szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Január 1-jétől szétválik a mentés és a betegszállítás, utóbbit az Országos Betegszállító Szolgálat végzi majd - mondta Göndöcs Zsigmond, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója pénteken.

Ennek értelmében a finanszírozás is kettéválik az Egészségbiztosítási Alapon belül, a betegszállításért a jövőben sem kell fizetnie az állampolgároknak, hiszen az megmarad a társadalombiztosítási finanszírozásban. A mentőszolgálat jövő évi költségvetése 23,9 milliárd forint lesz, 165 millióval kevesebb, mint az idén.

Az életmentést, az úgynevezett utcai mentést, a súlyos állapotú betegek szállítását továbbra is a mentőszolgálat végzi, az OBSZ a betegkísérőt, vagy még azt sem igénylő szállításokat végzi a jövőben. Ilyen eset lehet egy vizsgálatra vagy hazaszállítás - mondta a főigazgató. A változásokról folyamatosan tájékoztatják a
lakosságot, elsősorban azonban a háziorvosokat, de felvilágosítás kapható a betegszállításról a Doktorinfo 06/40-374-636-os telefonszámán és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján is. A mentőket továbbra is a 104-es hívószámon lehet elérni.
   
A mentőszolgálat jövő évi költségvetése 23 milliárd 900 millió forint lesz, 165 millió forinttal kevesebb, mint az idén. "Ebből a költségvetésből szorosan, takarékosan, de ki lehet jönni" - fogalmazott a főigazgató. Göndöcs Zsigmond hozzátette: a szerdai kormányülésen döntöttek arról, hogy még erre az évre 431 millió forintot kap a mentőszolgálat, amiből az átütemezett adósságokat az OMSZ rendezni tudja. A létszámstop továbbra is érvényben van a szolgálatnál, amely azonban a kivonuló állományra nem vonatkozik. Azért, hogy az év végén ne legyen fennakadás a mentőszolgálatnál, a szabadságokat jövő március végéig lehet kivenni, továbbá a túlóra-korlátot is felszabadították erre a hónapra.
   
A sajtótájékoztatón Engelbrecht Imre, az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese kérdés kapcsán elmondta: a szentesi légi bázis a jövő év második negyedév végére készülhet el, amelyhez uniós források is felhasználhatók. Göndöcs Zsigmond elmondta, hogy jövőre az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében számos mentőállomást építenek és újítanak fel, továbbá uniós forrásból az elkövetkező években mentésirányítás fejlesztésére 4,1 milliárd, a légimentő-bázisokra, új gépkocsi beszerzésére, műszerekre pedig 11 milliárd forint fordítható.
   
Az Országos Betegszállító Szolgálat idén augusztusban alakult. Bíró Ferenc, a Mentők és Betegszállítók Országos Egyesületének (MBOE) elnöke a megalakuláskor elmondta: 450 járművel látják el országosan a betegszállítási feladatokat. Az egészségügyi kormányzat 2006 nyarán döntött arról, hogy fokozatosan szétválasztja a sürgősségi mentést és a betegszállítási feladatokat. A két feladat elválasztásával a cél az volt, hogy az állami pénzek döntő részét a sürgősségi mentés fejlesztésére lehessen fordítani.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Plázs

Válik a mentés és a betegszállítás

Ország-világ színe előtt különbözött össze az egészségügyi tárca és az Országos Mentőszolgálat vezetője. A lényeget tekintve leginkább arról: lehet-e viszonylag kevesebből valóságosan jobb szolgáltatást nyújtani.

MTI Itthon

Leépítés a mentőszolgálatnál?

Pluszforrást kér a jövő évi költségvetési előirányzathoz az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója és a szakszervezet vezetője, szerintük ugyanis e nélkül elbocsátásokra lehet szükség, és romolhat az ellátás színvonala - írja a csütörtöki Magyar Nemzet.

hvg.hu Tech

Katasztrófautat is ismer a mentőknek adományozott GPS

A napokban adta át a TMS Kft. az Országos Mentőszolgálatnak azt a tíz darab Altina navigációs készüléket, amelynek legújabb változata - a nemrégiben bemutatott A800-as - vész esetén speciális üzemmódban irányítja a mentőegységeket a balesetek helyszínére.