Tetszett a cikk?

Rossz a közhangulat, a válság megoldásának eddigi lépései a Szonda Ipsos felmérése szerint nem győzte meg a közvéleményt. Januárban nőtt a távolság a Fidesz és az MSZP között. A közvélemény-kutatás eredményét a Népszabadság tette közzé.

A január 16. és 23. között 1500 ember megkérdezésével végzett kutatás szerint a Fidesz a választó korúak 32 százalékát, az MSZP 17 százalékát tudhatja maga mögött. Ez az első alkalom, hogy a Jobbik támogatottsága a Szonda Ipsos mérésében meghaladja az SZDSZ-ét és az MDF-ét.

Ha most vasárnap lennének a választások, a részvételüket biztosra ígérő pártválasztók 61 százaléka a Fideszre, 28 százaléka az MSZP-re szavazna - decemberben a kutatási adatok alapján az arány 57-32 volt. Az SZDSZ és az MDF a kerekített számok szerint 2 százalékon, a KDNP 1 százalékon áll, a Jobbik támogatottsága 4 százalékra nőtt.

Az összegzésben kitérnek arra: rossz a közhangulat, a magyar társadalom depressziós állapotban van, az emberek 89 százaléka úgy érzi, hogy rossz irányba mennek a dolgok. A politikai vezetőkkel szembeni súlyos bizalmatlanságot jellemzi, hogy a megkérdezettek 44 százaléka szerint a pártokat továbbra is a mostanihoz hasonló konfliktusok mozgatják a válság terheinek enyhítése helyett. További 44 százalék úgy érzi, hogy a helyzet tovább  romlik majd, a politikai ellentétek erősödnek. Összességében a felnőtt népesség kilenctizede úgy véli, a politikai elit nem a valóságos problémákra koncentrál, hanem egymás legyőzésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az ellenzékiek sem bírják a parlamenti kivonulgatást

A kormány és az ellenzék együttműködését várja a társadalom többsége a kialakult gazdasági helyzetben, s a megkérdezettek azt szeretnék, ha az ellenzék aktívan közreműködne a parlamenti munkában - mutatta ki pénteken, a Népszabadságban közzétett közvélemény-kutatásában a Szonda Ipsos Média-, Vélemény- és Piackutató Intézet.

MTI Itthon

Századvég-Forsense: maradt a jelentős Fidesz-előny

A Fidesz támogatottsága az összes megkérdezett körében jelenleg 24 százalék, az MSZP-é pedig 15 százalék. A két kisebb parlamenti párt, az SZDSZ és az MDF támogatottsága 1-1 százalék körüli - derül ki a Századvég és a Forsense által készített közvélemény-kutatásból.

hvg.hu Itthon

A többség szerint az állam hitelfelvétele túlzott kockázatot jelent

A Századvég és a Forsense legutóbbi közvélemény-kutatása rámutatott, hogy a társadalom döntő része támogatja az állami vállalatok vezetőit érintő jövőbeni jutalom csökkentését, valamint a közszférában dolgozók jutalmainak és a 13. havi nyugdíjaknak a maximalizálását. Ezzel párhuzamosan nagymértékben megosztottak a közszférában dolgozók 13. havi illetékének megvonásával és az őket érintő bérbefagyasztással kapcsolatban.

Sorkövető

A zsebünk übereli politikai szimpátiánkat

Miért szavaztak a választók tömegesen a vizitdíj, a kórházi napidíj és a felsőoktatási tandíj ellen? A kormány figyelmeztetése, megbüntetése vagy pedig az új kiadásokkal szembeni ellenállás az elutasítás fő motívuma? Miért becsülték alá a szavazási hajlandóságot a közvélemény-kutatók?

MTI Itthon

Az MDF és az SZDSZ a bejutási küszöb alatt

A Marketing Centrum pártok népszerűségét vizsgáló felmérése szerint augusztus vége óta huszonötről harmincöt százalékra emelkedett azok aránya, akik nem tudnak vagy nem kívánnak választani a pártpalettáról; a Fidesz továbbra is nagy fölénnyel előzi meg az MSZP-t; az MDF és az SZDSZ pedig a parlamenti bejutási küszöb alatt van.

MTI Itthon

A többség támogatja a 13. havi nyugdíj maximalizálását

Az emberek döntő része támogatja az állami vállalatok vezetőit érintő jutalom csökkentését, valamint a közszférában dolgozók jutalmának és a 13. havi nyugdíjnak a maximalizálását - olvasható a Századvég és a Forsense felmérésében.