szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerda délelőtt vette kezdetét a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságon a vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel vádolt – immár volt – büntetés-végrehajtási tisztek és civilek, köztük két ügyvéd tárgyalása, akik a katonai ügyészség szerint pénz fejében különböző engedményeket, például a büntetés letöltésének megszakítását tettek lehetővé a raboknak.

Évtizedes szakmai-gazdasági kapcsolat alapozta meg azt a vesztegetési sorozatot, amely főtisztek mellett orvosokat és ügyvédeket is a vádlottak padjára juttatott a raboknak árult kedvezmények miatt. (Ismerje meg a vádirat szerinti történteket a HVG cikkéből!)

A zsúfolásig megtelt tárgyalóteremben a hallgatóság soraiban ott ült Veszelka Vendel, a márianosztrai büntetés-végrehajtási intézet egykori parancsnoka is, aki a 'magyar keresztapa'-ként emlegetett Tasnádi Péter panaszára, miszerint az egyszemélyes zárkájában nincs lehetősége a sportolásra, egy sakk-készletet adatott be. Veszelka Vendellel ellentétben a vádlottak padján helyet foglaló hat bv-ezredes és egy alezredes a Budapesti Katonai Ügyészség szerint pénzért intéztek el engedményeket a fogvatartottak számára.

A bíróság előtt az elsőrendű vádlott, Győri Zoltán nyugalmazott ezredes - aki jelenleg havi nettó 270 ezer forintból él - korábbi, a nyomozó hatóság előtt tett vallomásával szemben ártatlannak mondta magát, hangoztatva, hogy csak az ügyészek nyomására beszélt. Mint a tárgyalóteremben közölte, arra hivatkoztak, hogy vallomástétel nélkül nem kerülhet ki az előzetes letartóztatásból. Győrit egyelőre nem hallgatta meg a bíróság, mert betegségei miatt rossz állapotban van. Közölte Parkinson-kórral kezelik és rendszeresen jár pszichológushoz és pszichiátriai kezelésre.

Pedig Győri verzióját jó lett volna megismerni, mert a bíróság meghallgatta azt az Ábri Jánost, aki többek közt Győri Zoltán által kedvezményekben részesült. Ábri arról számolt be, hogy kétszer egymilliót fizetett ki, az egyiket Győrinek, a másikat a volt tököli börtön parancsnoknak, Illés Lászlónak, részben a szívességekért cserébe, részben azért, mert életveszélyben érezte magát.

Mindez azonban csak a történet egy része. Lapzártánk után következett Győri Zoltán feleségének Müller Anikónak a meghallgatása, aki ellen az a vád, hogy a számítógépes adatbázisban jogosulatlanul nézte meg, hogyan áll az egyik „fizetős” rab büntetés-félbeszakítási kérelme.

A pénzt adó, külön bánásmódban részesülő „VIP-elítéltek” például többször is elhagyhatták a börtönt, hol büntetés félbeszakítása, hol eltávozás jogcímén. Emellett megpróbálták nekik kijárni, hogy a büntetést börtön fokozatról a feltételes szabadlábra helyezést hamarabb lehetővé tevő fogházra változtassák. A fizetős raboknak – és nem csak Tökölön, hanem az egri börtönben is – kétszer annyi csomag, beszélő és szabadság járt, mint a többieknek.

Az ügy végül úgy pattant ki, hogy, két „fizetős” rab a hatóságokhoz fordult, s Ábri János is megtagadta, hogy Illésnek – nyugdíjba menetele alkalmából – további 3 milliót fizessen. Az ügyészségnek lehallgatási jegyzőkönyvek mellett több bv-s főtiszt beismerő vallomása is rendelkezésre áll. Az első tárgyalási nap alapján egyébként az sem kizárható, hogy a vesztegetés miatt indult büntetőeljárást zsarolássá minősítik át, s akkor súlyosabb büntetéseket – akár letöltendő szabadságvesztéseket – is kiszabhat majd a bíró. Ez azonban az ítélethirdetésen válik bizonyossá, ami, mint a bíró bejelentette, még a nyári tárgyalási szünet előtt várható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

BV-ezredeseket vádolnak vesztegetéssel

Vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel vádol több büntetés-végrehajtási ezredest a katonai ügyészség, mert pénzért előnyökhöz juttattak elítélteket. A bűncselekményről az MTV hétfő esti Híradója számolt be.

Itthon

Megvádolt fegyőr ezredesek

Évtizedes szakmai-gazdasági kapcsolat alapozta meg azt a vesztegetési sorozatot, amely főtisztek mellett orvosokat és ügyvédeket is a vádlottak padjára juttatott a raboknak árult kedvezmények miatt. Ismerje meg a vádirat szerinti történteket a HVG cikkéből!