szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatáskörének bővítését, a kisebbségek parlamenti képviseletének megteremtését, valamint a közszolgálati médiumokban a kisebbségi műsorok kérdésének rendezését tartja a legsürgetőbb feladatának a kisebbségi ombudsman.

Kállai Ernő úgy fogalmazott: nem azért választották meg, hogy szeressék a politikusok, hanem azért, hogy tegyen a kisebbségi közösségekért, ugyanis az ombudsman a 13 nemzeti és etnikai kisebbség szószólója. Kállai szerint a pártoknak vannak adósságaik a kisebbségekkel szemben, ugyanis a kisebbségek parlamenti képviselete már 15 éve megoldatlan, annak ellenére, hogy az Alkotmánybíróság is megállapította a mulasztásos jogsértést, de a politika ma sem veszi komolyan.

Ha a pártok a legalapvetőbb kérdésekben 10-15 éve nem tudnak megegyezni, mit lehet még ígérni a kisebbségi embereknek, és ki fogja azt elhinni – mondta az országgyűlési biztos, hozzáfűzve, azt tervezi, hogy a politikai döntéshozók elmúlt másfél évtizednyi kisebbségpolitikai tevékenységét ombudsmanként fogja vizsgálni, mint ahogy azt a Magyar Tudományos Akadémia kutatójaként évente megtette.

Ombudsmanként az antidiszkriminációs jogvédő hálózatban, a faji alapú diszkriminációs ügyekben szeretne nagyobb teret kapni, egy mediációs, egyeztető, de nem hatósági jogkört, ugyanis nem büntetni kíván – mondta Kállai.

A hatáskörbővítést még a jövő nemzedéke ombudsman megválasztása előtt szeretné elérni, mert, mint mondta, ha a jelenlegi terv szerint fogadná el az Országgyűlés a zöldombudsman személyét és jogkörét, akkor egyfajta „szuperhatalomként” működhetne. A kisebbségi ombudsman saját hatáskörének bővítése érintené a többi országgyűlési biztost is, erről már egyezetett Péterfalvi Attila adatvédelmi biztossal és Szabó Máté általános ombudsmannal is.

Kállai a közszolgálati médiumok kisebbségi műsorainak adásidő bővítése, műsorsáv változása érdekében is tett lépéseket: találkozott a Magyar Rádió elnökével, és hamarosan felkeresi a Magyar Televízió elnökét is.

A helyi kisebbségi önkormányzatok megosztott finanszírozással működnének, ami valójában forráselvonást jelent – mondta a biztos. Az évi 640 ezer forintos támogatás 80 százalékát kapnák az érdekképviseletek, míg a fennmaradó részre pályázniuk kell.

Elmondta azt is, hogy az Országgyűlés úgy fogadta el a polgári törvénykönyv (Ptk.) gyűlöletbeszéddel kapcsolatos módosítását, hogy az ombudsmani hivatal véleményét nem kérte ki, kisebbségi szószólóként a „partvonalról bekiabálva” próbálta hangoztatni álláspontját. Hozzátette: amennyiben az államfő - élve alkotmányos jogával - nem írja alá a törvényt, és előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól és az ott sem áll meg, benyújtják javaslataikat. Viszont ekkor fenn áll a veszélye annak, hogy évekig ismét nem történik semmi a kérdésben – jegyezte meg Kállai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Szabó Mátét ombudsmanná választották

Szabó Mátét az állampolgári jogok országgyűlési biztosának választotta hétfőn titkos szavazással az Országgyűlés. Az országgyűlési biztos letette a hivatali esküt.

MTI Itthon

Kállai ombudsman lett, Majtényi nem

Kállai Ernőt választotta a nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosának hétfőn titkos szavazással az Országgyűlés; a képviselők a köztársasági elnök másik jelöltjét, Majtényi Lászlót nem választották meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosának.

Hét nap

Jön a zöld ombudsman?

A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa a jogerős határozattal megállapított környezetkárosodás tényének bejegyzését...