szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Köztársaság téren fordult meg az 1956-os forradalom sorsa, ugyanis október 30. után döntött úgy Hruscsov, hogy katonáival Magyarországra támad – mondta Donáth Ferenc, a Nagy Imre Társaság fővárosi szervezetének elnöke.

Donáth Ferenc Jean-Pierre Pedrazzini, a Paris Match tudósítójának bronz mellszobránál tartott megemlékezésen felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar társadalmat még mindig megosztja az 1956-os események megítélése. Azt mondta: „a Köztársaság téren népellenes bűncselekményeket hajtottak végre 1956. október 30-án, a lincselőket azonban nem háborús vagy népellenes bűncselekményért, hanem gyilkosságért ítélték el”.

Eörsi László történész megemlékezésében felidézte, hogy a francia riporter 1948-tól Észak-Afrikából és Indokinából tudósított, 1956 tavaszán pedig a Szovjetunióban filmezett. Ő örökítette meg II. Erzsébet angol királynő megkoronázását 1952-ben és Nasszer egyiptomi köztársasági elnök hatalomátvételét. 1956-ban Mosonmagyaróváron és a Köztársaság téren fotózott, utóbbi helyen érte őt a halál.

A megemlékezés során Donáth Ferenc kezdeményezte, hogy a Köztársaság téren legyen egy olyan emlékmű, amely 1956-ról átfogó képet mutat. A Nagy Imre Társaság az 1956-os pártszékház védőinek emléktábláját is megkoszorúzta.

1956. október 30-án, kedden délelőtt a Budapesti Pártbizottság Köztársaság téri székházát megostromolták a felkelők, s mintegy háromórás harc után elfoglalták. Az elfogott védők közül huszonnégy embert meglincseltek. Az áldozatok között volt Asztalos János és Papp József honvéd ezredes, valamint Mező Imre, a pártbizottság titkára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: 1956 a szabadság kiáltása volt

A kormányfő szerint 1956 a szabadság, egy jobb élet, egy igazabb Magyarország kiáltása volt, de a kiáltó szó bennakadt, és évtizedek kellettek, mire jött egy új nemzedék, amely folytatta apái küzdelmét és új, szabad, demokratikus Magyarországot teremtett. A miniszterelnök erről az operaházban, az ünnepi gálán beszélt hétfő este Budapesten.

hvg.hu Itthon

Tragikus Kádár- és tragikomikus 56-os nosztalgiák

Imitáció, utcaszínházi kísérlet, elszabadult ágyútalp, szakadék szélén, karnevál, szomorú paródia, repríz – ezek a kifejezések hangzottak el a legtöbbször az OSA Archívum konferenciáján, amely a mostani őszi események és az ötven évvel ezelőtt történtek kapcsolatát vizsgálta. A felszólalók többsége szerint hibás vélekedés, hogy semmilyen kapcsolat nincs 1956 és 2006 ősze között.

MTI Itthon

Sólyom: a Köztársaság eszmei alapja, hogy 1956 forradalom volt

Az igazság pillanata volt 1956, a visszanyert emberi méltóság nagy példája - mondta Sólyom László köztársasági elnök a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az 1956. október 22-i műegyetemi forradalmi diákgyűlés 51. évfordulóján, hétfőn.

Vélemény

Király Béla: az 56-os forradalom tíz igazsága

Faludy György költői kifinomultságával a forradalom lényegét így határozta meg: "Ezerkilencszázötvenhat, te csillag". Ebben az értelemben keressük annak igazságait. Tanítsuk meg ezeket gyermekeinknek, unokáinknak. Legyenek büszkék 56-ra, történelmünk e csillagára.