szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közbiztonság javítását célzó pályázataik alapján 2002-2004-ben 20 millió forint körüli támogatást kapott a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti szakbizottságától néhány olyan civil szervezet, amelyek a Zuschlag János ellen zajló büntetőeljárásban érintettek - tájékoztatott Danielisz Béla bizottsági elnök.

A Fővárosi Közgyűlés Városrendészeti Bizottsága szocialista elnöke elmondta, hogy még a nyáron bekérte az ügyészség néhány, 4-5 évvel ezelőtti önkormányzati támogatás dokumentumát. Egyebek közt az érintett bizottsági ülések jegyzőkönyveit és a határozatokat, valamint a pályázatokról véglegesen döntést hozó fővárosi közgyűlési határozatokat. Ez utóbbiakból egyértelműen kiderül, hogy a közgyűlés esetenként egyhangúan, vagy jelentős többséggel, ellenzéki szavazatokkal is támogatta a Zuschlag-ügyben érintett civil szervezeteket - tette hozzá.

Danielisz Béla ismeretei szerint ez ügyben az ügyészség nem hallgatta ki a bizottság tagjait, titkárait és őt magát sem. Arról viszont informális tudomása van, hogy a főpolgármesteri hivatal több dolgozóját már kihallgatta az ügyészség, s ez ügyben folyamatos levélváltás volt az ügyészség és a főpolgármesteri hivatal között - jegyezte meg.

Az elnök felidézte, hogy a kérdéses időszakban a pályázatokat eltérő módon zsűrizték. Volt év, amikor a közgyűlés által választott bírálóbizottság, ellenzéki tagokkal, s volt, amikor a teljes szakbizottság volt a bíráló. Mindkét esetben azonban a végső döntést a Fővárosi Közgyűlés hozta meg - szögezte le.

Danielisz Béla érthetetlennek, illetve kampányízű fellépésnek tartja, hogy az önkormányzat több fideszes képviselője, sajtókíséret mellett, követelte tőle a négy-öt évvel korábbi iratokat. Hozzátette, hogy egyiküknek, aki éveken át polgármester volt, korábban tudnia kellene, hogy az előző önkormányzati ciklus dokumentumait az irattárakban őrzik. Megjegyezte, érdekes az is, hogy a fideszes képviselőtársai úgy állítják be az egész ügyet, mintha ők jöttek volna rá valamire. Az Élet és Irodalom című hetilap azonban már a nyáron tételesen foglalkozott azzal, hogy a civil szervezetek mikor, mennyi támogatást kaptak a fővárosi önkormányzattól.

Az elnök közölte azt is, hogy a fővárosi főjegyzőtől csütörtök délután kapott tájékoztatás szerint az egyik civil szervezet visszautalta a fővárosnak a korábbi milliós támogatását. A szervezetek egyébként korábban elszámoltak a pályázati támogatásokkal - jegyezte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Zuschlagot és Weiszenbergert is kizárták a kiskunhalasi MSZP-frakcióból

A Kiskunhalasi Önkormányzat képviselőtestületének MSZP-Sikeres Halasért Társaság frakciója nem vállal semmiféle közösséget Zuschlag János és Weiszenberger László önkormányzati képviselőkkel és a hozzájuk kapcsolódó botrányos ügyekkel, ezért egyhangú szavazással kizárták őket a frakció soraiból - közölte Váradi Krisztián, az MSZP kiskunhalasi szervezetének ügyvezető elnöke.

MTI Itthon

Zuschlag-ügy: előzetesben az egyik gyanúsított

A bíróság harminc napra elrendelte a Zuschlag-ügy egyik gyanúsítottjának, Katus Ferencnek az előzetes letartóztatását - közölte Cseh Attila, a Csongrád Megyei Bíróság elnökhelyettese.

Vélemény

Topolánszky Gyurcsányról, Zuschlagról és Ocsovairól

Debreczeni József könyvében Gyurcsány Ferenc felidézi az ifjúsági és sportminisztérium élén eltöltött időszakot, és kábítószerügyekben illetékes helyettes államtitkárát, Topolánszky Ákost „elsőrendű szakembernek, tisztességes köztisztviselőnek” nevezi. Fájlalja, hogy 2003 októberében menesztették a minisztériumból, amiért az akkori közigazgatási államtitkárt teszi felelőssé. Topolánszky, aki ma a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatóhelyettese, most az egykori tárcán belül kialakult informális hierarchiáról, a "visszautasíthatatlan" követelésekről, a pályázati pénzek elosztását eleve meghatározó politikusi előzsűriről beszél, és feltárja kirúgásának valódi körülményeit.