szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek esélyeinek növelését és iskolai integrációját segíti az 5H néven a leginkább érintett fővárosi kerületekben induló tehetséggondozó projekt, amelyet csütörtökön sajtótájékoztatón mutattak be a kezdeményezők a fővárosban.

A hátrányos helyzetű illetve a halmozottan hátrányos helyzetű óvodáskorú gyerekek tehetséggondozását segíti egy újonnan alakult szakmai formáció. (A projekt elnevezése ebből az öt hából jön.) A program célja, hogy az Erzsébetvárosban, Józsefvárosban és Ferencvárosban élő tehetséges "5H-s" gyerekeket már óvodáskorban tehetséggondozó foglalkozásokba vonják be, majd a kiválasztottak iskolaválasztását és iskolai tehetséggondozásukat is biztosítsák.   

A Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézet, a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, valamint az Aranyelme Tehetséggondozó Egyesület által kezdeményezett program során tehát már az iskolakezdés előtt, hatéves korban segítséget nyújtanak a legnehezebb körülmények között élő tehetséges gyermekeknek.

Hámori Veronika, a Fazekas gimnázium igazgatója azt mondta, hogy a gyerekek közül azokat szeretnék kiválasztani, iskolába integrálni, akikben úgy látják, "mocorog valami", azaz tehetséggyanúsak, ám ez nem tárgyi tudásukra vonatkozik, hanem nyílt szellemű, kreatív gondolkodásukra. A programnak a szülőket is meg akarják nyerni, hiszen az "elitképző" intézményektől sokan eleve visszariadnak, s nem viszik oda gyerekeket.

A programban részt vevő gyerekek kiválasztását a kerületek óvodáival együttműködve az Aranyelme egyesület pszichológusai végzik 2008 októberétől. A tehetség ígéretét hordozó nagyóvodások 2009 januárjától fejlesztő-felzárkóztató programban vesznek részt, amelyet a Fazekas Gimnázium pedagógusai vezetnek.

Szűcs Imre az Aranyelme elnöke elmondta: munkatársaik önkéntes alapon vesznek részt a tehetségek kiválasztásában, külön díjazás nélkül. Az infrastrukturális hátteret a pedagógiai intézet biztosítja. A három kerületben 37 óvoda van, úgy számolnak, hogy első évben 8-10 intézmény kapcsolódhat be a projektbe. Arra számítanak, hogy első évben mintegy 20 gyerek kerül be az iskolaelőkészítő programba, és egy részük 2009-től már a Fazekasban kezdheti meg tanulmányait. A kezdeményezők tervei szerint a projektet más budapesti kerületekre is kiterjesztik majd.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Találkoztunk boldogan wifiző cigányokkal

A digitális technológiákkal az ország legsanyarúbb vidékein élő, alapvetően iskolázatlan cigányok is simán megbarátkoznak. Legalábbis ezt látszik igazolni az az - itthon alighanem egyedülálló - mintaprojekt, amit a magyar internetguru Nyírő András tervezett meg kollégáival, s a Rom Som alapítvány segítségével a csereháti romák váltják valóra.

Itthon

Életmentő bank az uzsorások áldozatainak

Az uzsorakamatos kölcsönzéssel megvert magyar vidékek lakói nem részesülnek a civilizáció áldásaiból. Egy budapesti tolmácsnő a fejébe vette, hogy helyrerázza a feje tetejére állított világot.

hvg.hu Itthon

A cigányt, a meleget és a fradistát is jogi védelem illesse meg

Nem a tételes magyar jog, hanem a jogalkalmazás a ludas abban, hogy az állam nem képes eredményesen fellépni a gyülekezési jog erőszakos megsértőivel szemben. A DEMOS, a Progresszív Intézet és az Eötvös Károly Intézet ismertette téziseit és javaslatait, amelyek több ponton is szembemennek a kormány tervezett lépéseivel.