szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az úgynevezett Y-terv esetében az igazságügyi és rendészeti miniszter büntető eljárások megindítását kérte az országos rendőrfőkapitánytól - közölte Budai Bernadett a szerdai kormányszóvivői

Néhány kisebb incidenstől eltekintve békésen zajlottak az elmúlt napokban tartott demonstrációk, de az egyik Kossuth téri csoport által bejelentett úgynevezett Y-terv esetében az igazságügyi és rendészeti miniszter büntető eljárások megindítását kérte az országos rendőrfőkapitánytól - közölte Budai Bernadett a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón annak kapcsán, hogy a kabinet meghallgatta Takács Albert beszámolóját a hét elején tartott demonstrációkról. A kormányszóvivő elmondta: az Y-terv a demokrácia egészét támadja, ez több büntetőjogász szerint kimeríti az államellenes bűncselekmény fogalmát. "A rendészeti miniszter ezért arra utasítja az országos rendőrfőkapitányt, hogy ezekben az ügyekben gondoskodjon a büntető eljárások megindításáról" - mondta a szóvivő.

Budai Bernadett közlése szerint a miniszter a kormányülésen elmondta: a rendőrség ott és akkor élt a törvény adta jogával, amikor a helyzet úgy kívánta: a Parlament körüli biztonsági zóna kiterjesztésekor, illetve a kedd esti rendzavaráskor. Kitért arra, hogy hétfőn volt példa egyes országgyűlési képviselők autójának megrongálására, ami köztörvényes bűncselekmény.

Az Y-tervet a hétfői, Kossuth Lajos téren tartott demonstráción hirdette meg Fáber Károly, a Rendszerváltó Fórum vezetője. A terv szerint a demonstrálók blokád alá vették volna a Parlamentet és a minisztériumok épületét. Fáber Károly kedden ugyancsak a terv részeként azt ismertette: országgyűlési képviselők lakását is blokád alá vonnák, hogy a honatyák ne tudjanak bejutni a Parlamentbe.
 
Fáber szerdán kijelentette: "a népfelség elve alapján", állampolgári joguknak és kötelességüknek tesznek eleget a blokádok meghirdetésével és végrehajtásával, mert így állnak ellen a hatalmat erőszakkal gyakorló kormánnyal szemben. Az országgyűlési képviselők lakásánál egyfajta "eszmei blokádot" tartanak, ami figyelemfelhívó és spontán demonstráció lesz, személyi szabadságukban nem korlátozzák a honatyákat, de a közintézményeket teljesen le kívánják zárni, hogy megakadályozzák  a képviselők bejutását az épületbe - mondta, hozzátéve, hogy blokádgyűléseket fognak tartani, s itt döntik el, hogy mikor melyik középületet veszik blokád alá. Az általuk már elkövetett és tervezett cselekmény nem államellenes bűncselekmény, csak állampolgári jogukkal élnek, az Y-tervet pedig továbbra is "maximálisan" fenntartják - mondta Fáber.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Képviselőket dobáltak meg a Kossuth téren

Földdel, sörösflakonokkal dobálták meg a Parlamentből autóval távozó kormánypárti képviselőket hétfő este. Az Élőlánc Magyarországért elítéli a Kossuth téren megjelent "szélsőséges és garázda elemeket", akik rátámadtak a Parlamentből távozó országgyűlési képviselőkre az Élőlánc gyűlése után - tudatta közleményében a szervezet kedden.

hvg.hu Itthon

Gyurcsányék nem tartanak rendezvényt a Kossuth téren

Minden előkészületet megtett a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK), hogy a következő hétre bejelentett 120 rendezvény rendben folyhassék le. A főváros főrendőre, Tóth Gábor közölte azt is, hogy a saját bűnügyi hírszerzőik és az Nemzetbiztonsági Hivatalé sem tud arról, hogy a bejelentett tüntetéseken kívül törvénysértő cselekményekre készülnének szélsőséges csoportosulások.

MTI/hvg.hu Itthon

Ötszáz rendőr és igazoltatások a Kossuth téren

Mintegy félezer rendőrt vontak össze hétfőn késő estig az Országház épületénél - jelentették a helyszínről. Megjelent a Kossuth téren Tóth Gábor rendőr dandártábornok, budapesti rendőr-főkapitány és Nagy-Juhák István, a főkapitány közbiztonsági helyettese.

MTI Itthon

Befejeződött a Kossuth téri tüntetés

Az előre bejelentett határidő szerint, hétfőn este 11 órára befejeződött a Parlament előtti kormányellenes tüntetés, amelyet a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök őszödi beszédének nyilvánosságra kerülése egyéves évfordulójára szerveztek.

MTI Itthon

Nem mondanak le az árpádsávról a Kossuth tériek

Továbbra is használni fogják a Kossuth téri tüntetők utcai megmozdulásaikon az árpádsávos zászlót - jelentette ki Fáber Károly, a magukat Kossuth téri tüntetőknek nevezők egyik csoportjának a vezetője.