szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden bizonnyal vannak háborús és népellenes bűncselekmények miatt kivégzett személyek a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es és 298-as parcellájában, ahová a kommunizmus áldozatainak egy részét is temették - mondta szerdán Rainer M. János, az 1956-os Intézet Közalapítvány igazgatója.

Az akkori hatalom "mindenféle kivégzett eltemetésére" használta ezt a területet, "nem válogattak a politikai köztörvényes, ezen belül az államellenes vagy a háborús bűnösök" között. A korábban részletesen feltárt 301-es parcella erről teljesen meggyőző bizonyítékokat szolgáltat - közölte.

Rainer M. János
© Túry Gergely
Rainer M. János kifejtette: a mai napig nyugszanak a 301-es parcellában, akiket az 1956-os forradalomban való részvétel miatt végeztek ki, de vannak ott háborús bűnösök is. Ez utóbbiak között találhatók olyanok, akiket az 1942-es újvidéki vérengzés miatt ítéltek halálra, ám csak 1956 után kerültek az igazságszolgáltatás elé. Megfogalmazása szerint a kommunista államhatalom a 298-as és 301-es parcellákat az elítéltek jeltelen eltemetésére használta, tekintet nélkül az elhunytak politikai meggyőződésére. Így kerülhettek egymás mellé például a nyilasok, kémkedésért elítéltek és az 1956-os forradalmárok.

A médiumokban megjelent híreket, miszerint a nyilas pártvezér majd miniszterelnök Szálasi Ferenc is a 298-as parcellában nyugodhat, Rainer M. János sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudta. Egyes történészi feltevésekre, miszerint Szálasit Lukács Ferenc álnéven temették volna el, így reagált: Lukács Ferenc valóságos személy volt, aki nem azonos Szálasival. Lukács Ferenc nyilasként zsidókat végzett ki, emiatt neki sincs helye a hősi halottak között. 

Arra is felhívta a figyelmet, hogy nem csak ebbe a két parcellába, hanem "alkalomszerűen" még néhány másikba is temették 1945 után a politikai elítélteket, így Szálasi is ezek valamelyikében lehet. Példaként hozta fel, hogy két 1956-os szabadságharcost, Dudás Józsefet és Szabó Jánost másik parcellában temették el, Rajk László korábbi belügyminisztert 1949-ben a gödöllői autóút mellett hantolták el, míg Nagy Imre miniszterelnök holttestét csak a hatvanas évek elején vitték a 301-es parcellába.

Tájékoztatása szerint a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke, Boross Péter egy öttagú történészbizottságot kért fel arra, hogy a 298-as parcella emléktábláján feltüntetett nevek közül válasszák ki "a hazáért haltak hősi halált" állításnak megfelelőket, az erre méltatlanokat pedig szűrjék ki. Ez utóbbiak közé tartoznak a bori munkatábor tömeggyilkosai - emlékeztetett.

Munkájuk módszereként két változatot említett: az 1956-os Intézet Közalapítvány által megállapított hősi halált haltak listáját kell összevetni a 298-as parcella emléktáblájával, a másik, több energiát követelő verzió pedig a korabeli periratok levéltári vizsgálata. Utóbbiak segítségével megállapíthatók, hogy a táblán szereplő személyeket milyen okokból ítélték el. A 298-as parcellába temetett személyekkel kapcsolatban megjegyezte: "senki sem tudja, ki mindenki van ott", azonban személyazonosságuk felfedése csakis tudományos módszerekkel lehetséges, exhumálásokra nem kerül sor. A feltáró munka előreláthatóan néhány hónapot biztosan igénybe vesz - tette hozzá.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Elítéli a kulturális tárca a kőszegi Horthy-Szálasi tárlatot

Görgey Gábor kulturális miniszter és Kocsi László, a tárca politikai államtitkára közleményben ítélték el a kőszegi Vármúzeumban látható, március 19-én, Magyarország német megszállásának évfordulóján nyílt Horthy katonái - Szálasi nyilasai című kiállítást. Az NKÖM levélben hívta fel az intézmény fenntartóját, a Vas Megyei Közgyűlést arra, hogy a kiállításról készült szakértői vélemények fényében fontolja meg az azonnali intézkedés lehetőségét.

Monitor

A 301-es

A 301-es paragrafus értelmében, aki nyilvánosan megsérti a török nemzetet, a köztársaságot és a török parlamentet, hat...

Kult

Vizsgálják a kőszegi Vármúzeum Horthy-Szálasi tárlatát

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) szakértőket kért fel arra, hogy adjanak tájékoztatást a kőszegi Jurisics Miklós Vármúzeumban március 19-én megnyílt, Horthy katonái - Szálasi nyilasai című kiállításról. Bakay Kornél múzeumigazgató - korábban a MIÉP színeiben indult képviselőjelölt - szerint szó sincs Szálasit dicsőítő tárlatról, amely ellen a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) még hétfőn tiltakozott.

MTI Itthon

Szálasi álnevét is kigyomlálnák a "hősi tábláról"

Tavaszra elkészül a rákoskeresztúri Új köztemető 298-as és 301-es parcelláját vizsgáló történészbizottság jelentése. Ha bebizonyosodik, hogy a márványtáblán Szálasi álneve is szerepel, az is lekerül onnan - mondta Boross Péter egykori miniszterelnök, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke.

Itthon

Szálasi-plakátokat ragasztottak a fővárosban

Az MTI rendőrségi forrásból úgy tudja, hogy a Szálasi Ferencet ábrázoló plakátokat hétfő hajnalban Budapest belvárosában kiragasztó személyek között volt Bácsfi Diána hungarista vezető is.

MTI Itthon

A Fidesz és a KDNP a 301-es parcellánál rótta le kegyeletét

A Fidesz-KDNP frakciószövetség képviselői hétfőn reggel rótták le kegyeletüket a rákoskeresztúri köztemető 301-es és 298-as parcellájánál Nagy Imre miniszterelnök, a névtelen áldozatok és elesettek síremlékénél, valamint az emlékműnél.