Tetszett a cikk?

Szilvásy György tárca nélküli miniszter és Topolánszky Ákos beszélgetését nem rögzítette sem a Nemzetbiztonsági Hivatal, sem pedig a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, állította az illetékes. Így nem bizonyítható Topolánszky állítása, vagyis hogy őt a NBH vezetője az irodájából felhívta, megfenyegette, és kilátásba helyezte: ha nem vonja vissza állításait, nagy összegű sikkasztást varrnak a nyakába. Újból felidézzük, hogyan emlékszik Topolánszky a beszélgetésre.

Topolánszky Ákos elmondta, hogy a NBH vezetője a régi kapcsolatukra való tekintettel barátságosan üdvözölte és arra kérte, vonja vissza a hvg.hu-n megjelent interjúja "hazugságait". Amikor ezt megtagadta, és változatlanul vállalta szavait, a tárca nélküli miniszter kilátásba helyezte, hogy ha nem tartja a száját, három éve őrzött kompromittáló dokumentumokat hoz nyilvánosságra róla: a világ elé tárja a Gyermek- Ifjúsági és Sportminisztériumban Topolánszky által aláírt útiköltség-bizonylatokat és telefonszámlákat. Szót ejtett Szilvásy egy közelebbről meg nem nevezett alapítványról is, ahonnan milliókat sikkasztottak el, amelynél „fel lehet vetni a felelősség kérdését”. Szó szerint persze Topolánszky sem tudta idézni a titokminiszter minden szavát, de szerinte a hívás üzenete egyértelmű volt: fenyegetés és nyomásgyakorlás. Ezért kérte a nyilvánosság előtt Topolánszky Ákos, hogy az NBH hozza nyilvánosságra a beszélgetésről készült felvételt, amely bizonyítékul szolgálhat.

A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok neve elhallgatását kérő tisztviselője viszont azt állította az MTI-nek, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal, illetve a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat nem vette fel a szóban forgó telefonbeszélgetést, erre ugyanis sem oka, sem törvényes lehetősége nem volt. Ezek szerint az NBH-t felügyelő miniszter beszélgetéseit nem dokumentálják. „A hatályos törvény precízen és szigorúan meghatározza, hogy ilyen rögzítés, amely külső engedélyhez kötött, milyen, a nemzetbiztonságot fenyegető esetekben lehetséges” - állította az anonim illetékes az MTI-nek. Igaz, a fennálló szigorúan vett adatvédelmi szabályok értelmében valóban nem lehetne rögzíteni „normális esetben” a telefonbeszélgetéseket, csak akkor, ha erre előzőleg felhívják a beszélgetőpartner figyelmét. Felmerülhet persze, hogy miként állapítják, van-e nemzetbiztonsági kockázat, ha nem annak alapján, hogy meghallgatják a beszélgetéseket.

Pelle János

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Topolánszky Gyurcsányról, Zuschlagról és Ocsovairól

Debreczeni József könyvében Gyurcsány Ferenc felidézi az ifjúsági és sportminisztérium élén eltöltött időszakot, és kábítószerügyekben illetékes helyettes államtitkárát, Topolánszky Ákost „elsőrendű szakembernek, tisztességes köztisztviselőnek” nevezi. Fájlalja, hogy 2003 októberében menesztették a minisztériumból, amiért az akkori közigazgatási államtitkárt teszi felelőssé. Topolánszky, aki ma a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatóhelyettese, most az egykori tárcán belül kialakult informális hierarchiáról, a "visszautasíthatatlan" követelésekről, a pályázati pénzek elosztását eleve meghatározó politikusi előzsűriről beszél, és feltárja kirúgásának valódi körülményeit.

MTI Itthon

Nem rögzítették Szilvásy és Topolánszky telefonbeszélgetését

Természetesen sem a Nemzetbiztonsági Hivatal, sem a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat nem rögzítette a Szilvásy György miniszter és Topolánszky Ákos közötti telefonbeszélgetést, erre ugyanis sem oka, sem törvényes lehetősége nem volt - közölte a távirati irodával a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok neve elhallgatását kérő illetékese szerdán.

Itthon

Topolánszky: Szilvásy megfenyegetett

Topolánszky Ákos, az ifjúsági minisztérium egykori közigazgatási államtitkár-helyettese a Magyar Nemzetnek tegnap úgy nyilatkozott: Szilvásy György felszólította őt arra, hogy a hvg.hu-interjú őrá vonatkozó állításait vonja vissza, különben jogi útra tereli a folyamatot, és megjelentet egy közleményt, amely arról szól majd, hogy egy alapítványon keresztül próbált bűnös módon szert tenni közpénzekre.

Itthon

A Topolánszky-interjú utóélete

Hogyan olvas a magyar sajtó? Nincs meglepetés: irányzatosan. Egyes mondatok többet, mások eredeti értelmükhöz képest teljesen mást, megint mások egyenesen semmit sem jelentenek. Az érintett politikusok persze nagyon is tudják, mi jelent meg róluk tegnap.