szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Délben jelenti be a kormányátalakítást a miniszterelnök; a változásokról vasárnap késő este több órán keresztül tárgyaltak az MSZP vezetői. A miniszterelnök szerint az átalakítás alapvető célja a fejlesztési ügyek középpontba állítása.

Az MTI információi szerint Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter lesz az összevont fejlesztési és gazdaságpolitikai tárca vezetője, mellette sajtóhírek szerint Puch László MSZP-s pártpénztárnok lesz az államtitkár.

Szabó Pál
© posta.hu
Új minisztériumot hoznak létre a gazdaságélénkítésre, ide tartozik majd az infrastruktúra is. A Hírszerző.hu hírportál úgy tudja, ennek vezetője Szabó Pál, a Magyar Posta vezérigazgatója lesz. Az MTI információi szerint várhatóan létrejön a kormány fejlesztési kabinetje is, és a kutatás-fejlesztésre új tárca nélküli miniszteri posztot hoz létre a kormányfő. Ez a személy Molnár Károly, a Budapesti Műszaki Egyetem rektora lehet.
 
Székely Tamás
© Túry Gergely
A távirati iroda információi szerint - ahogy az várható volt - az egészségügyi tárca élére Székely Tamás, az OEP főigazgatója kerül.
 
A Hírszerző úgy tudja, a szociális és munkaügyi tárcát Szűcs Erika, az MSZP választmányának elnökhelyettese veszi át Lamperth Mónikától, a környezetvédelmi miniszter pedig az MSZP Pest megyei elnöke, Szabó Imre lesz.
 
A parlament egyetlen függetlenként, a Somogyért Egyesület színeiben bejutott képviselője, Gyenesei István váltja  Bajnai Gordont az önkormányzati tárca élén. 
 
Szabó Imre
© mkogy.hu
Az MTI vasárnap írt arról, hogy a miniszterelnök - az önálló MSZP kormányzás jegyében - nagyléptékű kormányátalakítást tervez.
 
A kormányfő este az ATV-ben úgy fogalmazott: ez lesz az első jelentős kormányátalakítás, a korábbi átalakítások csak kiigazítások voltak. Hangsúlyozta, a kormányátalakítás fő célja az, hogy a gazdaságpolitika központjába állítsa a fejlesztési ügyeket. 
 
A miniszterelnök arról is beszélt, azon gondolkodnak, hogy egy-egy tárcánál több államtitkár legyen, viszont máshol pedig megszűnnek ezek a posztok, tehát összességében nem lesznek többen.

Szűcs Erika
© Müller Judit
Gyurcsány Ferenc a tévéinterjújában azokra a korábbi hírekre reagálva, miszerint a tisztán önkormányzati tárca élére Lamperth Mónika kerülhet, azt válaszolta: "nem vennék rá mérget".  Cáfolta viszont azokat a szintén korábbi sajtóértesüléseket, hogy Szekeres Imre a honvédelmi tárca éléről a szociális miniszteri posztra kerülne. 
 
Gyenesei István
© Müller Judit
A miniszterelnök annyit elmondott a műsorban, hogy mostanra már felkérte az új egészségügyi minisztert, de azt nem árulta el, hogy a tárca új vezetője valóban Székely Tamás lesz-e.
 
A kisebbségi kormányzás miatt jóval több egyeztetésre lesz szükség, mint korábban, ezért - az MTI információi szerint - újra két államtitkár lesz a minisztériumokban.

Tavaly is átalakított

Legutóbb tavaly nyáron jelentett be kormányátalakítást Gyurcsány Ferenc, amely júliustól lépett hatályba. A Miniszterelnöki Hivatalt vezető Szilvásy Györgyöt akkor Kiss Péter váltotta,  föl a Miniszterelnöki Hivatal élén, miközben Szilvásy megőrizte azt a területet, amely akkortájt a legtöbb kritikát kapta: tárca nélküli titokminiszter lett. Szilvásy államtitkára Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium (HM) addigi államtitkára lett, őt Vadai Ágnes ifjúszocialista politikus követte a HM-ben.

Bajnai Gordon
© Horváth Szabolcs
Kiss Péter otthagyta a szociális tárcát, őt a poszton Lamperth Mónika követte, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget vezető kormánybiztos Bajnai Gordonból pedig ekkor lett önkormányzati miniszter. A Gazdasági tárca élén decemberben volt váltás, az SZDSZ elnökét, Kóka Jánost addigi kabinetfőnöke, Kákosy Csaba váltotta. 

Az államreform-bizottságot szintén kormánybiztosként irányító Draskovics Tibort a kancelláriára vezényelte a kormányfő: tárca nélküli miniszterként a központi közigazgatás koordinálása lett a dolga. Februárban Gyurcsány Ferenc menesztette igazságügyi és rendészeti miniszterét, Takács Albertet, Draskovics ezt követően az ő székébe ült.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kilép az SZDSZ a koalícióból

A Szabad Demokraták Szövetsége vasárnapi rendkívüli küldöttgyűlésén Budaörsön döntött a koalícióból való kilépésről, az alapszabály módosításáról és a második rendkívüli tisztújító küldöttgyűlés összehívásáról.