Tetszett a cikk?

Szekeres Imre magyar védelmi miniszter a hvg.hu újságírójának adott nyilatkozatban nem cáfolta, hogy egy esetleges felkérés esetén szívesen betöltené a NATO főtitkári tisztséget.


Szekeres Imre
„Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár már második mandátuma jövő júniusban jár le, s így új főtitkárt kell keresni. A hivatalos utódlási folyamat még nem kezdődött meg, ezzel meg kell várnunk az amerikai elnökválasztást, a legfontosabb szövetséges nélkül ugyanis nem lehet dönteni. Én helyesnek tartanám, ha az új főtitkár az új tagállamok közül kerülne ki. A jelenlegi 26 tagállam közül 16 a régi, s tíz az új, s jövőre ez a szám 12-re emelkedik. A kérdés azonban még nem időszerű. Ha elkezdődik az utód kiválasztása, akkor az új főtitkár a védelmi, vagy a külügyminiszterek, illetve miniszterelnökök közül kerül majd ki. Amíg egy ilyen kérdés hivatalosan nem vetődik fel, nem érdemes foglalkozni vele” – mondta a hvg.hu-nak Szekeres Imre védelmi miniszter azzal kapcsolatban, hogy az utóbbi napokban szóba került a neve Jaap de Hoop Scheffer utódjaként.

Megkérdeztük: mivel magyarázható a NATO-ban tapasztalható jelentős magyar aktivitás, azaz a magyar szárazföldi erők katonáinak 12 százaléka vesz részt nemzetközi békefenntartó akciókban és Magyarország most ígéretet tett arra, hogy a tervezettnél gyorsabban, öt év alatt növeli a GDP 1,31 százalékára védelmi kiadásait. Mint a miniszter rámutatott, a magyar külpolitika fontos ütőkártyája, a magyar katonák részvétele 13 országban a nemzetközi békefenntartó akciókban.

Grúzia és Ukrajna jövőbeli NATO-tagságával kapcsolatban Szekeres Imre elmondta, hogy az atlanti szövetség az augusztusi orosz-grúz háborútól függetlenül továbbra is nyitva tartja a szövetség kapuját, s felveszi a csatlakozásra felkészült jelölteket. „Ukrajnában már másfél évvel ezelőtt megkezdődött a hadsereg átalakítás folyamata, míg Grúziában most indul meg ez a folyamat. Magyarország vállalja a segítségnyújtást, az ukrán hadseregnek és védelmi minisztériumnak is segítünk, s amennyiben a grúzok is kérik majd, nekik sem mondunk nemet. Ugyanakkor idő kell ahhoz, hogy feloldódjanak a NATO-n belüli véleménykülönbségek az ukrán és grúz tagsági kérelemmel kapcsolatban – mondta a hvg.hu-nak a miniszter.

Németh András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!