemény volt: megvannak az eredmények, a holnapután lehetőségei, de a társadalom elbizonytalanodott. Úgy fogalmazott: "kutya nehéz év van mögöttünk". Volt min változtatni, hozzányúltunk a szerzett jogokhoz, reformokat vezettünk be, a konvergenciaprogramot végig visszük, "eközben a radikális ellenzék majd ránk gyújtotta az országot" - fűzte hozzá. Kiss Péter szerint nem féltek megváltoztatni a szerzett jogokat, de ez számtalan konfliktust okozott, de hogy belevágtak, az egy rendes baloldali dolog.
   
Az alelnök úgy látja: reform-ígéretekből és reform-retorikából kevesebb, megoldási lehetőségekből és párbeszédből több kell. Szavai szerint a reformelkötelezettség önmagában nem győzi meg az embereket, nagyobb társadalmi részvétel kell. A rendszerváltással a politikában és a gazdaságban elmúlt az a gyakorlat, hogy a szolgáltatások a szolgáltatást nyújtókról szóltak. Mint mondta, a közszolgáltatások világában ez a gyakorlat azonban nem változott, és ezért kell a reform, hogy a szolgáltatást igénybe vevők legyenek a megrendelők.
   
A szervezők közlése szerint a rendezvényen négyezren vettek részt. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!