szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Btk.-reformmal javulhat a börtönhelyzet, ám jelenlegi állapotában nem csökkentené a büntethetőség korhatárát - írja a legfrissebb HVG.

„Amennyiben nem változik a bűnözés szerkezete, akár 10 százalékkal is csökkenhet 2010 után a letöltendő börtönbüntetést kiszabó ítéletek száma, míg ha romlik, vagyis a súlyosabb deliktumok felé mozdul, akkor stabilizálódik a mostani gyakorlat és marad a fegyintézetek 115-116 százalék körüli túlzsúfoltsága” – így foglalta össze Gönczöl Katalin igazságügyi és rendészeti szakállamtitkár, milyen hatást vár a Btk.-reformtól.

A tervezett módosítások lényegesen növelnék a bírák mozgásterét, a mostani, rövidebb idejű szabadságvesztések egy része helyett akár úgynevezett koktélbüntetéseket szabhatnának ki, egyszerre alkalmazva például közérdekű munkát, pénzbüntetést és foglalkozástól eltiltást.

A szakmai egyeztetés elején tartó tervezet nem nyúlna a büntethetőség korhatárához, vagyis nem javasolja azt a 14. életév alá csökkenteni, ugyanakkor gyakorlatilag megszüntetné a tényleges életfogytiglan intézményét, amit a bevezetésekor, a Fidesz-kormány idején, az MSZP és az SZDSZ nem ellenzett a parlamentben.

A tervezett reformról készült cikket teljes egészében elolvashatja a legfrissebb HVG-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A gazdasági bűncselekmények is módosulnak a Btk.-ban

Megszűnik a rossz minőségű termék forgalomba hozatalakor a szabványban foglalt minőségre való utalás, és változik az áru meghatározása is - egyebek mellett ezeket is tartalmazza a Büntető törvénykönyv (Btk.) módosítására tett javaslat, amely az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium honlapján olvasható.

Hét nap

Szigorúbb Btk.

Ellenszavazat nélkül fogadta el az Országgyűlés a büntető törvénykönyv (Btk.) kis módosításait tartalmazó csomagot.

MTI Itthon

Módosulnak a gazdasági bűncselekmények a Btk.-ban

Büntetni rendeli a munkájukat nem megfelelően végző könyvvizsgálókat, a bűncselekmény elkövetéséhez szükséges kár-értéket pedig általánosan 50 ezer forintról 100 ezer forintra emelné a kedden az Országgyűlésnek beterjesztett Btk. módosítás, amely kisebb-nagyobb mértékben módosítja a legtöbb gazdasági bűncselekmény tényállását.

MTI Itthon

Petrétei: módosítani kell a Btk-t

A büntető törvénykönyv (Btk.) módosítását kezdeményezi az igazságügyi és rendészeti miniszter annak érdekében, hogy a Teve utcai székháztámadáshoz hasonló bűncselekmények elkövetőit a törvény a tettük súlyához megfelelő mértékben büntethesse. Ezt Petrétei József a Rendőrségi Igazgatási Központ fővárosi, Teve utcai épületében tartott sajtótájékoztatón jelentette be.

MTI Itthon

MSZP: a gyermekek védelmét szolgálja a Btk.-módosítás

A gyermekek biztonságát és védelmét szolgálja a büntető törvénykönyv (Btk.) és más büntetőjogi tárgyú törvények módosítása, amelyet az Országgyűlés hétfőn egyhangú szavazással fogadott el. Erről Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője beszélt kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.

MTI Itthon

Vöröscsillag-per: egyelőre maradhat a Btk-ban

Nem köteles közvetlenül, az ítélet alapján megváltoztatni Magyarország az önkényuralmi jelképek használatát szabályozó büntetőjogi tényállást azért, mert az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) szerint megsértették Vajnai Attila munkáspárti politikus szabad véleménynyilvánításhoz való jogát - fejtette ki Lövétei István alkotmányjogász.

Hét nap

HALASZTOTT BTK.-ÁTÍRÁS

Az országgyűlés alkotmányügyi bizottságában megállították, vagyis nem vették tárgysorozatba a büntető törvénykönyv...

MTI Itthon

Petrétei kezdeményezi a Btk. módosítását

Az igazságügyi és rendészeti miniszter jövő héten olyan javaslatot terjeszt a kormány elé, hogy módosítsák a büntető törvénykönyvet (Btk.), és ha az erőszakos közösülést hivatalos eljárásban követték el, azt akár 15 évig terjedő szabadságvesztéssel is lehessen büntetni.

MTI Itthon

Nem kapott zöld utat a Btk.-t módosító fideszes javaslat

A parlament alkotmány- és igazságügyi bizottsága szerdai ülésén elutasította a Fidesz Büntető törvénykönyv módosítását célzó javaslatának tárgysorozatba vételét, amit a kormány sem támogatott. A Fidesz szerint érthetetlen, hogy miért zárkózott el a kormány attól, hogy a gyermek és időkorúak fokozottabb büntetőjogi védelemben részesüljenek.