Tetszett a cikk?

Két ember képtelen lett volna évente tízezernél is több pályázatot előzsűrizni, de ilyen munka nem is folyt Közigazgatási Államtitkárságon, a beérkezett terveket a helyettes államtitkárságokon szűrték – mondta a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszter az Info Rádió Aréna című műsorában.

Szilvásy minderről annak kapcsán beszélt, hogy Topolánszky Ákos, az egykori Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) helyettes államtitkára korábban a hvg.hu-nak azt nyilatkozta: Szilvásy, aki akkoriban a tárca közigazgatási államtitkára volt, és politikai tanácsadói, Rákosi Ferenc és Alács Tibor döntöttek valójában arról, hogy a támogatást kérő pályázatok közül melyek kerülhetnek a döntéshozók elé.

Szilvásy szerint Topolánszky Ákos arra utalhatott, hogy míg korábban az egyedi támogatásokra - tehát nem pályázatokra - 10 millió forintig vállalhattak kötelezettséget a helyettes államtitkárok, később erre már csak 5 millió forintig volt lehetőségük, efölötti összeg odaítélése előtt egyeztetniük kellett a mostani titokminiszterrel.

A módosítást azért rendelte el Szilvásy György, mert a választás második fordulója után három héttel már elfogyott az arra az évre előirányzott keret. Az igényléseket valóban Rákosi és Alács vizsgálta meg. „Nekik az volt a szerepük, hogy megnézzék, rendelkezésre áll-e a forrás, törvényes-e a kötelezettségvállalás, és így tovább", nem pedig az, hogy eldöntsék, „megérdemli-e vagy nem érdemli meg az a cég vagy szervezet vagy személy a támogatást” - mondta a rádiónak Szilvásy miniszter. Ő nem látta, és nem is jelezték neki, hogy egyesek ferde úton próbálnak pénzhez jutni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Nyílt levél Orosz Józsefnek

A hvg.hu főszerkesztője nyílt levélben válaszol Orosz Józsefnek, aki a Klubrádió szerdai Kontra műsorában erőteljesen bírálta a Topolánszky-üggyel kapcsolatban megjelent írását.

Itthon

A Topolánszky-interjú utóélete

Hogyan olvas a magyar sajtó? Nincs meglepetés: irányzatosan. Egyes mondatok többet, mások eredeti értelmükhöz képest teljesen mást, megint mások egyenesen semmit sem jelentenek. Az érintett politikusok persze nagyon is tudják, mi jelent meg róluk tegnap.

MTI Itthon

Nem rögzítették Szilvásy és Topolánszky telefonbeszélgetését

Természetesen sem a Nemzetbiztonsági Hivatal, sem a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat nem rögzítette a Szilvásy György miniszter és Topolánszky Ákos közötti telefonbeszélgetést, erre ugyanis sem oka, sem törvényes lehetősége nem volt - közölte a távirati irodával a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok neve elhallgatását kérő illetékese szerdán.

Vélemény

Mit mondott Szilvásy Topolánszkynak?

Szilvásy György tárca nélküli miniszter és Topolánszky Ákos beszélgetését nem rögzítette sem a Nemzetbiztonsági Hivatal, sem pedig a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, állította az illetékes. Így nem bizonyítható Topolánszky állítása, vagyis hogy őt a NBH vezetője az irodájából felhívta, megfenyegette, és kilátásba helyezte: ha nem vonja vissza állításait, nagy összegű sikkasztást varrnak a nyakába. Újból felidézzük, hogyan emlékszik Topolánszky a beszélgetésre.

Itthon

Topolánszky: Szilvásy megfenyegetett

Topolánszky Ákos, az ifjúsági minisztérium egykori közigazgatási államtitkár-helyettese a Magyar Nemzetnek tegnap úgy nyilatkozott: Szilvásy György felszólította őt arra, hogy a hvg.hu-interjú őrá vonatkozó állításait vonja vissza, különben jogi útra tereli a folyamatot, és megjelentet egy közleményt, amely arról szól majd, hogy egy alapítványon keresztül próbált bűnös módon szert tenni közpénzekre.

Vélemény

Topolánszky Gyurcsányról, Zuschlagról és Ocsovairól

Debreczeni József könyvében Gyurcsány Ferenc felidézi az ifjúsági és sportminisztérium élén eltöltött időszakot, és kábítószerügyekben illetékes helyettes államtitkárát, Topolánszky Ákost „elsőrendű szakembernek, tisztességes köztisztviselőnek” nevezi. Fájlalja, hogy 2003 októberében menesztették a minisztériumból, amiért az akkori közigazgatási államtitkárt teszi felelőssé. Topolánszky, aki ma a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatóhelyettese, most az egykori tárcán belül kialakult informális hierarchiáról, a "visszautasíthatatlan" követelésekről, a pályázati pénzek elosztását eleve meghatározó politikusi előzsűriről beszél, és feltárja kirúgásának valódi körülményeit.