szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Amnesty International arra szólítja fel Gyurcsány Ferenc kormányfőt, hogy maradjon távol a Tarka Magyar néven szervezett szombati demonstrációtól.

Gyurcsány Ferenc kedden beszélt arról, hogy állampolgárként aláírja a Tarka Magyar demonstráció nyilatkozatát, és feleségével együtt részt vesz a szombati felvonuláson. A miniszterelnök egyben arra biztatta a Magyar Demokratikus Charta támogatóit és a baloldali szimpatizánsokat, hogy legyenek ott a rendezvényen. 
 
Az Amnesty International ugyanakkor távolmaradásra szólította fel Gyurcsány Ferencet, mert szerintük a miniszterelnök, illetve bármely politikus jelenléte azt eredményezheti, hogy a civil kezdeményezés politikai célkitűzésekkel mosódik össze, amely a demonstrációt alapvető céljaiban lehetetlenítené el. 
 
A Tarka Magyar civil kezdeményezés, amely az erőszak és kirekesztés ellen száll síkra, a demonstráción éppen ezért nem kívánatos semmilyen politikus jelenléte - írta a jogvédő szervezet. Az Amnesty International ezért arra kérte a politikai pártok vezetőit, hogy amennyiben támogatni akarják a kezdeményezés célját, azt mindennapi tevékenységükkel bizonyítsák, és a civilek megmozdulásától maradjanak távol. 
 
Gyurcsány Ferenc arról is beszélt, hogy nem bánná, ha más - akár liberális, akár konzervatív - politikusok is aláírnák a demonstráció nyilatkozatát. Orbán Viktor pártelnök aláírását is üdvözölné, különösen, ha ez együtt járna a Jobbikkal való mindennemű kapcsolat megszakításával, mert ez hitelesítené az aláírás őszinteségét - közölte, hozzátéve: reméli, hogy Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke és Dávid Ibolya, az MDF vezetője is csatlakozik az aláírókhoz. 
 
Arra kérdésre, nem tart-e attól, hogy hasonló utcai zavargások lehetnek a Tarka Magyar kapcsán is, mint amilyenek a charta rendezvénye után voltak, azt válaszolta: nem lehet elfogadni, hogy az antiradikális, demokratikus mozgalmakat a saját lakásukba zárja az a torz logika, hogy ha kimennek az utcára, az együtt jár a radikálisok randalírozásával. 
 
A Tarka Magyar - a szervezők tájékoztatása szerint - az Erőszakmentesség Világnapjához kapcsolódóan október 4-re meghirdetett békés, pártfüggetlen tömegdemonstráció az erőszak és a kirekesztés ellen. A rendezvényt több tucatnyi civil szervezet kezdeményezte, a civil jogvédő, meleg, roma és zsidó szervezetek véleménye szerint megálljt kell parancsolni a kisebbségeket érő atrocitásoknak, a kirekesztésnek, a gyűlölködésnek, az erőszak minden formájának. A megmozdulást az Erőszakmentesség világnapjához kapcsolódóan szervezik, a legendás indiai politikus, Mahatma Gandhi születésének évfordulóján. 
 
Bódis Kriszta író, dokumentumfilm-rendező, a szerveződés szóvivője korábban azt mondta, az októberi rendezvényre százezres tömeget várnak, és a résztvevők a fővárosi Erzsébet térről az Andrássy úton a Hősök terére vonulnak, ahol hitet tesznek az Alkotmány 70/A paragrafusára, amely kimondja: az ország területén tartózkodó valamennyi állampolgárnak egyforma jogokat biztosít, és nem tesz megkülönböztetést faji, vallási, politikai, vagyoni alapon. A téren kinyilvánítják, hogy elítélik, és minden eszközzel fellépnek az erőszak és a kirekesztés minden formája ellen. 
 
A demonstráció résztvevői a megmozdulás záróakkordjaként egy-egy színes ruhadarabot emelnek a fejük fölé, majd a tömeget helikopterről lefotózzák, így érzékeltetve, hogy sokszínű, tarka világban élünk.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Charta-tüntetés: piros-fehér-zöld esernyő a "barna eső" ellen

Egy piros-fehér-zöld esernyőt nyitottak ki a "barna eső" elleni védekezésül szombaton a budapesti Kossuth téren felállított színpadon a Magyar Demokratikus Charta alapítói: Konrád György író, Farkasházy Tivadar humorista, újságíró és Vitányi Iván szocialista politikus.

MTI Itthon

Charta-tüntetés: a pártzászlókat sem hagyták otthon

A magyarok egymásnak nem ellenfelei, hanem bajtársai, testvérei; magyar nem háborúzhat magyarral - mondta a miniszterelnök a Magyar Demokratikus Charta szombati rendezvényén a budapesti Kossuth téren. A főpolgármester pedig a mintegy ötezer résztvevő előtt úgy fogalmazott: "Azért gyűltünk itt össze, hogy kinyilvánítsuk, nem félünk".