szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már szerdán szimpátiaszavazást rendez a Magyar Televízió (MTV) Közalapítvány kuratóriumi elnöksége: a tét az, hogy adnak-e lehetőséget Rudi Zoltánnak, hogy pályázat nélkül újrázzon a közmédium elnöki posztján - közölték testületi tagok.

A szerda délután kezdődő elnökségi ülés előtt informális találkozón felmérik, ki állna a pályázat nélküli hosszabbítás mellé, és ki írna ki inkább nyílt versenyt a tisztségre. Tájékoztatásuk szerint legkésőbb jövő szerdán határoznak a kérdésben; Czeglédi László, a testület elnöke korábban csak annyit árult el, hogy "még ebben a hónapban" döntenek a kérdésben. (Erre a tévéelnök mandátumának lejártát megelőzően 120 nappal van lehetőségük.) 
 
A testületi tagoktól származó értesülés szerint Rudi Zoltán még nem nyilatkozott hivatalosan arról, vállalna-e március elején lejáró mandátuma után újabb négy esztendei elnökséget. Az MTV kommunikációs igazgatóságától pedig egyenlőre nem érkezett válasz az elnöki beszámolóval kapcsolatban feltett kérdésekre.
 
A rádiózásról és televíziózásról szóló törvény által szabályozott három közszolgálati médium - a Duna Televízió, a Magyar Rádió és az MTV - elnökei négyéves mandátumuk lejártakor egy alkalommal pályázat nélkül újrázhatnak. Ehhez arra van szükség, hogy az elnökség kétharmada - jelen esetben a tízből hét tag - támogassa ezt, a társadalmi delegáltakkal kiegészült nagykuratórium pedig hasonló arányban mondjon igent az előterjesztésre.
 
Amennyiben valamelyik fázisban megakad a folyamat, pályázatot írnak ki a tisztségre: itt szintén kétharmaddal jelöl az elnökség, majd ugyanilyen arányban kell a nagykuratóriumnak a kiválasztott személy mellé állnia, hogy elnyerje az elnöki posztot.
 
Rudi Zoltán lehet a médiatörvény 1995 végi elfogadása után a Magyar Televízió egyetlen elnöke, aki kitölti mandátumát. A legtovább (1990 augusztusa és 1994 júliusa között) Hankiss Elemér töltötte be a tisztséget, még a törvény megszületése előtt, noha ő másfél évig várt arra, hogy az államfő elfogadja két és fél évi munkálkodás után benyújtott felmentési kérelmét.
 
Az őt követő Horváth Ádám valamivel kevesebb mint másfél évig, utóda, Peták István ennél két hónappal rövidebb ideig vezette az MTV-t. Szabó László Zsolt, akit Peták István után 1999 nyarán választottak elnökké, kevés híján egy és háromnegyed évet, míg az őt a poszton követő Mendreczky Károly egy évet és négy napot töltött el elnökként. Eközben többször fordult elő, hogy ügyvezetőként alelnök irányította az intézményt. A negatív rekordot - valamivel kevesebb mint hét hónapos hivatali idejével - Rudi Zoltán hivatali elődje, Ragáts Imre tartja.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Rudi kontra Aczél, Orosz, Pallagi

Ha egy Fidesz-kormány a Magyar Nemzet publicistáit, Lánchíd rádiós szerkesztőket ültetne a reggeli köztévés műsorsávba, Aczél és Orosz tiltakoznának legelőször. Teljes joggal egyébiránt.

MTI Média

Megszorító csomagot léptetett életbe Rudi Zoltán

Megszorító csomagot léptetett életbe a hónap elején a Magyar Televízió (MTV) elnöke - erősítette meg hétfőn az MTI értesülését Holub Katalin szóvivő, aki a költséglefaragást az első lépésnek nevezte. Hozzátette: Rudi Zoltán "radikálisan csökkentette" a kiküldetéseket, a túlórapénzek kifizetését és az új kötelezettségek vállalását.

MTI Itthon

MTV: nem szavazzák meg Rudi beszámolóját

Nem szavazzák meg Rudi Zoltán, a Magyar Televízió (MTV) elnöke éves beszámolóját a közszolgálati médiumot felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnökségének fideszes és kereszténydemokrata tagjai – közölte egyikük hétfőn, két nappal a kérdéssel foglalkozó testületi ülés előtt.