szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szombathely szocialista-szabaddemokrata vezetése nem ért egyet azzal, ahogyan a Vas megyei önkormányzat Fidesz vezette többsége gazdasági társasággá alakította a szombathelyi Markusovszky Kórházat - hangoztatta Czeglédy Csaba, Szombathely szocialista és Németh Kálmán, Szombathely szabaddemokrata alpolgármestere szerdán sajtótájékoztatón.

Czeglédy Csaba emlékeztetett arra, Szombathely önkormányzata többször kifejezte szándékát a megyei kórház közös működtetésére, szavai szerint egyformán részt kérve kötelezettségekből, de a jogokból is. A város ajánlatát azonban a megye elutasította. A szocialista alpolgármester szerint december óta kórházügyben folyamatos elbeszélés és egyfajta "pofozkodás" zajlik a két testület között. Utalt arra, hogy a megyei önkormányzat azt a korábbi együttműködési megállapodást sem volt hajlandó meghosszabbítani, amely alapján a város önkormányzata előzőleg már elfogadott és amely alapján továbbra is részt vállaltak volna a kórház fejlesztéséből.

"Ez volt az a pont, amikor elkezdtek távolodni egymástól az álláspontok, és minden igyekezetünk ellenére sem sikerült közelebb hozni egymáshoz" - mondta Czeglédy Csaba. A szocialista alpolgármester közölte: "vészforgatókönyvet" dolgoztak ki arra az esetre, ha a megye végképp elutasítaná kórházügyben az együttműködést. Már januárban pontosan tudták, hogy a megyei önkormányzat egy a kórház működtetését célzó gazdasági társaság megalakítására készül.

Az említett vészforgatókönyv  szerint a megyei jogú város az önkormányzati törvény egyik passzusára hivatkozva átmeneti időre átvenné a megyétől a kórház  működtetését. Erre akkor van lehetőség, ha a kórház betegeinek több mint 50 százalékát annak a településnek a lakói adják, ahol a kórház székhelye van. Csakhogy a megyei közgyűlés februárban egyesítette a Markusovszky Kórházat a szintén megyei kézben lévő Szentgotthárdi Rehabilitációs Kórházzal és az új intézmény székhelyeként Szentgotthárdot jelölte meg. A szombathelyi önkormányzat válaszul pert indított a megyei önkormányzattal szemben az átadás elmulasztása miatt.

Czeglédy Csaba hangsúlyozta: Szombathely önkormányzata a szombathelyi lakosok egészségügyi ellátásáért tartozik felelősséggel, ezért a közös fenntartást és közös működtetést tartanák jobb megoldásnak. Elmondása szerint készek lettek volna tulajdonrészt vásárolni a zártkörű részvénytársaságban is, de a megye ezelől is elzárkózott.

Németh Kálmán szabaddemokrata alpolgármester a sajtótájékoztatón értetlenségét fejezte ki amiatt, hogy miközben a kórház gazdasági vezetői azt hangoztatják, hogy a következő hónapokban finanszírozási gondok miatt komoly hiányok keletkezhetnek az intézmény gazdálkodásban, a megye vezetői elutasítják a város által feléjük nyújtott "segítő kezet".

A szabaddemokrata alpolgármester furcsállotta azt is, hogy miközben a megye vezetői folyamatosan azt hangoztatják, hogy nem kívánják privatizálni a kórházat, a megyei közgyűlés az ezt megfogalmazó javaslatot nem szavazta meg. Németh Kálmán elmondta: annak ellenére, hogy a megye Szombathely önkormányzatát teljesen kizárta a kórház működtetéséből, támogatni fogják, hogy a régió területi onkológiai centrumának feladatait a Markusovszky Kórház kapja meg.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Újabb létszámleépítés a debreceni Kenézy kórházban

A debreceni Kenézy kórház működőképessége érdekében 199 közalkalmazottat érintő, egy ütemben végrehajtandó létszámcsökkentésre tett javaslatot az intézmény menedzsmentje, amit csütörtöki ülésén elfogadott a hajdú-bihari közgyűlés - közölte a döntést követően Ónodi-Szűcs Zoltán főigazgató.

MTI Itthon

Átadták a honvédkórházat

A főváros lakói is igénybe vehetik a rendészeti dolgozók és a vasutasok mellett a Radó György Központi Honvédkórház szolgáltatásait, amely legalább tíz évvel meghaladja korát orvostechnikában és az ellátás szervezettségében - hangsúlyozta a honvédelmi miniszter, amikor ünnepélyesen átadta a kórház épületét.