Tetszett a cikk?

Bulgária és Románia felé terjeszkedik a Capital Group-csoport, amelynek legismertebb vállalkozása, a Political Capital Kft. tanácsadó cég segítségével lépte át a parlamenti küszöböt az MDF. Az egyik cégvezetőt eközben tanúként faggatja a rendőrség a fővárosi "kátyúkommunikációs" tender kapcsán elrendelt nyomozásban.

Szabados Krisztián és Somogyi
Zoltán. Tandem több hengerrel
© Müller Judit
A jó közéleti elemzés tanács is egyben, legfeljebb indirekt módon. Az elemzők helyesen teszik, ha nyíltan vállalnak tanácsadó munkát: így mérhetik munkájuk gyakorlati értékét - fejtegették a HVG-nek a Political Capital Kft.-t is magában foglaló Capital Group (CG) cégcsoport alapítói, Szabados Krisztián és Somogyi Zoltán. A vállalategyüttes tavalyi félmilliárd forintos árbevételének oroszlánrésze mindazonáltal - a Privy Council Kft. által végzett - üzleti tanácsadásból származott. A céghírnévnek persze aligha tett rosszat, hogy az MDF, amelyet az európai parlamenti választási kampány óta ők látnak el politikai tanácsokkal, bejutott a T. Házba.

Az állami megrendelésekkel bőségesen kistafírozott (HVG, 2005. február 12.) CG-csoportnál hárítják a politikai kötődés vádját, s hangsúlyozzák, éves árbevételük mintegy 10 százaléka származik a közszférából. A harmincas éveik elején járó alapítók, Szabados és Somogyi ismerői hovatovább állítják, miközben tény, hogy az SZDSZ-holdudvarban szocializálódtak - Szabados pártsajtófőnök volt, a píárcéget vezető, s Haris György SZDSZ-es vállalkozó-politikus mellett kampányfőnökösködő Somogyi pedig politikusi álmokat dédelgetett -, mára messzire távolodtak a párttól. Magánemberként mindketten, mint mondják, a brit konzervativizmus rajongói. E szenvedélyük hozta őket össze a kilencvenes évek végén; Somogyi egykori gimnáziumi osztálytársa, az akkoriban már az SZDSZ-ben politizáló Ónody Tamás, a szabaddemokraták országos tanácsának tagja mutatta be egymásnak a két fiatalembert, akik hónapokon keresztül addig beszélgettek a politikáról, amíg - 2001-ben - meg nem érlelődött bennük a cégalapítás gondolata. Miután elkészítették az üzleti tervüket, kiderült, kénytelenek tőkéstárs után nézni, így levélben keresték meg több kockázatitőke-befektető cég vezetőjét. Közülük egyedül Jaksity György látott fantáziát a politikai tanácsadásban, akinek az érdekeltségében álló Concorde Értékpapír Rt.-hez tartozó Eclipse Rt. 2002 februárjában szállt be a Szabadosék által néhány hónappal korábban alapított Political Capitalba.

A cégvezetők szerint noha az eclipse-esek kemény tárgyalópartnerek voltak, kölcsönösen kedvelték egymást. "Hoztuk az üzleti tervet" - emlékeznek vissza az alapítók, mi tette lehetővé, hogy kivásárolják a 80 százalékos tulajdonos befektetőt. A jelek szerint gyorsan felpörgött az üzlet: Somogyi családi cége, az Aranykosár Bt. néhány hónappal később, 2002 augusztusában 13,8 millió forintért megvásárolta az Eclipse kezében lévő 2,4 millió forintos üzletrészt. Az önállósodás azonban csak papíron ment végbe, az alapítók nem titkolják, a Dunaholding elnök-vezérigazgatója, Arató András - a Klubrádió fő finanszírozója - segítette ki őket (HVG, 2002. november 2.). Igaz, az arányok megfordultak, jelenleg az időközben cégcsoporttá duzzadt vállalkozás 66 százaléka az övék. Arató - akit a 168 Óra riportere mutatott be nekik - egyébiránt, mint Somogyiék hangsúlyozták, barátként kezeli a menedzsment tagjait, miközben szabad kezet ad nekik. Arató tudomásul vette Szabadosék nagy vihart kavart, igaz, reklámnak sem utolsó akcióit is, mint amilyen például az ügynöklista-készítés (HVG, 2005. március 12.), vagy Csányi Sándor OTP-vezér politikai ambíciójának elemzése volt.

