szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy valószínűség szerint nem Sandro Botticelli festette az esztergomi Királyi Palotában talált falképet - mondta Louis Waldman, a Harvard Egyetem firenzei Reneszánsz Kutató Központjának a vezetője pénteken, azt követően, hogy egy nemzetközi kutatócsoport megtekintette az alkotást.

"Nagyon határozottan úgy gondolom, hogy ez a kép valószínűleg a XV. század utolsó éveiből való munka, a stílusból nagyon úgy tűnik, hogy egy olyan festőtől való, aki Firenzében tanult, aztán Magyarországra érkezett a XV. század végén. Ez kizárja Botticellit" - hangsúlyozta Louis Waldman. A szakember szerint a kép valószínűleg 1490 körül készült és semmi nem támasztja alá, hogy Botticellitől való.

Louis Waldman úgy látja: sokkal valószínűbb, hogy egy másik olasz festő, a Magyarországon Albert mesterként ismert művész alkotásáról van szó. Ennek a festőnek a XV. század végi esztergomi munkájáról nagyon sok dokumentum árulkodik - mutatott rá. A körülbelül húsz külföldi és magyar kutató is bizonyos volt abban, hogy nem Botticelli képéről van szó - mondta a kutató.

Wierdl Zsuzsa és Prokopp Mária művészettörténész a múlt héten Firenzében ismertette azt a hipotézisét, hogy az esztergomi királyi palotában valószínűleg Sandro Botticelli festhette a Vitéz János egykori dolgozószobájában feltárt faliképet. Másnap Rómában Hiller István oktatási és kulturális miniszter bejelentette, hogy minden valószínűség szerint Botticelli eddig ismeretlen, az 1460-as évekből származó falképét fedezték fel az esztergomi királyi palotában.

Marosi Ernő művészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke kedden arról számolt be, hogy a most Botticellinek tulajdonított falfestmény 1934-ben került elő, az akkori idők egyik legnevesebb olasz reneszánsz specialistája, a nemzetközi hírű Gerevich Tibor művészettörténész fedezte fel, és ő nem tulajdonította a művet Botticellinek. Szerdán Tátrai Vilmos, a Szépművészeti Múzeum művészettörténésze is arról beszélt a távirati irodának: egy-két százalékos esélye lehet annak, hogy helytálló a hipotézis, miszerint Botticelli munkájáról van szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Magyar Botticelli?

Minden idők egyik legjelentősebb magyar művészeti szenzációja lehet, ha bebizonyosodik, hogy az esztergomi Királyi...

MTI Itthon

Az "esztergomi Botticellit" már 1934-ben felfedezték

Az esztergomi királyi palotában lévő, most Botticellinek tulajdonított falfestmény 1934-ben került elő, az akkori idők egyik legnevesebb olasz reneszánsz specialistája, a nemzetközi hírű Gerevich Tibor művészettörténész fedezte fel - mondta el Marosi Ernő művészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke.

MTI Kult

Magyar Botticelli: külföldi szakértők is megnézik

Az esztergomi királyi palotában talált, Botticellinek tulajdonított falfestményt is megtekinti az a külföldi és magyar kutatókból álló csoport, amelynek tagjai csütörtöktől három napon át magyarországi korai reneszánsz kori emlékekkel ismerkednek.