szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Február elsején megjelent a piacon az Emfesz Kft., az első alternatív lakossági gázszolgáltató cég. Szolgáltatása 8 százalékkal kerülne kevesebbe, mint a Fővárosi Gázműveké. A kedvezménynek azonban ára van. Mi szól a váltás mellett és ellene?

Február elsejétől lakossági gázszolgáltatást indított az ukrán hátterű Emfesz Kft., megtörve ezáltal a Fővárosi Gázművek Zrt. évtizedek óta tartó monopóliumát. A Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Emfesz) már 2003 óta a magyar piacon van, idáig azonban kizárólag nagyvállalatoknak szolgáltatott. Mostantól a teljes lakosságnak és kis cégeknek is van lehetőségük a szolgáltatás megrendelésére anélkül, hogy új csőre vagy gázórára kellene beruházniuk.

Az Emfesz azzal kecsegteti vevőit, hogy köbméterenként 8 százalékkal kevesebbet kér a gázért, vagyis jelenleg az átlagos (20 köbméter/óránál nagyobb fogyasztású háztartásokban) 85,4 forint díj helyett csupán 78,5 forintot kell fizetniük. Emellett jóval egyszerűbb számlát ígér. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy csak az szerepel majd a számlán, hogy hány köbméter fogyasztás után mennyit kell fizetnie a fogyasztónak. A cég saját adatai szerint máris ezer potenciális fogyasztót szerzett. Ennyien regisztráltak ugyanis február elseje óta a gas.hu honlapon, jelezve szerződéskötési szándékukat – mondta Borisz Sesztakov kommunikációs igazgató a hvg.hu-nak. A Főváros Gázművekhez hasonlóan az új szolgáltatónál is lehetőség lesz havi, avagy éves leolvasásra is. Fizetni ugyanakkor egyelőre csak a banknak adott csoportos beszedési megbízással lehet. Jó hír, hogy a kedvezményen felül  a megítélt szociális gázárkedvezményeket is érvényesítik.

A 8 százalékos diszkontot azonban csak a közüzemi díj megszüntetéséig (a piac teljes liberalizációjáig) vagy legfeljebb 1 évig (amennyiben ez a szerződés időtartama) tudja garantálni a cég az interneten most átszerződőknek. A viszonylag rövid időtartamot a még el nem fogadott új gáztörvény egyelőre ismeretlen rendelkezéseivel magyarázta Sesztakov. Az Emfesz Kft. ugyanis attól tart, hogy az új törvény további beruházásokat igényel, amivel nem lesznek képesek tartani alacsony áraikat. Ugyanakkor Góczi Istán, a kft. ügyvezetője korábban azt ígérte, hogy 2-3 hónap múlva az internettel nem bírók számára is lehetővé teszik a szerződéskötést. Ez becslése szerint számukra nagyobb befektetés, mint az internetes, de az ügyfélszolgálatok lehetséges helyszíneiről folyamatosan tárgyalnak. Ezeknek az ügyfeleknek viszont várhatóan alacsonyabb lesz a kedvezmény. Az ügyvezető néhány hónapon belül 100 ezer átszerződővel számol, de a rendszer elvben egyillió ügyfelet is kezelni tud - tette hozzá.

Nyolc százalék ide vagy oda, a Fővárosi Gázművek nem tart a versenytől, sőt – bármilyen furcsán hangzik is – összességében örül az új szolgáltató piacra lépésének – mondta Bakonyi Tibor vezérigazgató a hvg.hu-nak. Az új gáztörvény rendelkezéseitől függően a Főgáz is szeretne új, a jelenleginél versenyképesebb, kedvezményekkel kombinált árképzési rendszert kialakítani. Ennek részleteiről és a diszkont mértékéről azonban a törvény elfogadásáig a vezérigazgató nem nyilatkozik. Mint a hvg.hu-nak mondta: felelőtlenség lenne százalékokat ígérni és számokkal dobálózni, fogyasztóikat a szabadpiacra léptetni addig, amíg nem tudják, milyen további költségeket kell figyelembe venniük a cégeknek a piac liberalizálásával.

Akik úgy döntenek, szolgáltatót váltanak, csak a meglévő szerződést kell felmondaniuk, és jelenleg kizárólag elektronikus úton szerződhetnek az új szolgáltatóval. Az elektronikus szerződéskötéssel kapcsolatban korábban felmerült fogyasztóvédelmi aggályokra Sesztakov kommunikációs igazgató a hvg.hu-nak azt mondta: ez ugyanolyan e-biznisz, mint egy web-áruház vagy internetes aukció, ezért a cég senkit nem kíván rábírni erre a szolgáltatásra, aki nem bízik az ilyen formájú kereskedelemben. Az Emfesz épp azért tud kedvezményes tarifát ajánlani, mert kiküszöböl jó néhány feleslegessé váló láncszemet – magyarázza Sesztakov.

Az e-szerződés egyik feltétele azonban köztudottan az elektronikus aláírás, ami egyelőre keveseknek van, ráadásul további költséget jelent a fogyasztónak. Hogy pontosan mennyit, az az e-aláírást szolgáltató cég áraitól függ. Pontosabban az határozza meg, hogy az Emfesz kivel szerződött, melyik cég elektronikus aláírását fogadja el. Ezt azonban egyelőre nem sikerült kihúzni belőlük.

Jó tudni viszont, hogy egy mindkét fél által aláirt szerződés, legyen elektronikus vagy papír alapú, megfelelő jogi garanciát tartalmaz a vállalt árra. Szerződésszegés esetén a fogyasztó perelhet, illetve visszamehet egykori szolgáltatójához. Arról sem szabad elfeledkezni azonban, hogy az Emfesz jogi helyzete eltér a jelenlegi szolgáltatókétól, így nincs "ellátási kötelezettsége", és a kiszolgálást kizárólag saját üzleti kockázatára végzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A kormány döntött: jövőre teljes a villamosenergia-liberalizáció

A kormány elfogadta a villamosenergia-törvény tervezetét, amely értelmében 2008. január 1-jével megvalósul a villamosenergia-piac teljes liberalizációja Magyarországon - közölte Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a szerdai kormányülést követő kormányszóvivői tájékoztatón.

MTI Gazdaság

Jövőre időzítik a gázpiac teljes liberalizációját

A gázpiac új modelljének bevezetése 2008. július elsejével várható, hat hónappal a villamosenergia-piac teljes liberalizációját követően - mondta el Zarándy Tamás, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium osztályvezetője az Institute for International Research (IIR) által szervezett GasCon szakmai konferencián.

MTI Világ

Öt éve van a postának a teljes liberalizációra

Megállapodtak az Európai Unió tagországainak szakminiszterei hétfőn Luxembourgban arról, hogy 2011-re halasztják a posta szolgáltatások teljes liberalizálását, és az újonnan csatlakozott tagországok többsége további kétéves, 2012 végéig tartó, átmeneti lehetőséget kap a piacfelszabadítás előkészítésére - közölték elnökségi forrásból.

MTI Gazdaság

Ukrán olajcéget vesz a magyar Emfesz

Az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (Emfesz) megvásárolja a főleg olaj és földgáz kitermelésével és feldolgozásával foglalkozó ukrán Ukrnadraszervice zártkörű részvénytársaságot - jelentette be az Emfesz hétfőn közleményben. Az ügyletet az ukrán versenyhivatal már jóváhagyta.