szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés által hétfőn elfogadott, a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény közel egymillió ember életviszonyainak rendezését szabályozza - mondta Frankné Kovács Szilvia, az MSZP országgyűlési képviselője.

Az elmúlt évtizedben Európa szinte valamennyi államában szembesülni kellett azzal, hogy a házasságkötésen alapuló családmodellt egyre kevesebben választják. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az 1970-es évek elején Magyarországon az élettársi kapcsolatok aránya a házassági kapcsolatokhoz viszonyítva 2,1 százalék volt, ez az arány 2001-ben 9,5 százalékra, 2005-ben pedig 12,2 százalékra nőtt. Ma már minden harmadik új kapcsolat élettársi kapcsolatnak tekinthető - hangzott el. 
 
Kovács Szilvia szocialista képviselő szólt arról, hogy Magyarországon sem lehet figyelmen kívül hagyni az azonos neműek partnerkapcsolatának jogi rendezettsége iránti igényt. Sem a kormány, sem a frakció nem kérdőjelezi meg a házasság fontos szerepét, de tudomásul kell venni az emberek életviszonyainak változását is - hangsúlyozta. Hozzátette: ezért vált szükségessé egy új jogi szabályozás létrehozása, amely az együtt élő személyek párkapcsolatainak és jogainak biztosítását célozza.
 
Frankné Kovács Szilvia kitért arra, hogy a törvény új családjogi jogi intézményként ismeri el a bejegyzett élettársi kapcsolatot, amelyet nem a házasság helyett vezetnek be, hanem a házasság mellett, határozott jogi szabályozással, választási lehetőséget adva az állampolgároknak.
 
Szerinte a bejegyzett élettársi kapcsolat hatásaiban hasonló, de nem ugyanolyan jogkövetkezményeket vált ki, mint a házasság. Ugyanolyan hatással bír a vagyonjogi kérdésekben, vagyonközösséget, tartási jog kötelezettségét is eredményezi, továbbá a házassággal azonos öröklési jogi jogkövetkezményekkel jár - ismertette a képviselő.
 
A jogintézmény más a korhatár kérdésében, 18 évesnél idősebbek vehetik igénybe, a névviselési szabályok is különbözőek, nem teszi lehetővé gyermek örökbe fogadását és a kapcsolat megszűnésében is jelentős a változás a házassághoz képest - sorolta Frankné Kovács Szilvia.
 
Mint elhangzott, az élettársi kapcsolat megszűnése egy nem peres eljárás keretében történik, miután a jogszabályban meghatározott feltételekben a felek megegyeznek - akár közjegyzői okiratba, akár ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalják ezt. A közjegyző jogosult arra, hogy az anyakönyvi bejegyzést a megszüntetéshez előkészítse, és eljuttassa az anyakönyvvezetőhöz. A remények szerint ez az eljárás olcsóbb és gyorsabb lesz, mint a peres eljárás.
 
"A parlamenti szavazás során a Fidesz nem támogatta a csaknem egymillió ember életviszonyainak rendezésére vonatkozó szabályokat, sőt a törvényalkotás munkáját sem segítette, hiszen módosító indítványt nem nyújtott be a törvényjavaslathoz" - jegyezte meg az MSZP képviselője.
 
Az Országgyűlés hétfőn fogadta el a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényjavaslatot, amely számos területen ad eddig csak a házastársakat megillető jogokat az élettársi kapcsolatban élő, akár azonos nemű pároknak is. 
 
A törvény szerint bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt két nagykorú személy kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatban szeretne élni. A törvény 2009. január 1-jén lép hatályba. A törvény az élet legapróbb területein nyújthat segítséget, például hitelügyintézésnél, az ajánlott levél átvételekor, illetve kórházi kezelés esetén jogosultak lesznek az élettársak párjukról információt kapni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Itthon is törvény szabályozná a meleg párok élettársi viszonyát

Az esélyegyenlőségi minisztérium támogatja azt a jelenleg kidolgozás alatt lévő szabályt, amelynek értelmében lehetővé válna, hogy a meleg párok úgynevezett regisztrált élettársi kapcsolatra lépjenek - közölte az esélyegyenlőségi minisztérium politikai államtitkára szerdán a "Vessünk véget a gyűlöletnek"című budapesti szemináriumon.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Itthon

Divat lett a vadházasság

És mikor lesz az esküvő? Aligha van olyan párkapcsolat, amely megúszná a szülők, esetleg barátok részéről a sokszor igencsak kínos kérdést. Egyre kevesebben szentesítik házasságkötéssel kapcsolatukat; vannak akiknek még mindig fontos az eskü, míg másoknak nincs szükségük a papírra. A most készülő polgári törvénykönyv (Ptk.) több kérdésben is felszámolná az élettársak jogon kívüliségét.

MTI Itthon

Mi az a bejegyzett élettársi kapcsolat?

Egy félig-meddig formalizált, a házasság és a papír nélküli együttélés között elhelyezkedő jogviszony jön létre a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényjavaslattal. Erről Török Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője beszélt.

hvg.hu Ingatlanmenedzser

Mi jár az élettársnak?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik az ok nélkül pereskedő szomszédról, valamint a követelőző élettársról.