Az időközben cégcsoporttá duzzadt egykori tanácsadó vállalkozás vagyonkezeléssel foglalkozó központi holdingját, a CG Rt.-t 2002 nyarán, az Aranykosár kivásárlására alapította a Dunaholding, illetve a Gábor Péter egykori Medicor-vezérigazgató érdekeltségében lévő Primed Kft. Jelenleg azonban cégük, a One Nation Kft. révén e vállalkozásban is Szabadosék a legnagyobb tulajdonosok (lásd ábránkat). Miután egyre több megrendelés érkezett az üzleti szférából, a CG-sek 2002 őszén létrehozták a Privy Councilt, amely jelenleg mások mellett a Ferihegyben érdekelt British Airport Authoritynak (BAA), a Budapesti Értéktőzsdének, a HVB Bank Hungary Rt.-nek dolgozik. Lobbizásra alakult 2003-ban a GPS Capital Kft., amelyet az egyébként a szintén az SZDSZ holdudvarából érkezett Holzhacker Péter vezet, s amely hallgat megbízóiról (anynyit tudni, hogy az Ökotárs Alapítványnak segítettek a nonprofit szférát érintő jogszabálymódosítások érdekében). A CG kistulajdonos a Capital Research Kft. nevű közvélemény-kutató cégben - az egyetlen olyanban, amely a választás előtti pillanatokban megjósolta az MDF sikerét -, amelyben Somogyi is érdekelt korábbi üzletfelével, a Political Capitallal több közbeszerzési pályázaton együtt indult Double Decker ügynökséget vezető Kincses Péterrel együtt. Tavalyi CG-befektetés a Hírszerző című internetes portált üzemeltető kft - az online újság kizárólag politikai témákkal foglalkozik, s teret ad a Political Capital elemzéseinek is. A nyilvános elemzésekért amúgy kvázi újságírói honoráriumot számláz az elemzőszakma, a megbízók számára készített munkákért elkérhető összeg - mint a CG-ban szemérmesen közölték - úgymond eseti alku tárgya. Akárcsak a tanácsadásé, bár, állítják a cégnél, minimális díjszabásuk megfelel a piaci normáknak, ami mintegy 2 millió forint megbízónként és havonta. Sok kicsi a jelek szerint sokra megy: az újabban városmarketinget kínáló - erre eddig a történetesen szocialista vezetésű Szeged és a budapesti II. kerület volt vevő -, immár 60 elemzőt foglalkoztató CG magyar multivá tervez válni: hamarosan megnyílik a Political Capital szófiai, illetve a GPS Capital bukaresti irodája.

A BAA-nak, az MDF-nek adott tanácsok, a külföldi nagybefektetők képviselőinek készített politikai kockázatelemzések mellett Somogyi büszkeséggel emlegette az úgynevezett budapesti kátyúkommunikációs munkát is, mondván, soha korábban nem tudhattak ennyit az útfelújításokról a közlekedők. A fővárosi ellenzék másképpen látja - szerintük aggályos, hogy a bruttó 50 millió forintos pályázatból csaknem 30 milliót olyan cégek szakítottak ki, amelyek szegről-végről a CG-hez köthetők. Az elfogultság miatt eljáró Pest Megyei Rendőr-főkapitányság - a CG-menedzsment tudomása szerint fideszes feljelentés alapján - hűtlen kezelés miatt rendelt el nyomozást, amely ismeretlen tettes ellen folyik, s a főpolgármesteri hivatal esetleges felelőseit kutatja. Úgy tudni, a felújító cégek vezetőit, valamint Somogyiékat tanúként hallgatták ki. Ők mindenesetre politikai támadást vélnek felfedezni az ügy hátterében. Pedig, állítja a két cégalapító, számos munkát végeztek a politikai ellenoldalnak is, csakhogy a fideszes megrendelők mindig titoktartást kérnek tőlük, mondván, nem akarnak saját térfelükön lehetetlenné válni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!