szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz és a KDNP képviselői nemmel fognak szavazni az egészségbiztosítási törvényjavaslat zárószavazásán, hiszen álláspontjuk továbbra is az, hogy az üzleti szempontok érvényesülése a gyógyításban elfogadhatatlan - közölte a Fidesz szóvivője kedden, Budapesten.

"Az üzleti szemlélet kizárólagos érvényesülése az egészségügyben elfogadhatatlan. Természetesen a végszavazásnál nemmel fogunk szavazni" - fogalmazott Szijjártó Péter sajtótájékoztatóján. A politikus szerint a legnagyobb baj ezzel a javaslattal az, hogy méltatlan helyzetbe hozza az orvosokat és a betegeket, "üzleti üggyé teszi az egészségügyi ellátást". Mint mondta, üzleti ügy lesz a gyógyulás, hiszen az orvosok nem szakmai szempontok szerint lesznek kénytelenek dönteni, hanem úgy, hogy az "minél olcsóbb legyen".

Az Országgyűlés kedden 195 igen, 1 nem szavazattal és 12 tartózkodással elfogadta az egészségbiztosítási törvényjavaslathoz benyújtott, a kormány által is támogatott módosító indítványokat. A szavazásnál tartózkodtak az MDF-es képviselők, illetve Gyenesei István független, valamint Rogán Antal fideszes képviselő. Nemmel szavazott Kolber István szocialista képviselő. A Fidesz képviselői nem szavaztak.

A szavazást indokolva Szijjártó Péter közölte: "a törvény úgy rossz, ahogy van, a törvény úgy árt Magyarországnak, ahogy van, és úgy kellene elfelejteni és visszavonni, ahogy van". A visszavonás lenne az egyetlen megoldás, ami az ország és az emberek érdekét szolgálná – tette hozzá. A szóvivő megismételte a korábbi véleményét, miszerint a kormány minden társadalmi felhatalmazás nélkül nyújtotta be ezt a javaslatot az Országgyűlésnek. Hozzátette: e törvény elfogadása kizárólag egy szűk üzleti kör érdeke, amely kör rá akarja tenni a kezét az egészségbiztosítási kasszában lévő milliárdokra. Úgy vélte, a kormány ennek a szűk üzleti körnek az érdekeit próbálja szolgálni azzal, hogy a törvényjavaslatot "átveri a parlamenten".

Szijjártó Péter szerint ez a törvényjavaslat hatalmi paktum is, hiszen beterjesztése azt jelenti, hogy megmarad a koalíció, így Gyurcsány Ferenc hatalmon maradhat, cserébe "egy ilyen üzleti körök számára pozitívumot hozó törvényjavaslatot szavaz meg a koalíció."

Kérdésre válaszolva közölte, hogy a Fidesz továbbra is kitart amellett, hogy a polgári erők hatalomra jutását követően visszaállítják a nemzeti kockázatközösségen alapuló társadalombiztosítást. Mint mondta, jogászaik az előkészítő munkát megkezdték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az MSZP-frakció támogatja az egészségbiztosítási törvényt

Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető politikai vesztegetési kísérletnek nevezte, hogy az egyik szakszervezeti vezető felajánlotta: kifizeti azoknak az MSZP-s képviselőknek a büntetését, akik nemmel szavaznak az egészségbiztosítási törvényre.

Kovács Andrea (hvg.hu) Itthon

Ungár: nem kell úgy tenni, mintha nem lennék SZDSZ-es

Tudta, hogy eséllyel pályázik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató-helyettesi posztjára. A "pártkatona" stigmát sértőnek tartja, s bár az SZDSZ-ről nem nyilatkozhat, egy politikai ballépést azért említ. Az egészégbiztosítás reformjáért sokat dolgozott, de még az is előfordulhat, hogy december 17-e után feláll. Ungár Klárát kérdeztük.

MTI Itthon

Egészségügy: többszázezerrel kevesebb potyautas?

Az idén áprilisban indult ellenőrzés során 600 ezer ember egészségügyi ellátásra jogosító jogviszonya rendeződött - közölte Farkasinszki Ildikó, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezetője hétfőn, sajtótájékoztatón. Jövőre szigorú ellenőrzés lesz.