szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) jelentése szerint jelenleg összesen 295 km töltésen van árvízvédelmi készültség, a belvízzel elöntött terület nagysága négyezer hektár, a felkészülésben, védekezésben jelenleg kilencszáz ember vesz részt - írja a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) közleményében. Három településről a Tisza mentén több mint 2000 embert telepítettek ki.

Harmadfokú a készültség a Hernád 71 kilométeres, másodfokú a Felső-Tisza Vásárosnaményig tartó 89 kilométeres szakaszán.A közlés szerint a Hernád Hidasnémetinél péntek éjszaka 415 centiméteren tetőzött, szombaton délelőtt tíz órára azonban már 27 centimétert apadt a folyó vize. A Hernád jobb partjánál és a Garadna bal partjánál a tetőzést követően már bontják a töltést.

A vízügyi igazgatóság 60 ezer homokzsákot, tízezer négyzetméter árvízvédelmi fóliát, ezer fáklyát szállított ki a védelmi szakaszokra, illetve az önkormányzatok részére. Magasították a töltést Méra település térségében, Ócsanálos település térségében a Vadász-patak jobb és bal partján, az Ócsanálos és Gesztely települések között a Hernád jobb parti töltésszakaszán, valamint a gesztelyi körtöltésen.

A Hernád az előrejelzések alapján Gesztelynél vasárnap délután, illetve este tetőzik 430 centiméter körül. A Hernád várható magas árhulláma a Sajó - a Hernád torkolat alatti - alsó szakaszán további körtöltéssel nem rendelkező települések - Berzék, Sajóhídvég, Köröm, Girincs, Kiscsécs, Nagycsécs, Muhi, Ónod, Sajólád - mélyebb fekvésű területeit elöntéssel veszélyeztetheti. Az ár már elöntötte az utat Novajidrány és Vizsoly, valamint Ináncs, Hernádszentandrás és Pere között.

Lajta menti árvízvédelmi szakaszon szombat este 18 órától az árvízvédelmi készültséget II. fokúra emelik - közölte az MTI-vel Baross Károly, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatóhelyettese. A vízügyi szakember elmondta: a Lajta felső vízgyűjtőjén ugyanakkor lassú apadás tapasztalható. Haslaunál viszont folyamatosan árad. A magyarországi szakaszon a tetőzés vasárnap, a délelőtti óráktól várható, 220 centiméter felett. A Répcén Répcelaknál szombat hajnali négy óra óta intenzív emelkedés indult el, 8 órakor 341 centiméteres vízállást mértek. Az árhullám intenzitása a délelőtt folyamán csökkent, de a II. fokú készültséget várhatóan két napig fenntartják.

Baross Károly közölte: a Hanságban pénteken elrendelt II. fokú belvízvédelmi készültség továbbra is érvényben van. A bősárkányi és tárnokréti szivattyútelepek éjszaka is üzemeltek, míg a győrzámolyi nappal, illetve szakaszosan működik. Belvizes elöntés jelenleg főleg erdős területeket érint mintegy 3.500 hektáron.

Az igazgatóság illetékességi területéhez tartozó Duna-szakaszon megindult az apadás. Dévénynél az elmúlt 24 órában 90 centimétert apadt. Ugyancsak ez tapasztalható Nagybajcsnál, ahol reggel 390 centiméter volt, illetve Győrnél, ahol 346 centiméteres vízállást mértek. Vasárnap reggelre a vízügyesek 340, illetve 300 centimétert várnak ezeken a szakaszokon.

A következő napokban a Bodrog magyarországi szakaszán is az eddigieknél intenzívebb áradásra lehet számítani. Felsőbereckinél vasárnap a vízszint eléri az I. fokú (550 centiméter) készültségi szintet.

A Felső Tisza kárpátaljai szakaszán apad, hazai területen azonban árad a folyó. Tiszabecsnél ma reggel hat órakor 412 centiméter volt a vízállás, a folyó várhatóan szombaton Tiszabecsnél 470 centiméter körül, vasárnap pedig Vásárosnaménynál 740 centiméter körül tetőzik.

A Szamoson lassú áradás várható, ám ez nem éri el az I. fokot.  A Kraszna külföldi szakaszán újabb árhullám indult el, itthon a tetőzés vasárnap várható I. fokú készültség mellett. A Túron szombaton kora reggel Garbolcnál 202 centiméterrel tetőzött a folyó. A Répce Répcelaknál elérte a II. fokú készültség szintjét, s a reggeli órákban 341 centiméter volt a vízállás.

Mint a közleményben olvasható: vasárnap reggelig lehulló csapadék mennyisége területi átlagban többnyire öt milliméter körül alakul, a Dunántúlon ennél kevesebb, a keleti területeken több valószínű. A Felső-Tiszán húsz, a Szamoson tíz milliméter körüli mennyiség is előfordulhat. A Bodrogon és a Hernádon öt, hat milliméter körüli csapadék lehet. Vasárnaptól már száraz levegő alakítja a térség időjárását.

Kitepelítések: Tivadar, Jánd, Gergelyiugornya
Kitelepítik a Tisza áradása miatt az üdülőövezetekben tartózkodókat Tivadar, Jánd és Gergelyiugornya területéről. Az oda bevezető utakat lezárják és ellenőrzik, hogy a veszélyes övezetbe már senki ne menjen be - közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság. Gergelyiugornyán, az üdülőterület gáton belüli részén található mintegy ötszáz faházban 2 200 ember tartózkodik, akiknek az evakuálásáról a város önkormányzata már gondoskodott - mondta el az MTI kérdésére Jüttner Csaba polgármester. Közlése szerint jó ütemben halad a kiköltözés, s azt szombat estére be is fejezik. 

"Reméljük, hogy szerdára visszahúzódik az áradás a hullámtérből, s egy gyors takarítás után a nyár végéig zavartalanul pihenhetnek, szórakozhatnak vendégeink" - mondta a polgármester.
   
Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Tisza országhatár és Vásárosnamény közötti szakaszán az utóbbi napok nagy esőzése következtében kialakult árhullám miatt a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Harmadfokú készültség a Hernád mentén

Harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) a Hernád folyó 62 kilométeres árvízvédelmi töltése mentén - tájékoztatott az igazgatóság szóvivője.

MTI Itthon

Tovább emelkedik a Hernád vízszintje

Óráról órára emelkedik a Hernád vízszintje, a magyar-szlovák határnál, Hidasnémetinél már 380 centimétert mutatott a vízmérce pénteken délben; a folyó még árad, a tetőzés még szlovák területen tart.