szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elfogult és torzít a Heti Válasz politikai elemzőkről szóló cikke, amelyet jobbára a Political Capital Institute függetlenségének szentel - írja Somogyi Zoltán. A tanácsadó cég igazgatója nyilvánosságra hozná minden eddigi tanácsadói szerződését, ha ezt a többi tanácsadó, s a lap munkatársai is megteszik.

"A Heti Válasz 2007. decemberi első számában általa kiválasztott politikai elemzők és egyetlen cég, a Political Capital Institute függetlenségét vizsgálja" - írja nyílt levelében Somogyi Zoltán, a politikai tanácsadó cég igazgatója, aki szerint a cikk fontos kérdést feszeget: függetlenedni tud-e egy tanácsadó a megrendelőjétől?

A Political Capital évek óta önálló elemzői csapatot működtet, és az általuk készített értékeléseket képviseli a nyilvánosságban; elemzéseinek önállóságáról megrendelőit mindig tájékoztatja, elemzőink kutatási eredményeit folyamatosan a nyilvánosság elé tárjuk - áll a levélben, amely így folytatódik: a Heti Válasz cikkírója nem talált Magyarországon más politikai elemző és tanácsadó céget, mint a Political Capitalt. "Cikkének  több mint felét így az egyetlen általa vizsgált cégre, a nemzetközi irodákkal is rendelkező intézményünkre szánhatta.  Ez a megközelítés elfogult és torzít" - vélekedik Somogyi Zoltán. 

A Political Capital Institute kezdeményezi, hogy a közéleti újságírók, közvélemény-kutatók, elemzők és kutatóműhelyek tegyék közzé hivatalos megrendeléseiket és egyben azt is, amikor csak lelkesedésből vesznek részt politikai tanácsadásban - írja Somogyi kiegészítve a Heti Válasz azon felvetését, hogy a jövőben minden politikai elemző tegye nyilvánvalóvá fizetett tanácsadói státusát (cikke/nyilatkozata elején vagy végén), ha a megbízóját érintő témához szól hozzá. 

Somogyi ennél is tovább megy: a Political Capital Institute megalakulásáig visszamenőleg hajlandó publikálni elemzői és tanácsadói megrendeléseit, ennek feltétele azonban az, hogy más – a Heti Válasz által nem vizsgált – elemző-tanácsadó-kutató intézmények és politológusok is megtegyék ezt. Ugyanígy szükséges, hogy a média szereplői, így például a Heti Válasz munkatársai is feltárják, mikor, milyen formában adtak bármilyen tanácsot bárkinek, vettek részt például úgynevezett „értelmiségi” beszélgetéseken, amelyek célja az egyik párt politikai sikerének támogatása volt – teszi hozzá az igazgató.

Elvárjuk, hogy minden, a politikára befolyással lévő közéleti újságíróra, közvélemény-kutatóra, elemzőre és kutatóműhelyre egyforma szabály alakuljon ki annak érdekében, hogy – a megrendelői oldal szempontjait is figyelembe véve – közösen és egyidőben közzétehessük megrendeléseinket – áll a levélben.

A Heti Válasz legutóbbi száma Függetlenek függelmei címmel foglalkozik a politológusok tanácsadói szerződéseivel. A lap kisebb részben Török Gábor tanácsadónak a köztársasági elnökhöz fűződő tanácsadói viszonyát, nagyobb hányadban a Political Capital "függőségeit" emlegeti fel. "A PC a politikaiminisztériumi piac legnagyobb beszállítója" - állítja a hetilap, példaként említve a tanácsadó cég GKM-nek írt beszédeit, MEH-es, szociális tárcától, valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől és az MDF-től kapott megbízásait. Példamutató eljárásnak nevezi ugyanakkor a Heti Válasz a hirszerzo.hu portál gyakorlatát, amely úgy szemlézi a PC anyagait, hogy a szerkesztők rendre tudatják az internetes közönséggel: "a Hírszerző kiadója és a Political Capital egyaránt a Capital Group tagja".

A Heti Válasz megkeresésére - áll a cikkben - Galló Bea, Bozóki András, Lánczi András, GiróSzász András és Karácsony Gergely (aki épp MEH-es megbízotti munkája miatt mondta vissza az állandó MTV-s szereplés lehetőségét) egyaránt úgy nyilatkozott: ha a téma megkívánja, a jövőben kész jelezni saját írásaiban, nyilatkozataiban a tanácsadói viszonyát. "A Heti Válasz a maga részéről vállalja, hogy minden publicistáját felkéri e "tisztasági" előírás betartására." - írja a lap.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Terjeszkedik a Political Capital

Bulgária és Románia felé terjeszkedik a Capital Group-csoport, amelynek legismertebb vállalkozása, a Political Capital Kft. tanácsadó cég segítségével lépte át a parlamenti küszöböt az MDF. Az egyik cégvezetőt eközben tanúként faggatja a rendőrség a fővárosi "kátyúkommunikációs" tender kapcsán elrendelt nyomozásban.