szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Visszavonta a csütörtökre, a XII. kerületi turulszoborhoz bejelentett demonstrációs szándékát a Societas Új Mozgalom erzsébetvárosi szervezete - tudatta a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szerda délután.

A BRFK korábban azt közölte, hogy a turulszobor környékére két szervezet jelentett be demonstrációt csütörtök délutánra, csaknem egy időben, egymáshoz közel: a Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Societas Új Mozgalom erzsébetvárosi szervezete. Lapinformációk szerint az emlékmű megmaradásáért demonstráló Jobbikhoz csatlakozik a XII. kerületi KDNP és a Kisgazda Polgári Szövetség is, a baloldali fiatalok a szobor lebontása érdekében demonstrálnának.

A turul
© hvg.hu
A BRFK az egyeztető tárgyalásokat a két bejelentővel lefolytatta, mindkét bejelentést tudomásul vette és a rendőrség felkészült a rendezvények biztosítására. A Societas Új Mozgalom erzsébetvárosi szervezete visszavonta a turulszoborhoz bejelentette rendezvényét.

Az ügy előzménye, hogy a XII. kerület második világháborús polgári és katonai áldozatai emlékére 2005 októberében állítottak turulszobrot az Istenhegyi és a Böszörményi út sarkán. Az emlékműre nem volt építési engedély, ezért fennmaradási engedélyt kellett kérni, ezt azonban az elsőfokú közigazgatási hatóságnak, a budavári önkormányzatnak meg kellett tagadnia, mivel az emlékművek esetén törvényben előírt fővárosi közgyűlési hozzájárulás hiányzott. Mi több, ezt a közgyűlés négy korábbi határozatában egyértelműen megtagadta.

A XII. kerületi önkormányzat megtámadta a bontási határozatot, a közigazgatási eljárásban másodfokon eljáró Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal azonban helybenhagyta azt. A XII. kerület ekkor fordult a Fővárosi Bírósághoz, a bíróság azonban márciusban hozott, április 9-én jogerőre emelkedett döntésében kimondta: a jogsértő állapotot meg kell szüntetni, a szobrot pedig el kell távolítani a II. világháború helyi áldozatainak emlékművéről. A bíróság indoklásában hangsúlyozta, hogy a turulszobor bontását elrendelő közigazgatási határozat meghozatalakor a szobor fennmaradásához szükséges feltételek nem voltak meg, elsősorban a Fővárosi Közgyűlés hozzájárulása hiányzott. 

A Pokorni Zoltán (Fidesz) vezette XII. kerületi önkormányzat ezután abban bízott, hogy megkapják az ügyben eljáró I. kerülettől a fennmaradási engedélyt. A kerület polgármestere azt javasolta, hogy a sok vitát kiváltott turulszobor csak a városrész második világháborús katonai áldozatainak legyen az emlékműve. A XII. kerületi turulszobor fennmaradásához azonban május 29-én nem adott tulajdonosi hozzájárulást a Fővárosi Közgyűlés, amelyben az MSZP-nek és az SZDSZ-nek van többsége.

Az I. kerületi jegyző a közelmúltban lefolytatta a szobor építési hatósági eljárását, és mivel "az építmény városképileg és műszakilag elfogadható, a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmas, az elutasításnak okot adó körülmény időközben megváltozott", engedélyezte a fennmaradást és a használatbavételt. A jegyző ugyanakkor építésügyi bírságot szabott ki az engedély nélküli építkezés miatt. 

A másodfokú hatóságként eljáró Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal azonban július elején úgy döntött, érvénytelen az I. kerületi jegyző által kiadott fennmaradási engedély, a szobrot el kell bontani. A regionális közigazgatási hivatal egyúttal a ferencvárosi jegyzőt jelölte ki a szobor eltávolítását elrendelő korábbi bírósági döntés végrehajtására.

A Ferencvárosi Polgármesteri Hivatal szerdán azt közölte: a XII. kerületi önkormányzat keresetet nyújtott be a bíróságra a Közép-Magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal fennmaradási engedélyt elutasító határozata ellen, a melyben kérte e határozat végrehajtásának felfüggesztését is. A Fővárosi Bíróságnak a felfüggesztés tárgyában hozott döntéséig nem hajtható végre a korábbi bírósági ítéletben elrendelt bontás - tudatták. Váczi János, a XII. kerületi polgármester, Pokorni Zoltán kabinetfőnöke az MTI-vel azt közölte, hogy a múlt héten fordultak bírósághoz az ügyben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Annyi a Turul-szobornak?

A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal döntése értelmében is le kell bontani XII. kerületben három éve engedély nélkül emelt Turul-szobrot – értesült a Népszabadság és a Népszava.

Hét nap

Felülbírált turuldöntés

Végre kell hajtani a Fővárosi Bíróság jogerős döntését, le kell bontani a főváros engedélye nélkül felépített XII.

hvg.hu Itthon

Turulszobor: a Jobbik fenyegetőzik és tüntetést szervez

Ha eltávolítanák a XII. kerületi engedély nélkül felállított turulszobrot, a Jobbik szerint veszélybe kerülne a Szabadság téri szovjet hősi emlékmű, a Budai Önkéntes Ezred emlékműve, Károlyi Mihály szobra vagy Ságvári Endre márványtáblája.

MTI Itthon

Két szervezet is demonstrál holnap a turulszobornál

Két szervezet jelentett be demonstrációt csütörtökre a XII. kerületi turulszobor környékére; a rendőrség a bejelentéseket tudomásul vette, a rendezvények zavartalanságát pedig a megfelelő erőkkel és eszközökkel biztosítja - tudatta a Budapesti Rendőr-főkapitányság szerdán a távirati irodával. A szobrot még nem lehet elbontani.

MTI Itthon

I. kerületi jegyző: nem volt törvénytelen a turulszobor

Visszautasította Deák Ferenc, az I. kerület jegyzője azt, hogy törvénysértést követett volna el a XII. kerületi turulszobor fennmaradási engedélyének kiadásával; nem a bontásról szóló bírósági döntéssel helyezkedett szemben, hanem olyan körülményeket is figyelembe vett, amelyeket a Fővárosi Bíróság az eljárás alatt nem tudott.

MTI Itthon

Ősszel újra a főváros elé kerül a turulszobor ügye

Szeptemberben ismét a Fővárosi Közgyűlés elé viszi a turulszobor ügyét Pokorni Zoltán (Fidesz), a XII. kerület polgármestere - olvasható a politikus által írt, a főpolgármesternek címzett nyílt levélben. Demszky Gábor válaszlevelében kiemelte: a turulszobor ügyében sem Pokorni Zoltán, sem a Fővárosi Közgyűlés, sem pedig ő maga nincs már döntési helyzetben.